Sok z granatu może nas uchronić przed chorobą Alzheimera

· Grudzień 27, 2017
Przeprowadzone ostatnio badania dowiodły, że sok z granatu może oddalić od nas widmo choroby Alzheimera. Dlatego właśnie eksperci zalecają jego regularne spożycie.

Sok z granatu zyskuje w ostatnich latach sławę i jest doceniany za swoje walory smakowe oraz zdrowotne. Okazuje się bowiem, że jest dla naszego zdrowia istnym darem natury, po który powinniśmy jak najczęściej sięgać. Choć czasami wydobywanie miąższu tego owocu bywa nieco żmudne, jak się za chwilę przekonasz, naprawdę warto.

Granat możesz jeść w jego naturalnej postaci bądź dodając go do sałatek. Najlepszym jednak sposobem na wykorzystanie właściwości tego owocu jest sok z granatu.

Pomoże nam on bowiem kontrolować poziom cholesterolu w organizmie, oczyścić arterie, zwalczać stany zapalne a ponadto – jak dowiodły badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Londynie – sok z granatu może oddalić od nas ryzyko pojawienia się choroby Alzheimera.

Więcej dowiesz się w dalszej części artykułu.

Sok z granatu a choroba Alzheimera

Choroba Alzheimera to straszna choroba neurodegeneracyjna, która wymazuje naszą tożsamość, to, kim jesteśmy, jaką mamy osobowość oraz to, co przeżyliśmy… Jest to niewątpliwie jedna z najgorszych chorób, na którą jeszcze niestety nie dysponujemy żadnym lekarstwem. Nie ma też środka zapobiegawczego ani sposobu, by w 100% zahamować rozwój choroby.

Jedyne, co mamy obecnie do dyspozycji to lekarstwa, które – jeśli przyjmowane regularnie i skrupulatnie – mogą nieco podwyższyć jakość życia chorych.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Choroba Alzheimera – 12-latka stworzyła niezwykłą aplikację

Jak się jednak okazuje, sok z granatu w połączeniu ze zdrowymi nawykami życia, może pomóc nam w – jak twierdzą eksperci – 20 do 30%. W obliczu takiej choroby, jakakolwiek pomoc jest mile widziana, dlatego właśnie chcemy podzielić się z Tobą tymi wieściami.

Kobieta i staruszka

Badania

Badania laboratoryjne zostały przeprowadzone w roku 2014. Ich wyniki opublikowano w czasopiśmie naukowym „Neurobiology of Disease”. W skrócie, badania wykazały, że sok z granatu (jedna szklanka dziennie) może nam pomóc pozbyć się kumulacji szkodliwych białek powiązanych z występowaniem choroby Alzheimera.

Jak wskazał dyrektor badań, doktor Olumayokun Olajide:

  • Choroba Alzheimera ma związek z kumulowaniem się białek w komórkach naszego mózgu, co prowadzi do utraty mieliny. Mielina to osłonka włókien nerwowych. Komórki, owijając się kilkakrotnie tworzą osłonkę z własnej błony komórkowej. Brak mieliny powoduje „rozłączanie się” komórek nerwowych, co z kolei uniemożliwia właściwe przekazywanie informacji.
  • Tworzący się w mózgu „osad” znany jako beta – amyloid pojawia się w rezultacie zniszczeń oksydacyjnych w naszych komórkach.
  • Jak już wspomnieliśmy, eksperyment przeprowadzono w warunkach laboratoryjnych. Użyto do niego myszy. Zwierzęta, które otrzymywały regularnie sok z granatu, wykazywały znacznie lepsze zdolności postrzegania a ich mózg pracował znacznie sprawniej.
  • Co więcej, złogi szkodliwego białka beta – amyloidowego w ich mózgu zmniejszyły się o 50%. To naprawdę niezwykłe wyniki!

Może zainteresuje Cię również artykuł: Choroby naczyń mózgowych – cztery najczęstsze

Zdaniem samych naukowców i badaczy, badanie to w jasny sposób pokazuje jakie efekty może przynieść sok z granatu w zapobieganiu chorobie Alzheimera. Należy jednak pamiętać, że eksperyment przeprowadzono na zwierzętach, warto jednak przyjrzeć się efektom działania tego soku na ludziach.

Choć nadal jeszcze brakuje więcej badań umożliwiających stworzenie lekarstwa na bazie granatu, lekarze wskazują, że jak najbardziej owoc ten jest zalecany wszystkim. Zaleca się go zwłaszcza osobom, u których już pojawiły się pierwsze objawy demencji.

Pamiętaj jednak, że aby owoc ten przyniósł oczekiwane rezultaty, musimy sięgać po niego w organicznej formie.

Zobacz też artykuł: Owoc granatu – skuteczna kuracja na niedrożne żyły

Granat – inne korzyści, jakie mogą nam przynieść

Owoc granatu

Granat pomoże Ci zadbać o serce

Możesz sięgać po ten owoc w postaci naturalnej lub pić sok z granatu. O ile będziesz robić to w sposób regularny, Twoje serce oraz układ naczyniowy Ci się za to odwdzięczą.

  • Obniżysz poziom złego cholesterolu (znanego także jako LDL). Dzieje się tak dzięki wysokiemu poziomowi polifenoli.
  • Pomoże nam to również unikać utraty elastyczności naczyń krwionośnych oraz walczyć z miażdżycą.
  • Sok z granatu pity codziennie działa przeciwutleniająco na krew.

Koniecznie zobacz też artykuł: Jedzenie jest koniecznością, ale zdrowe odżywianie to sztuka

Granat pomaga zapobiegać atrtetyzmowi i leczyć go

Wyciąg z granatu może nam pomóc zapobiegać pojawieniu się artretyzmowi oraz wspomagać leczenie go. Dzieje się tak z racji zdolności granatu do wchłaniania enzymów odpowiedzialnych za rozkładanie chrząstki. Owoc ten może pomóc nam ponadto zmniejszyć dokuczliwe stany zapalne towarzyszące artretyzmowi.

Sok z granatu zadba o Twoją skórę

Wielki sekret urody jest w zasięgu Twojej ręki: granat, sok z granatu, czy też kapsułki z jego wyciągiem pomaga nam zadbać o skórę, chroniąc ją przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i promieniami UVA oraz UVB.

Granat uchroni Cię przed nowotworem

Sok z granatu pity regularnie (najlepiej codziennie) może Ci pomóc zapobiegać chorobom tak poważnym jak choroba Alzheimera i nowotwór. Oczywiście, granat nie daje nam 100% pewności, że będziemy zdrowi. Jest jednak bardzo skutecznym sposobem profilaktyki, po który zdecydowanie warto sięgać.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Owoce kontra nowotwór – 4 najlepsze przykłady

Naprawdę warto włączyć sok z granatu do swojej codziennej diety. W tym wypadku wspomoże on profilaktykę nowotworów pęcherza, raka piersi, raka jelita grubego oraz nowotworów prostaty.

Sekret granatu tkwi w dużej ilości antyoksydantów, jakie ten owoc zawiera. Dzięki temu jesteśmy w stanie spowolnić namnażanie się komórek nowotworowych. Możemy się również uchronić przed nowotworami skóry.

Czy masz ochotę już od dziś wypijać codziennie jedną szklankę soku z tego niezwykłego owocu?