Podwiązanie jajowodów: charakterystyka i procedura

Podwiązanie jajowodów jest chirurgiczną metodą antykoncepcyjną. Dzisiaj porozmawiamy o tej procedurze i czasie, w którym najlepiej ją wykonać.
Podwiązanie jajowodów: charakterystyka i procedura

Ostatnia aktualizacja: 06 marca, 2020

Podwiązanie jajowodów jest zabiegiem chirurgicznym, który zamyka przejście jajowodów kobiety, aby nie była ona płodna. Jest to skuteczna metoda antykoncepcyjna, ponieważ blokuje transport plemników przez jajowody, więc żaden z nich nie jest w stanie zapłodnić komórki jajowej.

Podwiązanie jajowodów nie wpływa w żaden sposób na cykle miesiączkowe – jedynie utrzymuje nasienie poza obszarem jajnika.

W przeciwieństwie do innych metod podwiązanie jajowodów jest rozwiązaniem trwałym. Są jednak metody na odwrócenie tego procesu. Taka potrzeba zdarza się jednak rzadko i wymaga kolejnej operacji chirurgicznej. Dlatego też możemy powiedzieć, że podwiązanie jajowodów jest stałą metodą antykoncepcyjną do celów ogólnych.

Skuteczność podwiązania jajowodów jest dość wysoka. Ogólnie rzecz biorąc, szacunkowo jedna kobieta na 100 może zajść w ciążę w pierwszym roku po operacji. Wskaźnik ciąż na przestrzeni dziesięciu lat wynosi 1,8%, co jest bardzo niską wartością.

Podwiązanie jajowodów – jak wygląda ta procedura?

Przed zaleceniem tej procedury lekarze muszą wykonać badania przedoperacyjne. Powinni ocenić stan krwi i serca pacjentki, aby dowiedzieć się, czy nadaje się ona do znieczulenia i może poddać się zabiegowi.

Podczas operacji stosuje się znieczulenie miejscowe lub ogólne. Chirurg rozpocznie zabieg, gdy tylko ciało pacjentki będzie wystarczająco odrętwiałe. Obecnie najczęściej wybieraną techniką jest laparoskopia.

Chirurg wykona małe nacięcia w jamie brzusznej i przystąpi do wkładania narzędzi chirurgicznych oraz kierowania nimi. Lekarze stosują gaz do rozszerzenia narządów i pracują na jajowodach za pomocą nożyczek i małych zacisków.

Mogą oni przepalić lub kauteryzować jajowody, aby je zamknąć. Innym sposobem jest uszczelnienie ich hakiem lub dokręcenie specjalnym pierścieniem przeznaczonym do tego celu.

Powrót do formy następuje dość szybko po zabiegu. Pacjentki zwykle mogą wrócić do domu tego samego dnia, kiedy odbyła się operacja. Nie muszą one spędzać nocy w szpitalu lub klinice.

Podwiązanie jajowodów - schemat

Podwiązanie jajowodów utrudnia i zatrzymuje przepływ nasienia do komórki jajowej.

Kiedy należy wykonać podwiązanie jajowodów

Operację podwiązania jajowodów można wykonać prawie w dowolnym momencie, o ile nie występują inne problemy zdrowotne – zwłaszcza, jeśli kobieta nie jest w danym momencie w ciąży.

Czas wykonania zabiegu zależy głównie od decyzji kobiety. Z perspektywy lekarzy, najlepsze trzy momenty to:

1. Przerwa między porodami

Ten okres obejmuje każdy moment, gdy kobieta nie jest w ciąży lub po porodzie. Pacjentka może mieć dzieci lub nie. Lekarz zaplanuje operację na pierwsze dni cyklu miesiączkowego. Jest tak, ponieważ w pierwszym tygodniu po miesiączce w tkankach jest mniejszy przepływ krwi. Dzięki temu chirurg może łatwiej wykonać zabieg.

2. Podczas cesarskiego cięcia

Kobieta w ciąży decydująca się na podwiązanie jajowodów po urodzeniu dziecka, może zaplanować cesarskie cięcie, które będzie obejmowało również tę procedurę. Korzystając z sali operacyjnej i znieczulenia, lekarz może poświęcić trochę czasu na zablokowanie jajowodów.

3. Po porodzie

Kiedy kobieta w ciąży decyduje się na podwiązanie jajowodów później, aby poród odbył się przez kanał dopochwowy, może zaplanować zabieg na pierwsze 48 godzin po urodzeniu dziecka. Główną zaletą jest to, że jest ona już w klinice lub szpitalu.

jajowody

Podwiązanie jajowodów można wykonać obok cesarskiego cięcia.

Podwiązanie jajowodów: opieka pooperacyjna

Kobieta potrzebuje odpoczynku natychmiast po podwiązaniu jajowodów. Nie powinna podejmować dodatkowego wysiłku ani wykonywać gwałtownych ruchów.

Po powrocie do domu pacjentka musi pamiętać o zaleceniach lekarza dotyczących oznak lub objawów, na które należy zwrócić uwagę. Powinna na przykład natychmiast skonsultować się z lekarzem, jeśli ma gorączkę, zaparcia lub bardzo silny ból brzucha.

Należy również udać się do specjalisty, jeśli występują intensywne wydzieliny z pochwy lub jeśli w ranie pooperacyjnej pojawiła się ropa.

Kobieta powinna powstrzymać się od współżycia seksualnego w pierwszym tygodniu po podwiązaniu jajowodów. Bez względu na wszystko musi pamiętać, że ta metoda antykoncepcji nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Procedura ta nie prowadzi do dramatycznych zmian u kobiet na dłuższą metę. Historie o kobietach przybierających na wadze lub odczuwających mniej przyjemności podczas seksu to tylko mity. Nie ma badań naukowych, które mogłyby poprzeć takie stwierdzenia.

Skonsultuj się z lekarzem, jeśli rozważasz zabieg podwiązania jajowodów i  uważasz, że jest to właściwa metoda antykoncepcji. Twój ginekolog może Ci więcej opowiedzieć o tym zabiegu i odpowiedzieć na wszelkie pytania.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Pecheny, Mario, et al. “Ligadura y vasectomía: obstáculos para su accesibilidad.” AL Kornblit, AC Camarotti y G. Wald (comp.), Salud, Sociedad y Derechos (2012): 315-338.
  • del Río Fortuna, Cynthia. “Elecciones en anticoncepción quirúrgica: una mirada sobre la relación entre la técnica y la persona.” Runa 30.1 (2009): 79-95.
  • Gervaise, A., and H. Fernandez. “Técnicas de esterilización femenina.” EMC-Cirugía General 11.1 (2011): 1-10.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.