Plamy na dłoniach – domowe sposoby

Poza aloesem, nie polecamy korzystania z tych produktów w ciągu dnia. Światło słoneczne może tylko pogłębić problem.
Plamy na dłoniach – domowe sposoby
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Plamy na dłoniach pojawiają się zazwyczaj wraz z upływem lat. Ale nie tylko. Istnieją też czynniki, które się do tego przyczyniają: na przykład promienie słoneczne.

Wiadomo, że plamy i przebarwienia nie należą do kanonu piękna. Bardzo często wydajemy krocie, żeby móc się ich pozbyć. Dzisiaj powiemy o alternatywach dużo tańszych, a przy okazji, bardziej skutecznych.

1. Zwalczamy plamy aloesem

Nasze dłonie są podatne na wpływ niebezpiecznych czynników zewnętrznych: pogoda, promienie słoneczne, brak wilgotności. Wszystko to sprawia, że pojawiają się te ciemne plamy na skórze, które z biegiem czasu stają się coraz bardziej widoczne.

Naturalny aloes

Nasza skóra przestaje wyglądać młodo i atrakcyjnie.

Wystarczy, że na co dzień nałożysz trochę żelu z aloesu, a Twoja skóra od razu zacznie się regenerować. Już po krótkim czasie zobaczysz, że plamy i przebarwienia stają się dużo jaśniejsze.

To najlepszy ze wszystkich sposobów. Ponadto chroni przed słońcem i zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry.

2. Sok z cytryny

Sok z cytryny jest używany już od czasów starożytnych. Używany regularnie, stopniowo wybiela plamy na skórze. Bardzo ważne: sok z cytryny należy stosować tylko wieczorami, przed pójściem spać.

Oliwa z oliwek z dodatkiem cytryny

Promienie słoneczne w połączeniu z sokiem z cytryny wpływają bardzo negatywnie na plamy – możesz osiągnąć odwrotny efekt.

Jak z niego korzystać? To bardzo proste: mieszamy sok wyciśnięty z połówki cytryny z dwoma plasterkami ogórka. Tak namoczony plasterek kładziemy na plamy i następnie pozostawiamy przez 20 minut. Potem zwyczajnie myjemy ręce.

3. Ocet jabłkowy

Ogólnie rzecz biorąc jest to kolejny znakomity sposób. Na pewno masz w domu ocet jabłkowy i znasz jego fantastyczne właściwości. Wiedziałaś, że ocet jabłkowy wybiela też plamy i przebarwienia na dłoniach?

Piękne i zadbane dłonie

Wystarczy jedna łyżka octu jabłkowego i łyżka kremu nawilżającego. Tego, którego używasz na co dzień. Po prostu mMasuj dłonie przez 10 – 15 minut. Nie zmywaj kremu! To naprawdę skuteczny sposób na plamy.

4. Woda utleniona

Akurat przy tym sposobie trzeba zachować szczególną ostrożność. Są bowiem przypadki osób, których skóra nie reaguje dobrze w kontakcie z wodą utlenioną. Ponadto może powodować podrażnienia i pieczenie. Ty najlepiej wiesz, czy możesz jej używać czy nie.

Woda utleniona na plamy skórne

Sam sposób jest niezwykle prosty: wystarczy namoczyć wacik w wodzie utlenionej i przetrzeć nim nasze dłonie. Czekamy aż się wchłonie i nie myjemy rąk. Niech działa przez całą noc.

Jak widzisz, większość z tych sposobów powinno się wykorzystywać tylko w godzinach nocnych, chroniąc dłonie przed działaniem promieni słonecznych. Jedynie aloes chroni naszą skórę przed słońcem.

Koniecznie wykorzystaj te proste remedia na wszelkiego rodzaju przebarwienia na skórze.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Sharique A. Ali et al. “On The Novel Action of Melanolysis by a Leaf Extract of Aloe veraand Its Active Ingredient Aloin, Potent Skin Depigmenting Agents”, Planta Med 2012; 78(08): 767-771
    • Jasmine C. Hollinget et al. “Are Natural Ingredients Effective in the Management of Hyperpigmentation? A Systematic Review”, J Clin Aesthet Dermatol. 2018 Feb; 11(2): 28–37.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.