Poczucie własnej wartości u dziecka: jak je promować?
Zrozumienie, że jest się kimś cenionym, kto zasługuje na miłość, stanowi klucz do prawidłowego rozwoju każdego dziecka. Właśnie dlatego warto dowiedzieć się w jaki sposób należy promować poczucie własnej wartości u dziecka.
Pewność siebie to niezwykle istotny fragment układanki, z której składa się każdy człowiek. Zapewnia nam wsparcie, które pozwala nam iść przed siebie i stanowi podstawę naszej umiejętności funkcjonowania na tym świecie.
Należy budować poczucie własnej wartości u dzieci, jeśli chcemy, aby wyrosły na zdrowych i odpowiedzialnych dorosłych.
Niestety poczucie własnej wartości wcale nie jest takie łatwe do osiągnięcia. Spory wpływ wywiera na to fakt, że rodzice nie posiadają od razu wiedzy odnośnie tego w jaki sposób należy wychowywać dzieci.
Na szczęście istnieją różne sposoby, które pozwalają nauczyć się czegoś nowego i zacząć wykorzystywać techniki, które pomogą nam w tym zadaniu.
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się w jaki sposób możesz promować poczucie własnej wartości u dziecka.
Poczucie własnej wartości u dziecka i jego znaczenie
To oczywiste, że nikt nie rodzi się z wiedzą na temat tego w jaki sposób wychować dobrze przystosowane dzieci, które będą w stanie osiągać wszystkie swoje cele, gdy wejdą w dorosłość. Jednak nie zawsze jest to łatwe.
Często nasze maluchy mają silną osobowość, z którą trudno jest sobie poradzić i która utrudnia prowadzenie ich przez życie. Jednak umiejętność promowania poczucia własnej wartości w dziecku stanowi klucz do jego prawidłowego rozwoju.
Dzięki temu Twoja pociecha stanie się bardziej niezależna, silna i odpowiedzialna. Musi wiedzieć w jaki sposób powinna chronić i cenić samą siebie. Niestety rodzice nie są w stanie zawsze pilnować swoich dzieci, które często mogą się stać ofiarami prześladowania.
Prześladowanie to smutna rzeczywistość, której możemy zaradzić zapewniając dzieciom łatwe do przestrzegania strategie. Co więcej, należy również już od najmłodszych lat pomagać im rozwijać w sobie poczucie własnej wartości.
Dzięki temu będą pewne swoim umiejętności i nauczą się tworzyć zdrowe związki. Tym samym nikt nie będzie w stanie ich kontrolować i wykorzystywać.
W takim razie warto spróbować, prawda?
Przeczytaj również: Krzyczenie na dzieci, a długoterminowe konsekwencje tego zachowania
Jak wychować dobrze przystosowane dziecko?
1. Wspieraj rozwój odpowiedzialności i poczucia własnej wartości u dziecka
Musisz być świadoma tego, że wychowywanie dziecka zaczyna się w momencie jego narodzin. Właśnie dlatego musisz ustalić harmonogramy dotyczące wszystkiego, co robi (jedzenia, spania, odpoczynku lub mycia) i ich przestrzegać, gdy dorasta.
Poza tym zacznij wyznaczać mu zadania, takie jak zbieranie zabawek, słanie łóżka i odnoszenie talerzy do zlewu. Ponoszenie odpowiedzialności za określone obowiązki domowe uporządkuje jego życie i sprawi, że będzie czuło się cenione ze względu na jego wkład w dbanie o dom.
Posiadanie obowiązków pomoże mu zrozumieć, że każdy człowiek musi robić niektóre rzeczy. Tym samym po ukończeniu zadania poczuje się dumne z siebie. Wszystko dlatego, że będzie miało namacalny dowód na to, że jest zdolne i przydatne.
Jego poczucie własnej wartości będzie się zwiększało za każdym razem, gdy posprząta pokój, złoży i odłoży ubrania, a nawet zajmie się domowym zwierzątkiem.
2. Chwal dziecko, gdy zrobi coś dobrze i zapewniaj mu wsparcie, gdy mu się nie uda
Niektórzy rodzice nie są na tyle cierpliwi i spostrzegawczy, aby zorientować się, co ich dziecko robi dobrze. Uważają, że ich rola sprowadza się do wytykania jego błędów i niepowodzeń. Jednak takie zachowanie wyrządza ogromne szkody w poczuciu własnej wartości dziecka.
Prędzej czy później maluch zacznie ignorować swoje obowiązki i nie będzie przejmował się tym, aby radzić sobie lepiej. Co gorsza, Twoja krytyka odbije się negatywnie na sposobie, w jaki postrzega samego siebie.
