Początki Alzheimera – jak zahamować chorobę?

Aby zapobiec rozwojowi choroby Alzheimera, należy wyeliminować podstawowe czynniki ryzyka oraz prowadzić zdrowy i aktywny – zarówno pod względem fizycznym, jak i intelektualnym – tryb życia.
Początki Alzheimera – jak zahamować chorobę?

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Początki Alzheimera to zespół objawów, który bardzo łatwo przeoczyć, zwłaszcza w najwcześniejszym stadium, gdy można jeszcze nieco opóźnić rozwój choroby. Statystyki w zakresie badań nad chorobą Alzheimera w ostatnich dekadach są alarmujące: liczba nowych przypadków drastycznie wzrasta i to nie tylko wśród w sędziwym wieku.

Chociaż naukowcy do dziś nie zdołali ustalić konkretnych przyczyn ani czynników „detonujących” początki Alzheimera, udało im się wyszczególnić serię objawów, stanowiących sygnał ostrzegawczy przed rozwojem tej smutnej i nadal nieuleczalnej choroby. Należy na nie reagować niemalże natychmiast, gdyż postępują one z zadziwiającą szybkością.

Pamiętajmy, że choroba Alzheimera jest przykra nie tylko dla samego pacjenta, ale także dla jego najbliższej rodziny i przyjaciół. Stąd też niezwykle istotna jest szybka reakcja w przypadku odnotowania pierwszych symptomów utraty pamięci. Ale czy rzeczywiście można zahamować rozwój tej strasznej choroby? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dalszej części artykułu.

Początki Alzheimera, czyli jak i gdzie rodzi się choroba

Mózg ludzki to niezwykle złożone i skomplikowane centrum wielofunkcyjne, które odpowiada za kontrolę organicznych funkcji całego organizmu. Komórki nerwowe mózgu interpretują bodźce zewnętrzne, aby następnie przekazać do mięśni, kości, narządów, gruczołów…

W ten możemy reagować na rozmaite sytuacje:

  • Jemy, gdy jesteśmy głodni
  • Pijemy, gdy odczuwamy pragnienie
  • Poruszamy się
  • Załatwiamy fizjologiczne potrzeby
  • Zapamiętujemy informacje itp.

Wraz z upływem lat i starzeniem się komórek mózgu proces sprawnego przekazu informacji między mózgiem a resztą ciała ulega spowolnieniu, a nierzadko również znaczącemu pogorszeniu.

Mimo iż pogorszenie pamięci i funkcji mózgu jest naturalnym procesem, choroba Alzheimera nasila otępienie tak bardzo, iż pacjent nie jest w stanie rozpoznać twarzy nawet najbliższych osób.

Na czym polega choroba Alzheimera?

Choroba Alzheimera to zaburzenie neurodegeneracyjne, które objawia się stopniowym zanikiem podstawowych funkcji mózgu, prowadząc do trwałego i nieodwracalnego uszkodzenia komórek nerwowych mózgu. Chociaż bywa ona kojarzona ze starzeniem się organizmu, choroba Alzheimera coraz częściej występuje również u osób w młodym wieku. 

Pogorszenie pamięci a alzheimer

W medycznym słowniku termin „otępienie” to trwałe uszkodzenie mózgu objawiające się między innymi utratą zdolności zapamiętywania oraz obniżeniem funkcji poznawczych. Oznacza to pogorszenie kondycji neuronów i w konsekwencji – ich śmierć.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, wydajność mózgu obniża się wraz z wiekiem, stąd też otępienie i początki Alzheimera pojawiają się zwykle w starczym wieku.

Najwcześniejsze objawy choroby Alzheimera

Choroba Alzheimera, potocznie zwana również otępieniem lub demencją, to schorzenie polegające na postępującej degeneracji komórek nerwowych mózgu. Wraz z postępem procesu zwyrodnieniowego następuje zmiana w codziennym zachowaniu chorego.

W najcięższych przypadkach pojawiają się poważne komplikacje na tle psychologicznym.

Pracownicy międzynarodowej federacji Alzheimera (Alzheimer Disease International) opracowali listę dziesięciu objawów, które wystąpiły u pacjentów we wczesnych stadiach choroby. Jeśli zauważysz niektóre z nich u siebie, zgłoś się jak najwcześniej do specjalisty. Poznaj dziesięć najwcześniejszych objawów choroby Alzheimera:

  • Zaburzenia pamięci, które utrudniają codzienne funkcjonowanie
  • Trudności w wykonywaniu codziennych czynności i zadań (nawet takich, do których jesteśmy od lat przyzwyczajeni)
  • Zaburzenia orientacji w przestrzeni i w czasie
  • Zaburzenia wzrokowe (problemy z czytaniem, rozróżnianiem kolorów), problemy z interpretacją widzianych obrazów
  • Trudności w mówieniu i pisaniu
  • Gubienie i chowanie rzeczy w dziwnych miejscach oraz problemy z ich znalezieniem
  • Trudności z podejmowaniem rozsądnych decyzji, brak zdolności prawidłowej oceny sytuacji
  • Utrata inicjatywy i motywacji do podejmowania wyzwań (wycofanie się z życia społecznego, brak zainteresowania higieną osobistą, rezygnacja z wykonywania ulubionych zajęć)
  • Częste zaburzenia nastroju, dziwne zachowania, zmiana osobowości

