Podkrążone oczy u dzieci to powód do zmartwień?

Podkrążone oczy u dzieci to powód do zmartwień?

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Podkrążone oczy to cienie, które pojawiają się pod oczami. Dorośli obwiniają za nie bezsenność, stres lub zmęczenie. Ale dlaczego pojawiają się one u dzieci?

Chociaż rzadko są powodem do niepokoju konieczne jest zrozumienie, dlaczego u dzieci pojawiają się podkrążone oczy. Pierwszą rzeczą do zdefiniowania jest to, że powstają one w wyniku zmiany zabarwienia skóry znajdującej się pod oczami lub ich całkowitego konturu.

Ta zmiana występuje z powodu nadmiernej produkcji melaniny, a także z powodu rozszerzenia naczyń krwionośnych. Należy pamiętać, że skóra wokół oczu mierzy od 300 do 800 mikronów, czyli jest dość cienka, dlatego te procesy fizjologiczne są tak widoczne.

Podkrążone oczy u dzieci – najczęstsze przyczyny

To normalne, że rodzice są zaniepokojeni, gdy widzą, że ich dzieci obudziły się z podkrążonymi oczami, ponieważ ten stan sprawia, że ​​wyglądają na chorych, zmęczonych i wychudzonych. Jednak niekoniecznie są one powodem do niepokoju. Powody, dla których cienie pojawiają się u dzieci są następujące.

Problemy ze snem

To normalne, że cienie pojawiają się, gdy dzieci mają złe nawyki związane ze snem. To zaburzenie jest znane jako bezsenność niemowlęca i dotyka dzieci w wieku od 6 miesięcy do 5 lat.

Spożywanie posiłków lub napojów, takich jak kawa lub czekolada na krótko przed snem może mieć wpływ na sen dzieci. Wykonywanie aktywności fizycznej w nocy, bodźce świetlne urządzeń elektronicznych i hałas otoczenia mogą również na nie wpływać i powodować pojawianie się cieni pod oczami.

Chłopiec z bezsennością

W bezsenności dziecięcej pojawiają się cienie pod oczami z powodu braku odpowiedniego wypoczynku.

Obturacyjny bezdech senny

Inną przyczyną, która może powodować pojawienie się cieni pod oczami u dzieci jest obturacyjny bezdech senny u dzieci. To zaburzenie jest spowodowane częściową lub całkowitą blokadą oddychania podczas snu z powodu zwężenia dróg oddechowych.

Inne objawy, które mogą sugerować, że Twoje dziecko ma to zaburzenie obejmują:

  • Chrapanie z długimi przerwami w oddychaniu.
  • Lęki nocne i niespokojny sen.
  • Suchość w ustach.
  • Oddychanie ustami.

Zmęczenie

Z powodu braku snu lub nadmiernej aktywności w ciągu dnia u dzieci mogą wystąpić epizody zmęczenia, które prowadzą do pojawienia się cieni.

W takich przypadkach konieczne jest przeanalizowanie czynności, które dziecko rozwija w ciągu dnia, aby zapewnić miejsca do odpoczynku, który pozwoli mu odzyskać siły. Musisz uważać na drzemki w ciągu dnia, aby nie wpływały one na sen.

Podkrążone oczy a zatkany nos

Zatkanie nosa spowodowane przez grypę, alergiczny nieżyt nosa, astmę lub zapalenie zatok będące jedną z najczęstszych przyczyn również powoduje pojawienie się podkrążonych oczu. Ta zmiana koloru dotyczy nie tylko dolnego konturu oczu, ale także nosa.

Występuje z powodu rozszerzenia żył w tych obszarach. Należy wyjaśnić, że gdy występuje zapalenie spojówek powieki stają się czerwone z powodu drażliwości skóry.

Warunki genetyczne

Chociaż zwykle pojawiają się one w okresie dojrzewania niektóre dzieci mogą mieć genetyczne predyspozycje do występowania cieni pod oczami w młodym wieku. Ten stan jest również znany jako dziedziczna melanoza okołooczodołowa.

