Podwiązanie hemoroidu gumką: jak wygląda ten zabieg?

Udowodniono, że podwiązanie hemoroidu gumką jest bezpiecznym i skutecznym zabiegiem. Chociaż istnieją pewne niedogodności, oferuje również wiele korzyści. Dowiedz się więcej w tym artykule.
Podwiązanie hemoroidu gumką: jak wygląda ten zabieg?

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Podwiązanie hemoroidu gumką jest najskuteczniejszym niechirurgicznym sposobem leczenia hemoroidów wewnętrznych. Mimo że zapewnia dobre wyniki w dłuższej perspektywie, wiele osób nie wybiera go, ponieważ jest to bolesny zabieg.

Hemoroidy to stan zapalny naczyń krwionośnych w dolnej części odbytu i odbytu. Chociaż nie zagrażają życiu, mogą być dość denerwujące dla tych, którzy na nie cierpią. Zwykle powodują ból, pieczenie. ogólny niepokój i krwawienie.

Kiedy domowe środki nie łagodzą problemu, podwiązanie hemoroidu gumką jest obiecującą alternatywą. Może pomóc pacjentowi uniknąć operacji, która chociaż zapewnia lepsze wyniki w dłuższej perspektywie, jest droższa i wiąże się z większym ryzykiem powikłań.

Kiedy konieczne jest podwiązanie hemoroidu za pomocą gumki?

mężczyzna w dżinsach z plecami do aparatu, ręce na pośladkach w bólu hemoroidów, interpretacja artysty
Hemoroidy powodują różne objawy, takie jak krwawienie, plamienie bielizny i ból.

Bardzo często na początku ludzie leczą hemoroidy środkami domowymi. Zwykle za pomocą kąpieli nasiadowych, zimnych okładów lub kremu do stosowania miejscowego. Czasami jednak te środki nie eliminują problemu. Ból, swędzenie i krwawienie stają się częstą dolegliwością.

Podwiązanie hemoroidów gumką może być odpowiednim leczeniem dla tych, którzy mają hemoroidy wewnętrzne, które nie reagują na leczenie domowe. Tego typu hemoroidy znajdują się w odbytnicy, a nie pod skórą w pobliżu odbytu.

Aby podwiązanie hemoroidu zadziałało, musi być wystarczająca ilość tkanki, aby specjaliści mogli użyć opaski. Lekarz powinien zbadać okolicę i ustalić, czy takie leczenie jest możliwe. Specjaliści odradzają to w przypadku hemoroidów IV stopnia; to znaczy tych, które trwale wypadły, lub które zawsze znajdują się na zewnątrz odbytu.

Przygotowanie przed zabiegiem

Wcześniejsze przygotowanie do podwiązania hemoroidów jest proste. Wystarczy porozmawiać z lekarzem o przyjmowanych lekach i suplementach, w tym o lekach dostępnych bez recepty. Powiedzą ci, co powinieneś przestać brać.

Jeśli lekarz musi podać znieczulenie, prawdopodobnie zaleci zaprzestać jedzenia i picia od 6 do 12 godzin przed zabiegiem. W niektórych przypadkach może również wykonać pewne badania krwi.

Jeśli wybierasz się na taki zabieg, musisz mieć przy sobie kogoś, kto może cię odwieźć do domu. Podobnie ważne jest, aby móc polegać na kimś, kto będzie Ci pomagać w ciągu kilku dni po zabiegu, aby uniknąć nadmiernego wysiłku, ponieważ może to spowodować komplikacje.

Jak wygląda zabieg?

Podwiązanie hemoroidu gumką to zabieg ambulatoryjny, który lekarz może wykonać w swoim gabinecie. Rozpoczyna się od podania przez lekarza środka miejscowo znieczulającego. Jeśli hemoroidy są bardzo bolesne lub lekarz musi użyć kilku gumek, może być konieczne znieczulenie ogólne.

