Piołun - odkryj jego zaskakujące korzyści zdrowotne

Piołun - odkryj jego zaskakujące korzyści zdrowotne

Ostatnia aktualizacja: 26 czerwca, 2020

Piołun jest rośliną pomagającą w łagodzeniu problemów trawiennych, a także w regulowaniu okresu. Powinieneś zawsze pić napary na jego bazie pod nadzorem specjalisty.

Piołun to kwaśna i gorzka roślina lecznicza wyróżniająca się właściwościami trawiennymi, przeciwzapalnymi i tonizującymi, a także wieloma innymi. Ważne jest, aby wiedzieć, że pomimo smaku, korzyści piołunu dla zdrowia są wręcz niezliczone.

Odkryj wszystkie właściwości lecznicze piołunu w tym artykule!

Czym jest piołun ?

Piołun, którego łacińska nazwa to Artemisia absinthium, jest rośliną leczniczą. Jest również znany jako yerba santa lub artemisia. Pochodzi z rejonów Europy, Azji i północnej Afryki w których panuje klimat umiarkowany.

Piołun - liście i herbata.

Niektóre kraje znają tę roślinę, ponieważ używają jej do produkcji absyntu, napoju o wysokiej zawartości alkoholu, którego wyrabianie rozpoczęło się w Szwajcarii. Jednak stał się popularny dopiero wśród francuskich artystów pod koniec XIX wieku.

Roślina ta należy do rodziny stokrotek a jej wartość lecznicza jest znana od czasów starożytnych.

W rzeczywistości niektóre przypadki zatrucia belladonną można także wyleczyć herbatą z piołunu.

Korzyści zdrowotne piołunu

Lepsze trawienie

Na poziomie przewodu pokarmowego piołun spełnia dwie podstawowe funkcje:

Problemy z trawieniem.

  • Po pierwsze, pomaga na wiele rodzajów problemów. Obejmuje to ból, wzdęcia, biegunkę i wymioty, jednak nie zaleca się stosowania go w leczeniu zgagi lub przepukliny rozworu przełykowego.
  • Jest to także środek trawiący. Stymuluje apetyt i zwiększa wydzielanie soków żołądkowych. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób pozbawionych apetytu lub z wolno działającym układem trawiennym. Jest również dobry po okresie rekonwalescencji.

Wątroba

Kiedy osłabiona jest funkcja wątroby, możesz zauważyć zmęczenie, trudności w przetwarzaniu tłuszczów, problemy z widzeniem, utratę włosów lub pojawienie się przedwczesnych kurzych łapek wokół oczu.

Problemy z wątrobą.
  • Piołun odciąża wątrobę i stymuluje jej funkcję, podobnie jak robi to z pęcherzykiem żółciowym.
  • Zasadniczo kwaśne rośliny lecznicze, takie jak liście boldo i karczochy, stymulują funkcję wątroby.

Piołun działa oczyszczająco

Dzięki swoim właściwościom związanym z prawidłowym działaniem wątroby piołun jest doskonałą opcją do odtruwania organizmu. W końcu to właśnie wątroba jest odpowiedzialna za oczyszczanie krwi i usuwanie toksycznych substancji.

Zalecamy więc pić napar z piołunu co 3-6 miesięcy.

Pasożyty jelitowe

Uzdrawiająca moc piołunu ma zdolność eliminowania dużej liczby robaków lub pasożytów. Są one powszechne u większości ludzi. Jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że je ma.

Pasożyty w jelitach.

  • Z tego powodu dobrze jest przeprowadzać oczyszczanie piołunem przynajmniej raz w roku, szczególnie jeśli masz w domu zwierzęta.

Środek zwiększający popęd płciowy

Para w łóżku.

Ta roślina lecznicza ma właściwości afrodyzjaku, które mogą zwiększać libido zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.

Problemy menstruacyjne

Piołun jest doskonały dla kobiet cierpiących na nieregularne miesiączki i inne problemy z menstruacją.

Roślina ta ma moc pomagającą regulować cykle oraz wywoływać miesiączkę w przypadku jej braku.

Ból

Ból brzucha.

Miejscowe stosowanie piołunu może złagodzić ból brzucha, ból stawów lub ból zębów trzonowych.

Jak używać piołunu?

Najprostszy, najtańszy i najskuteczniejszy sposób na wypicie piołunu to herbata, ale tylko przez krótki czas:

  • Jeśli jest to jednorazowy ból, możesz wypić dwa napary przez cały dzień.
  • Jeśli jest to przewlekły ból lub chcesz przeprowadzić detoksykację, zalecamy spożywać dwa wywary codziennie przez tydzień, następnie przerwać na tydzień i powtórzyć picie przez następne 6 dni.

W ten sposób możesz poprawić funkcjonowanie wątroby i zwalczyć pasożyty jelitowe.

  • Aby zastosować miejscowo, nałóż ręcznik nasączony herbatą piołunową w okolicy brzucha, aby uspokoić problemy trawienne lub ból. Jest to również dobra opcja dla dzieci.

Podobnie jak w przypadku wszystkich naparów z kwaśnych roślin, piołunu nigdy nie należy gotować. Dodajesz go tylko do gorącej wody.

Przeciwwskazania

  • Rośliny lecznicze mogą być również szkodliwe, jeśli są przyjmowane w nadmiarze lub bez wystarczającej wiedzy, dlatego zawsze zalecamy skonsultowanie się z lekarzem lub naturopatą.
  • Spożywanie piołunu nie jest zalecane dla kobiet w ciąży i osób z wrzodami żołądka.
  • Nie należy nadużywać piołunu i przyjmować tylko wskazaną wcześniej dawkę, jak wspomniano wcześniej.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Lachenmeier, D. W. (2010). Wormwood (Artemisia absinthium L.)-A curious plant with both neurotoxic and neuroprotective properties? Journal of Ethnopharmacology. https://doi.org/10.1016/j.jep.2010.05.062
  • Krishna, S., Bustamante, L., Haynes, R. K., & Staines, H. M. (2008). Artemisinins: their growing importance in medicine. Trends in Pharmacological Sciences. https://doi.org/10.1016/j.tips.2008.07.004
  • Patocka, J., & Plucar, B. (2003). Pharmacology and toxicology of absinthe. Journal of Applied Biomedicine.
  • Alvarez, L., & Quispe, A. (2010). Efecto Antiparasitario de la Infusion de Ajenjo (Artemisia absinthium L.) en Niños de Edad Escolar. Ucebol.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.