To nic innego jak genetyczna hiperpigmentacja w okolicy oczu, którą rzadko można usunąć. Ważne jest to, że nie pogarsza kondycji fizycznej dziecka.

Nerwiak zarodkowy: neuroblastoma

Neuroblastoma to rodzaj raka, który często występuje w nadnerczach, brzuchu, klatce piersiowej lub w obszarach ciała, w których znajdują się grupy komórek nerwowych. Pojawia się u dzieci poniżej piątego roku życia i powoduje pojawienie się siniaków wokół oczu.

Istotne jest, aby nie mylić tych cieni pod oczami z podkrążonymi oczami. Pojawiają się również inne objawy, takie jak guzki podskórne, wytrzeszcz (oczy, które wydają się wyskakiwać z oczodołów), ból kości lub pleców, gorączka i utrata masy ciała bez wyraźnego powodu.

Orbitalne zapalenie tkanki łącznej

Zapalenie tkanki łącznej oczodołu to infekcja, która może być poważna. U dzieci pojawia się jako stan zatok. Dlatego towarzyszą mu cienie pod oczami lub wybrzuszenia oczu u dzieci poniżej 7 roku życia.

Częstymi winowajcami są Staphylococcus aureus, Streptococcus pyogenes i Haemophilus influenzae. Ponadto w gałce ocznej pojawia się czerwony kolor, trudności w ruszaniu oczami i gorączka.

Co zrobić, jeśli moje dziecko ma podkrążone oczy?

Zwykle podkrążone oczy u dzieci nie są poważnym stanem. Jeśli jednak występuje inny rodzaj objawów towarzyszących należy skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć jakąkolwiek chorobę. Aby poprawić wygląd dziecka możesz pamiętać o tych zaleceniach i naturalnych metodach leczenia.

Promuj odpoczynek

Jeśli chodzi o cienie pod oczami z powodu braku snu konieczne będzie uniemożliwienie dziecku długich drzemek w ciągu dnia. Unikaj oglądania telewizji lub wystawiania go na ekrany przed snem.

Możesz skonsultować się z lekarzem w sprawie możliwości włączenia do codziennej rutyny naparów ułatwiających zasypianie, takich jak rumianek lub mleko z miodem.

Z drugiej strony, jeśli dziecko wykonuje wiele czynności w ciągu dnia możesz ocenić możliwość zapewnienia mu większej przestrzeni do odpoczynku lub wykonywania czynności relaksujących, takich jak joga czy medytacja.

Dziewczynka z telefonem

Ekrany przed snem nie są dobrym pomysłem, ponieważ zakłócają nocny odpoczynek.

Podkrążone oczy – stosuj naturalne zabiegi

Jeśli chcesz zmniejszyć widoczność podkrążonych oczu możesz skorzystać z naturalnych opcji, takich jak plasterki ogórka. Na każdym z oczu umieszcza się plasterek. Poprawi to krążenie, opróżni i nawodni ten obszar.

Możesz również nałożyć odrobinę oleju kokosowego lub migdałowego na cienie pod oczami za pomocą wacika. Pomaga to również zmniejszyć stan zapalny i sprzyja wzrostowi rzęs.

Bardziej estetyczny problem

Podkrążone oczy u dzieci, podobnie jak u dorosłych, są w większości przypadków problemem bardziej estetycznym niż zdrowotnym. Jeśli więc już wykluczyłeś problem fizyczny z pomocą swojego lekarza, lepiej zachowaj spokój.

W przypadkach takich jak dziedziczne konieczne jest doprowadzenie dziecka do akceptacji jego cech fizycznych i unikanie stosowania produktów, które obiecują ich wyeliminowanie bez zgody lekarza. Naturalne opcje są ważne, o ile nie ma przeciwwskazań.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.