Ta procedura ma na celu zawiązanie elastycznych opasek wokół podstawy hemoroidu, aby odciąć dopływ krwi. Z tego powodu lekarz wprowadzi do odbytu małą rurkę z lampką na końcu. To urządzenie nazywa się anoskopem.

Następnie lekarz wprowadzi przez anoskop kolejne narzędzie zwane łącznikiem. To pozwala im założyć elastyczną taśmę wokół podstawy każdego hemoroidu. Jeśli zakłąda jedną lub dwie, będziesz pod znieczuleniem miejscowym i powinno to zająć tylko kilka minut.

Jeśli masz ich więcej lub są naprawdę bolesne, często zdarza się, że lekarz wykonuje tę procedurę w szpitalu z znieczuleniem ogólnym. W takich przypadkach proces zajmie więcej czasu.

Powrót do zdrowia i rokowania

Możesz oczekiwać, że hemoroidy skurczą się i obumrą po odcięciu dopływu krwi za pomocą elastycznych opasek. Po tygodniu w większości przypadków powinny one same wypaść z organizmu.

Po zabiegu prawdopodobnie będziesz odczuwać ból przez 24 do 48 godzin. Możesz go łagodzić za pomocą dostępnych bez recepty środków przeciwbólowych i innych kroków, takich jak kąpiele nasiadowe z ciepłą wodą. Nie jest jednak dobrym pomysłem przyjmowanie aspiryny lub niesteroidowych leków przeciwzapalnych lub NLPZ przez cztery do pięciu dni.

Możesz również odczuwać podrażnienia przez kilka dni, takie jak gazy, zaparcia, obrzęk i ból brzucha. Niektórzy ludzie mogą niemal natychmiast wznowić codzienne czynności, a inni potrzebują jednego lub dwóch dni odpoczynku. W każdym razie nie powinieneś podnosić ciężkich przedmiotów ani przemęczać się.

Podwiązanie hemoroidu gumką: możliwe zagrożenia i komplikacje

osoba leżąca na boku w szpitalnej koszuli i łóżku w otoczeniu lekarzy
Podwiązanie hemoroidów to bezpieczna procedura, która może mieć krótkie i niezbyt częste powikłania.

Ogólnie rzecz biorąc, podwiązanie hemoroidu jest bezpiecznym zabiegiem. Rzadko powoduje komplikacje. Jednak w pewnych przypadkach może wystąpić jedna lub kilka z następujących trudności:

  • Silny ból, który nie reaguje na leki lub inne środki. Zwykle dzieje się tak, ponieważ opaski znajdują się zbyt blisko receptorów bólu w kanale odbytu.
  • Krwawienie z odbytu
  • Zatrzymanie moczu lub niemożność oddania moczu
  • Zakażenie strefy odbytu
  • Gorączka i dreszcze
  • Nawrót hemoroidów

Podwiązanie hemoroidu gumką zapewnia szybki czas rekonwalescencji

Jeśli podwiązanie hemoroidu nie działa, lekarz może zalecić minimalnie inwazyjną procedurę chirurgiczną, taką jak elektroterapia lub elektrokoagulacja. Ostatnią alternatywną opcją jest usunięcie chirurgiczne.

Chociaż podwiązanie hemoroidu gumką może być bolesne i niewygodne, warto je rozważyć jako opcję leczenia. Szybki czas rekonwalescencji i wysoka skuteczność są dużą motywacją do tej decyzji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cabello Magûes, P., & Martínez Ordoñez, P. A. (2017). Principales complicaciones posoperatorias con el uso de la anestesia general. Medisan, 21(10), 3084-3089.
  • Vitale, M., Parellada, C., & Poole, J. (2001). Estudio comparativo entre ligadura con banda elástica y escleroterapia en el tratamiento de hemorroides internas. Rev. guatemalteca cir, 27-30.
  • Seminario, R. A. C., Calle, Á. R. T., & Valverde, R. E. U. (2018). Efectividad de la técnica ligadura con banda elástica y Milligan-Morgan en el tratamiento de hemorroides. HAMPI RUNA, 16(2), 201-224.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.