Czynniki sprzyjające rozwojowi choroby Alzheimera

Medyczny świat nie zdołał dotychczas ustalić jednoznacznych czynników, które „aktywują” początki Alzheimera. Oprócz starzenia się organizmu istnieją inne czynniki, które mogą być powiązane z rozwojem tej choroby.

Chory na Alzheimera

Należą do nich między innymi:

  • Palenie tytoniu
  • Nadużywanie alkoholu
  • Konsumpcja toksycznych i chemicznych substancji odurzających
  • Niezdrowa, uboga w składniki odżywcze dieta
  • Siedzący tryb życia
  • Nadwaga i otyłość
  • Zaburzenia snu (niewystarczająca ilość nocnego odpoczynku, zła jakość snu, bezsenność…)
  • Anoreksja i inne choroby na tle emocjonalno-trawiennym
  • Zaburzenia pracy układu sercowo-naczyniowego, na przykład nadciśnienie tętnicze krwi
  • Uszkodzenia mózgu będące wynikiem wypadku, urazów lub chorób

Czy można odwrócić początki Alzheimera?

Niestety początki Alzheimera to zmiany w mózgu, których nie jesteśmy w stanie cofnąć. Co najwyżej możemy zwolnić postęp choroby. To, co możemy zrobić w młodym wieku, to zapobiec w możliwie najlepszy sposób zmianom, poprzez prowadzenie zdrowego trybu życia oraz nieustanną „gimnastykę” mózgu.

Kobieta z Alzheimerem w szpitalu lekarz

Profilaktyka w tym przypadku polega na wyeliminowaniu z codziennego życia podstawowych czynników ryzyka. Poniżej przedstawiamy listę zdrowych nawyków, które w znaczny sposób mogą opóźnić początki Alzheimera lub całkowicie zapobiec rozwojowi tej choroby. Pamiętaj, że zmiany w stylu życia powinny dotyczyć zarówno wymiaru fizycznego, jak i emocjonalnego naszego organizmu.

Jak uchronić się przed chorobą Alzheimera?

  • Zadbaj o zdrową codzienną dietę. Starannie przygotowuj posiłki na bazie naturalnych składników. Jedz niewielkie porcje. Unikaj wysoce przetworzonej żywności, pustych kalorii oraz nadmiaru tłuszczu i cukru.
  • Regularnie uprawiaj sport. Poświęcaj na aktywność fizyczną przynajmniej 30 minut dziennie.
  • Utrzymuj prawidłową masę ciała. Na bieżąco zrzucaj zbędne kilogramy, dzięki czemu zapobiegniesz nadwadze oraz powiązanych z nią chorobom układu sercowo-naczyniowego.
  • Wzbogać swoją codzienną dietę o produkty bogate w witaminę C oraz przeciwutleniacze. Codziennie zjadaj porcję owoców cytrusowych, owoców leśnych, warzyw o zielonych liściach, suszonych owoców oraz ryb o dużej zawartości kwasów tłuszczowych omega 3 i 9.
  • Wyeliminuj ze swojego codziennego życia stres. Poznaj rozmaite techniki relaksacyjne, na przykład jogę lub medytację. Rozwijaj swoje zainteresowania oraz szukaj nowych wyzwań.
  • Każdego dnia znajdź chwilę tylko dla siebie. Bądź kreatywny i pobudzaj swój mózg do częstej pracy. Znajdź oryginalne hobby, które pomoże ci wzmocnić funkcje poznawcze mózgu oraz w naturalny sposób będzie stymulować regenerację komórek nerwowych mózgu.
  • Zadbaj o higienę snu. Śpij przynajmniej osiem godzin na dobę. Staraj się, by twój sen był głęboki i nieprzerwany.
  • Utrzymuj dobre kontakty z bliskimi i staraj się przebywać w miejscach, w których panuje pozytywna energia.
  • Zadbaj o dobre samopoczucie, nieustannie podnoś swoją samoocenę, odganiaj negatywne myśli. Jeśli poczujesz potrzebę, poproś psychologa o pomoc.
  • Staraj się unikać alkoholu, rzuć palenie oraz zrezygnuj z zażywania wysoce toksycznych substancji odurzających.

Kobiety przechodzące przez trudny okres menopauzy mogą poradzić się swojego lekarza na temat kuracji hormonalnej na bazie estrogenu. Liczne badania wskazują bowiem na to, że obniżenie produkcji tego hormonu może mieć wpływ na rozwój choroby Alzheimera.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.