Plamy soczewicowate - 5 domowych remediów

Plamy soczewicowate pojawiają się najczęściej w podeszłym wieku na dłoniach i w okolicy twarzy. Choć nie stanowią poważnego problemu, istnieje kilka domowych sposobów, które pomogą je załagodzić.
Plamy soczewicowate - 5 domowych remediów
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Plamy soczewicowate najczęściej nazywane są plamami wątrobowymi lub starczymi. Są to niewielkie ślady na skórze, w których zebrał się nadmiar melaniny (często w wyniku nasłonecznienia i wieku).

W tym artykule przedstawiamy 5 domowych remediów, które w najlepszy sposób pozwolą rozjaśnić pojawiające się plamy soczewicowate.

Co wywołuje plamy soczewicowate (wątrobowe)?

Płaskie, brązowawe plamki o nieregularnym kształcie są naturalną reakcją melaniny (tj. pigmentu) na starzenie się skóry. Zazwyczaj pojawiają się po 40-stce na rękach, nogach i w okolicach twarzy. Tak naprawdę mogą pojawić się w każdym wieku.

Jeśli nie rozprzestrzeniają się na całe ciało i pozostają niewielkich rozmiarów – nie będą dla Ciebie poważnym problemem. Można sięgnąć do środków kosmetycznych, takich jak kremy czy inne produkty farmakologiczne. Najbardziej zaleca się jednak skorzystanie z naturalnych remediów. Poniżej prezentujemy 5 wybranych sposobów.

5 domowych remediów na plamy soczewicowate

1. Kurkuma na plamy soczewicowate i nie tylko…

Maseczki z kurkumy stosuje się też na przebarwienia słoneczne czy ślady po trądziku. Ta przyprawa jest znanym środkiem wybielającym i przywracającym kolorystyczną równowagę skóry. Stanowi niezwykle użyteczny środek w leczeniu plam starczych.

Składniki

Przygotowanie

  • Wymieszaj oba składniki, aż do uzyskania gładkiej masy bez grudek.
  • Nałóż mieszankę na wszystkie dotknięte problemem obszary ciała.
  • Zaleca się stosowanie mieszaniny w nocy, aby zapewnić wystarczającą ilość czasu i uniknąć ekspozycji na słońcu.

2. Cebula

Wszyscy znamy ją jako podstawowy składnik w kuchni. Mocny aromat wpływa na każdy przepis, ale świetnie sprawdza się też w rozjaśnianiu skóry. Powoduje to duża zawartość witaminy C w cebuli, która jest niezbędna w procesie łagodzenia plam wątrobowych.

Składniki

  • 1/2 cebuli

Przygotowanie

  • Przekrój cebulę na pół i wcieraj okrężnymi ruchami w obszary, na których widoczne są plamy soczewicowate.
  • Zostaw na jakiś czas i nie zmywaj.
  • Zaleca się przeprowadzanie procedury dwa razy dziennie, rano i wieczorem.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj więc ten artykuł: Wypadanie włosów – zwalcz na 5 sposobów z cebulą

3. Aloes

Niesamowite właściwości lecznicze tej rośliny są powszechnie znane. Aloes jest też przydatny w walce z przebarwieniami na skórze. Pomaga rozjaśnić specyficzny brązowy ton jakim charakteryzują się plamy soczewicowate.

żel z aloesu w miseczce na plamy soczeiwtowate

Plamy wątrobowe mogą wystąpić w dwóch rodzajach. Wyróżnia się plamy wątrobowe wrodzone, czyli dziedziczne oraz plamy wątrobowe, które pojawiły się w trakcie całego życia.

Składniki

Przygotowanie

  • Ostrożnie wyodrębnij miąższ ze środka łodyżki aloesu.
  • Obmyj wodą aby wyeliminować nadmiar jodu i uzyskać czystą formę aloesu.
  • Mocno mieszaj aż osiągniesz łatwy do aplikacji żel. Nakładaj w miejscach narażonych na plamy soczewicowate.
  • Pozostaw na godzinę a następnie zmyj dużą ilością wody.
  • Powtarzaj dwa razy dziennie, rano i wieczorem.

Alternatywnym rozwiązaniem wykorzystującym aloes jest nałożenie powstałego żelu na wszystkie narażone obszary aż na 8 godzin. Z tego względu zaleca się dzień wolny od pracy, aby pozostać w domu.

4. Ogórek a plamy soczewicowate

To zielone warzywo charakteryzuje się właściwościami wybielającymi i oczyszczającymi. Zaleca się stosowanie maski z ogórka w nocy, aby uzyskać atrakcyjniejsze rezultaty.

Składniki

  • ½ ogórka

Plamy wątrobowe mogą być wynikiem zażywania niektórych leków. Należą do nich między innymi leki na nadciśnienie, leki na cukrzycę czy leki moczopędne. Należy pamiętać, że nie jest możliwe całkowite usunięcie plam soczewicowatych (wątrobowych), ale można je skutecznie rozjaśnić.

Przygotowanie

Mamy dwie możliwości. Pierwszy sposób: 

  • Możesz bezpośrednio pocierać skórę ogórkiem. Zalecany jest do rąk i okolicy twarzy.
  • W tym przypadku zostawiamy go na 40 min i zmywamy ciepłą wodą.

W przypadku drugiego rozwiązania należy wykonać następujące kroki:

  • Zmiksuj pół ogórka, aż uzyskasz jednorodną i gęstą pastę.
  • Zastosuj bezpośrednio na dotkniętym problemem obszarze.
  • Pozostaw na 20 minut. Następnie zmyj pastę dużą ilością zimnej wody.

5. Cytryna i ocet jabłkowy

Wymienione remedium ma wielką moc w rozjaśnianiu plam starczych. Połączenie soku z cytryny z octem jabłkowym może w krótkim czasie znacznie rozświetlić defekt estetyczny w postaci brązowych przebarwień.

plamy soczewicowate a cytryna

Składniki

  • Sok z 1 cytryny
  • 1 łyżka octu jabłkowego (15 ml)

Przygotowanie

  • Po wyciśnięciu cytryny zmieszaj sok z łyżką octu jabłkowego i nakładaj na obszary obarczone plamami wątrobowymi.
  • Powtarzaj procedurę dwa razy dziennie, rano i wieczorem.

Przeczytaj również ten ciekawy artykuł: Cienie pod oczami: 5 naturalnych metod

Jeśli nie zauważysz poprawy po zastosowaniu wymienionych przez nas remediów: na rynku farmakologicznym znajdują się rozmaite substancje, także pochodzenia roślinnego, które mogą zahamować proces melanogenezy poprzez zmniejszenie aktywności enzymu tyrozynazy, niwelując tym samym intensywność plam i zmian barwnikowych skóry.

Jeśli szybko wcielimy w życie domowe remedia rozjaśniające plamy soczewicowate (wątrobowe) – nie będą one stanowić silnie widocznego defektu w przyszłości.

Najważniejsze w zaprezentowanych sposobach jest to, że są proste i możliwe do wykonania w domowym zaciszu. Pamiętaj, aby dokładnie przestrzegać podanych instrukcji i obserwować ewentualne rezultaty. 


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.