Podkrążone oczy u dzieci to powód do zmartwień?
Podkrążone oczy to cienie, które pojawiają się pod oczami. Dorośli obwiniają za nie bezsenność, stres lub zmęczenie. Ale dlaczego pojawiają się one u dzieci?
Chociaż rzadko są powodem do niepokoju konieczne jest zrozumienie, dlaczego u dzieci pojawiają się podkrążone oczy. Pierwszą rzeczą do zdefiniowania jest to, że powstają one w wyniku zmiany zabarwienia skóry znajdującej się pod oczami lub ich całkowitego konturu.
Ta zmiana występuje z powodu nadmiernej produkcji melaniny, a także z powodu rozszerzenia naczyń krwionośnych. Należy pamiętać, że skóra wokół oczu mierzy od 300 do 800 mikronów, czyli jest dość cienka, dlatego te procesy fizjologiczne są tak widoczne.
Podkrążone oczy u dzieci – najczęstsze przyczyny
To normalne, że rodzice są zaniepokojeni, gdy widzą, że ich dzieci obudziły się z podkrążonymi oczami, ponieważ ten stan sprawia, że wyglądają na chorych, zmęczonych i wychudzonych. Jednak niekoniecznie są one powodem do niepokoju. Powody, dla których cienie pojawiają się u dzieci są następujące.
Problemy ze snem
To normalne, że cienie pojawiają się, gdy dzieci mają złe nawyki związane ze snem. To zaburzenie jest znane jako bezsenność niemowlęca i dotyka dzieci w wieku od 6 miesięcy do 5 lat.
Spożywanie posiłków lub napojów, takich jak kawa lub czekolada na krótko przed snem może mieć wpływ na sen dzieci. Wykonywanie aktywności fizycznej w nocy, bodźce świetlne urządzeń elektronicznych i hałas otoczenia mogą również na nie wpływać i powodować pojawianie się cieni pod oczami.
W bezsenności dziecięcej pojawiają się cienie pod oczami z powodu braku odpowiedniego wypoczynku.
Obturacyjny bezdech senny
Inną przyczyną, która może powodować pojawienie się cieni pod oczami u dzieci jest obturacyjny bezdech senny u dzieci. To zaburzenie jest spowodowane częściową lub całkowitą blokadą oddychania podczas snu z powodu zwężenia dróg oddechowych.
Inne objawy, które mogą sugerować, że Twoje dziecko ma to zaburzenie obejmują:
- Chrapanie z długimi przerwami w oddychaniu.
- Lęki nocne i niespokojny sen.
- Suchość w ustach.
- Oddychanie ustami.
Zmęczenie
Z powodu braku snu lub nadmiernej aktywności w ciągu dnia u dzieci mogą wystąpić epizody zmęczenia, które prowadzą do pojawienia się cieni.
W takich przypadkach konieczne jest przeanalizowanie czynności, które dziecko rozwija w ciągu dnia, aby zapewnić miejsca do odpoczynku, który pozwoli mu odzyskać siły. Musisz uważać na drzemki w ciągu dnia, aby nie wpływały one na sen.
Przeczytaj także: Dobry sen – zależy od tego, co robisz przed pójściem spać
Podkrążone oczy a zatkany nos
Zatkanie nosa spowodowane przez grypę, alergiczny nieżyt nosa, astmę lub zapalenie zatok będące jedną z najczęstszych przyczyn również powoduje pojawienie się podkrążonych oczu. Ta zmiana koloru dotyczy nie tylko dolnego konturu oczu, ale także nosa.
Występuje z powodu rozszerzenia żył w tych obszarach. Należy wyjaśnić, że gdy występuje zapalenie spojówek powieki stają się czerwone z powodu drażliwości skóry.
Warunki genetyczne
Chociaż zwykle pojawiają się one w okresie dojrzewania niektóre dzieci mogą mieć genetyczne predyspozycje do występowania cieni pod oczami w młodym wieku. Ten stan jest również znany jako dziedziczna melanoza okołooczodołowa.
To nic innego jak genetyczna hiperpigmentacja w okolicy oczu, którą rzadko można usunąć. Ważne jest to, że nie pogarsza kondycji fizycznej dziecka.
Nerwiak zarodkowy: neuroblastoma
Neuroblastoma to rodzaj raka, który często występuje w nadnerczach, brzuchu, klatce piersiowej lub w obszarach ciała, w których znajdują się grupy komórek nerwowych. Pojawia się u dzieci poniżej piątego roku życia i powoduje pojawienie się siniaków wokół oczu.
Istotne jest, aby nie mylić tych cieni pod oczami z podkrążonymi oczami. Pojawiają się również inne objawy, takie jak guzki podskórne, wytrzeszcz (oczy, które wydają się wyskakiwać z oczodołów), ból kości lub pleców, gorączka i utrata masy ciała bez wyraźnego powodu.
