Poczucie samotności – 4 przyczyny i proste rozwiązania!
Poczucie samotności może pojawić się nawet w takich chwilach i okolicznościach, w których nie jesteś sama. Kiedy się rozejrzysz, okazuje się że jesteś otoczona ludźmi – często nawet znajomymi.
Napadające Cię poczucie samotności może sprawić, że poczujesz obezwładniającą pustkę. Być może zaczniesz bać się tego, że nie ma nikogo przy Twoim boku. To z kolei doprowadzi do stanu, gdy zaczniesz zachowywać się w sposób który zamiast Ci pomóc, pogorszy sytuację.
Dziś przyjrzymy się więc przyczynom, dla jakich poczucie samotności w ogóle się pojawia.
1. Poczucie samotności jako wynik niebycia w związku
Posiadanie partnera wydaje się w dzisiejszych czasach konieczne. Kiedy jesteś singielką wszyscy wokół zachęcają Cię byś wychodziła częściej z domu, ubierała się bardziej starannie, nakładała mocniejszy makijaż… Kiedy je słyszysz, czujesz że wszystkie te rady mają na celu “uratowanie” Cię przed statusem osoby nieposiadającej partnera.
Ale… co jeśli nie chcesz wcale wchodzić teraz w związek? Czy to oznacza, że musisz się czuć samotna?
Odpowiedź brzmi: ABSOLUTNIE NIE!
Jeśli dopada Cię poczucie samotności, to jest to spowodowane bezpodstawną wiarą w zbyt często powtarzane bzdury takie jak “Bez partnera jestem niczym”, “Życie w pojedynkę nie ma sensu,” “Robię się coraz starsza,” albo “Zawsze będę sama.”
Jeśli niebycie w związku wiąże się dla Ciebie z poczuciem samotności, oznacza to że dążysz w kierunku oddania komuś innemu odpowiedzialności za swoje szczęście.
Naucz się jak być szczęśliwą i jak żyć w zgodzie ze sobą bez partnera u boku. Twoje szczęście nie zależy od nikogo innego! Nie potrzebujesz czyjejś obecności, by być szczęśliwa.
Przeczytaj również: Toksyczna znajomość – trudne relacje
2. Nie podążasz tą ścieżką, którą wybrali inni
Ta kwestia jest silnie związana z powyższym punktem. Jeśli nie robisz tego co robią inni – czyli na przykład nie jesteś w związku ani do niego nie dążysz – możesz mieć wrażenie, że jesteś samotna. Poza samotnością, osobom w takiej sytuacji dokucza także poczucie braku wsparcia i zrozumienia.
Możesz czuć się samotna kiedy nie podążasz ścieżką wybraną przez innych, ale tak naprawdę nie masz ku temu powodu. Samoocena i pewność siebie to podstawowe wartości których potrzebujesz, by czuć się ze sobą dobrze.
Twoje życie jest czystą kartką. To że urodziłaś się w kulturze i czasach, w których większość osób podąża pewną drogą nie ma znaczenia. Musisz żyć tak, jak chcesz i w zgodzie z tym, czego potrzebujesz. Rób to, co sprawia, że jesteś szczęśliwa – nawet jeśli to nie jest to, co robi większość.
3. Twoi przyjaciele znikają, kiedy znajdują partnera
Co dzieje się kiedy przyjaciółka znajduje nowego partnera? Bardzo często znika i zaczyna zaniedbywać znajomości. Dopóki nowy związek trwa – a jeśli zapowiada się na to, że będzie długotrwały, to taka sytuacja utrzymuje się dopóki relacja jest w początkowej, intensywnej fazie – przyjaciółce trudno będzie znaleźć czas na spotkanie z Tobą. Takie zdarzenia są częstsze, niż byśmy tego chcieli.
Aby przetrwać ten czas, zwłaszcza jeśli nie masz wielu innych przyjaciół, skup się na robieniu tego, co robiłybyście razem. To nic, że akurat nie masz swojego zwyczajowego towarzystwa.
Możesz sama iść na kawę. Możesz wybrać się sama do kina (i zjeść w pojedynkę cały popcorn). Nie musisz pozwalać, by przygniotło Cię poczucie samotności. Nie jesteś ani sama, ani samotna. Masz najlepsze możliwe towarzystwo: siebie!
Społeczeństwo często pośrednio wywiera na nas nacisk, powodując że zaczynamy niepostrzeżenie wierzyć, że pewne czynności można wykonywać tylko w czyimś towarzystwie. W rzeczywistości możesz cieszyć się nimi w pojedynkę.
Zarezerwuj w swojej ulubionej restauracji stolik dla jednej osoby i zjedz wykwintną kolację. Spędzając w ten sposób czas poznasz lepiej sama siebie. Przede wszystkim zaś nauczysz się jak cieszyć się życiem bez polegania w tej kwestii na innych.
Przeczytaj koniecznie: Samotność i mity o miłości we w spółczesnym świecie
4. Poczucie samotności pojawia się kiedy próbujesz wypełnić pustkę
Jeśli poczucie samotności pojawia się u Ciebie w związku z jednym z powyższych powodów, najprawdopodobniej starasz się przebywać w towarzystwie innych ponieważ próbujesz wypełnić jakąś pustkę. Czegoś Ci brakuje. Może na przykład rodzice nie okazywali Ci wystarczająco dużo miłości? Może dlatego potrzebujesz w życiu poczucia bliskości i przywiązania?
Osoby które nie zaznały dość dużo bliskości w dzieciństwie często w dorosłym życiu próbują wypełnić lukę miłości uwagą od innych osób. Ale kiedy ci, którzy poświęcali Ci uwagę znikną, znów będziesz czuła się samotna. Ten sposób nie jest więc skuteczny.
Jeśli czujesz się samotna ponieważ próbujesz obecnością innych wypełnić lukę, której nie umiesz zapełnić sama, najważniejsze jest to byś popracowała nad wzmocnieniem samooceny.
Udaj się po pomoc do terapeuty. Specjalista pomoże Ci odkryć, czego tak naprawdę potrzebujesz. Kolejnym krokiem będzie znalezienie sposobu na zadbanie o Twoją potrzebę bliskości i miłości. Wtedy zobaczysz, że nie musisz czekać aż dadzą Ci je inni.
Zrozumienie mechanizmu działania poczucia samotności to długi proces. Ale jest on konieczny aby osiągnąć pełnię prawdziwego szczęścia bez zależności i uzależniania się od innych.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Leal, L. (2010). El laberinto de la soledad. Revista Iberoamericana. https://doi.org/10.5195/reviberoamer.1960.1974
- Manalang-Gloria, A. (2008). Soledad. Feminist Studies. https://doi.org/10.2307/3178599
- (2013). El sentimiento de soledad en adultos. Medicina U.P.B.