Zamiast tego musisz wspierać każdą próbę dziecka mówiąc mu, jak dobrze sobie radzi, kiedy ją podejmuje. Jednak nie powinnaś go karcić, gdy zrobi coś “źle”. Unikaj takich stwierdzeń jak “nigdy Ci się nic nie udaje”.
Kolejny ogromny błąd to porównywanie dziecka z jego rówieśnikami. Zamiast tego, gdy coś mu się nie uda, powinnaś zachęcić je do podjęcia kolejnej próby i pokazać mu jak może osiągnąć sukces.
Zaszczep w nim pewność siebie. Możesz mówić mu: “Wiem, że te przedmioty są trudne, ale jestem pewna, że jeśli będziesz próbować, to w końcu dasz sobie z nimi radę. Nie zadręczaj się tym.”
Uniwersytet w Indianie przeprowadził badanie dotyczące wpływu jaki porównania wywierają na dziecko. Jego wyniki potwierdziły, że długie siedzenie przed telewizorem zmniejsza poczucie własnej wartości u dzieci, bo nie mogą powstrzymać się przed porównywaniem się z fikcyjnymi bohaterami.
Przeczytaj również: Kara dla dziecka – zastąp ją 5 alternatywnymi rozwiązaniami
3. Okazuj mu wsparcie i miłość
Miłość i zaufanie są niezbędne, jeśli chcesz wychować dobrze przystosowane dziecko. Jak mówi psycholożka Ana Torre:
“Jeżeli cenisz swoje dziecko, ono również będzie ceniło samo siebie, ponieważ jesteś lustrem, w którym się przegląda. Oznacza to, że ich obraz, który im pokazujemy, będzie odpowiadał sposobowi, w jaki się widzą.”
Właśnie dlatego dziecko musi czuć, że jest kochane, cenione, włączane i rozpoznawane. Z tego powodu musi wiedzieć, że będziesz w stanie zapewnić mu wsparcie.
Daj mu znać, że jest dla Ciebie ważne. Pokaż mu, że mu ufasz i że darzysz je bezinteresowną miłością. To stanowi klucz do jego dobrego emocjonalnego samopoczucia i zwiększy jego poczucie własnej wartości.
4. Dawaj mu możliwość korzystania z asertywności
Asertywność polega na obronie samego siebie. Dziecko musi nauczyć się mówić to, co myśli i odmawiać, jeśli okaże się to konieczne.
Musi to robić w pierwszej osobie i wyraźnie określić czego chce a czego nie, aby uchronić się przed manipulacją. Gdy nauczy się mówić “nie”, będzie mogło to wykorzystać, gdy ktoś będzie próbował je stłamsić lub zdominować.
Zapewnij swojemu dziecku demokratyczną edukację o jasnych zasadach, ale upewnij się, że je rozumie. Nie bądź autorytarna. Zamiast tego postaraj się z nim dyskutować i postaw na otwartą komunikację.
Jeśli będziesz je karać za mówienie prawdy, zacznie zmyślać i Cię unikać. Dlatego powinnaś słuchać go uważnie i postarać się z nim rozmawiać, aby wiedziało, że zawsze może się do Ciebie zwrócić z każdym problemem.
Asertywność i umiejętność obrony swoich praw oraz głosu zwiększy poczucie własnej wartości dziecka. Dzięki temu przez całe życie będzie silne i będzie umiało o siebie zadbać.
Pamiętaj, że prawdziwe wychowanie zaczyna się w domu. Jako rodzic lub nauczyciel, a nawet jako dorosły mający styczność z dzieckiem, musisz świecić dla niego przykładem.
Wychowanie dziecka przystosowanego do życia w naszym świecie nie jest łatwe, ale jeśli obudzisz w nim pewność siebie, szacunek i miłość oraz wyznaczysz jasne granice, z pewnością wyrośnie na odpowiedzialnego i zrównoważonego dorosłego.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- García, A. R. (2013). El Educación Emocional, El Autoconcepto, La Autoestima Y Su Importancia En La Infancia. Edetania. Estudios y propuestas socioeducativas, (44), 241-257. https://revistas.ucv.es/index.php/Edetania/article/view/210/178
- Martins, N., & Harrison, K. (2012). Racial and gender differences in the relationship between children’s television use and self-esteem: A longitudinal panel study. Communication Research, 39(3), 338-357. https://www.researchgate.net/publication/254084555_Racial_and_Gender_Differences_in_the_Relationship_Between_Children%27s_Television_Use_and_Self-Esteem_A_Longitudinal_Panel_Study
- de Mangione, E. C. D. D., & de Anglat, H. D. (2002). Asertividad, su relación con los estilos educativos familiares. Interdisciplinaria, 19(2), 119-140. https://www.redalyc.org/pdf/180/18019201.pdf