Orbitalne zapalenie tkanki łącznej
Zapalenie tkanki łącznej oczodołu to infekcja, która może być poważna. U dzieci pojawia się jako stan zatok. Dlatego towarzyszą mu cienie pod oczami lub wybrzuszenia oczu u dzieci poniżej 7 roku życia.
Częstymi winowajcami są Staphylococcus aureus, Streptococcus pyogenes i Haemophilus influenzae. Ponadto w gałce ocznej pojawia się czerwony kolor, trudności w ruszaniu oczami i gorączka.
Możesz być zainteresowany: Pięć naturalnych środków na uspokojenie nerwów i dobry sen
Co zrobić, jeśli moje dziecko ma podkrążone oczy?
Zwykle podkrążone oczy u dzieci nie są poważnym stanem. Jeśli jednak występuje inny rodzaj objawów towarzyszących należy skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć jakąkolwiek chorobę. Aby poprawić wygląd dziecka możesz pamiętać o tych zaleceniach i naturalnych metodach leczenia.
Promuj odpoczynek
Jeśli chodzi o cienie pod oczami z powodu braku snu konieczne będzie uniemożliwienie dziecku długich drzemek w ciągu dnia. Unikaj oglądania telewizji lub wystawiania go na ekrany przed snem.
Możesz skonsultować się z lekarzem w sprawie możliwości włączenia do codziennej rutyny naparów ułatwiających zasypianie, takich jak rumianek lub mleko z miodem.
Z drugiej strony, jeśli dziecko wykonuje wiele czynności w ciągu dnia możesz ocenić możliwość zapewnienia mu większej przestrzeni do odpoczynku lub wykonywania czynności relaksujących, takich jak joga czy medytacja.
Ekrany przed snem nie są dobrym pomysłem, ponieważ zakłócają nocny odpoczynek.
Podkrążone oczy – stosuj naturalne zabiegi
Jeśli chcesz zmniejszyć widoczność podkrążonych oczu możesz skorzystać z naturalnych opcji, takich jak plasterki ogórka. Na każdym z oczu umieszcza się plasterek. Poprawi to krążenie, opróżni i nawodni ten obszar.
Możesz również nałożyć odrobinę oleju kokosowego lub migdałowego na cienie pod oczami za pomocą wacika. Pomaga to również zmniejszyć stan zapalny i sprzyja wzrostowi rzęs.
Bardziej estetyczny problem
Podkrążone oczy u dzieci, podobnie jak u dorosłych, są w większości przypadków problemem bardziej estetycznym niż zdrowotnym. Jeśli więc już wykluczyłeś problem fizyczny z pomocą swojego lekarza, lepiej zachowaj spokój.
W przypadkach takich jak dziedziczne konieczne jest doprowadzenie dziecka do akceptacji jego cech fizycznych i unikanie stosowania produktów, które obiecują ich wyeliminowanie bez zgody lekarza. Naturalne opcje są ważne, o ile nie ma przeciwwskazań.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Miguel A. Allevato. Ojeras. Act Terap Dermatol 2007; 30: 202-209. Disponible en: http://www.atdermae.com/pdfs/atd_30_03_09.pdf
- Ugarte Libano R. Insomnio infantil en Atención Primaria. En AEPap ed. Curso de Actualización Pediatría 2015. Madrid: Lúa Ediciones 3.0; 2015. p. 117-28. Disponible en: https://www.aepap.org/sites/default/files/cursoaepap2015p117-128.pdf
- Kocuta, Mariela. Apnea en niños: diagnóstico y tratamiento. RAAO – Vol. LVII – Núm. 2 – 2017. Disponible en: https://www.ateneo-odontologia.org.ar/articulos/lvii02/articulo2.pdf
- Fátima Cortés Sánchez, R., & Santaella Sáez, J. I. (2012). Rinitis: concepto, clasificación, diagnóstico y tratamiento. Manual de Otorrinolaringología Infantil, 213–223. https://doi.org/10.1016/B978-84-8086-905-8.50022-9
- Garrote, A., Bonet, R. Belleza y cuidado de los ojos. Offarm 2006. Vol. 25. Núm. 11. pág. 50-54. Disponible en: https://www.elsevier.es/es-revista-offarm-4-articulo-belleza-cuidado-ojos-13096630
- Neuroblastoma. Mayo Clinic. Disponible en: https://www.mayoclinic.org/es-es/diseases-conditions/neuroblastoma/symptoms-causes/syc-20351017
- Mukherjee PK, Nema NK, Maity N, Sarkar BK. Phytochemical and therapeutic potential of cucumber. Fitoterapia. 2013 Jan;84:227-36. doi: 10.1016/j.fitote.2012.10.003. Epub 2012 Oct 23. PMID: 23098877.