Pijesz wodę z plastikowej butelki? – Czy to zdrowe?

Plastikowe butelki mogą uwalniać szkodliwe substancje, jeśli zostaną ponownie wykorzystane lub jeśli są narażone na działanie słońca. Zaleca się zastąpić je odpowiednikami ze szkła lub na przykład dzbanów wykonanych z gliny.
Pijesz wodę z plastikowej butelki? – Czy to zdrowe?

Ostatnia aktualizacja: 28 września, 2021

Zastanów się chwilę nad następującą kwestią: Kupujesz wodę w plastikowej butelce czy też wybierasz tę w szklanym naczyniu?

Kiedy kupujemy wodę mineralną zazwyczaj kierujemy się jej składem, pochodzeniem, niską zawartością minerałów… A czy kiedykolwiek zastanawiałaś się nad tym, czy rodzaj butelki może mieć jakikolwiek wpływ na nasze zdrowie?

Zapraszamy Cię do zapoznania się z opiniami na ten niezwykle ciekawy temat.

W jakiej butelce wybrać wodę, by była zdrowa?

Plastikowe butelki z wodą

Obecnie woda jest dostępna na sklepowych półkach w dwóch formach: w butelce plastikowej lub szklanej. Naczynia z tworzyw sztucznych od zawsze budziły silne kontrowersje.

Są one bowiem nieprzyjazne dla środowiska naturalnego, które cierpi w wyniku potężnego rozwoju przemysłu odpowiedzialnego za generowanie plastiku, etykiet a nawet za prywatyzację wody.

Jednak najważniejszym aspektem, który nas dziś interesuje jest to, czy pijąc wodę z plastikowej butelki narażamy nasze zdrowie na niebezpieczeństwo?!

Przyjrzyjmy się bliżej najistotniejszym informacjom na ten temat.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Picie wody na czczo – co zmienia w Twoim organizmie?

Plastikowe butelki na wodę

Plastikowe butelki są wykonane ze związku o nazwie politereftalan etylenu (PET). Jest to polimer (związek chemiczny), który – jak wskazują wyniki licznych badań – może przenosić do wody pewne szkodliwe substancje.

Można więc śmiało stwierdzić, że skład wody mineralnej, którą pijemy z plastikowej butelki może zostać zmodyfikowany w wyniku oddziaływania tego związku chemicznego. Poniżej prezentujemy cząsteczki PET, które mogą bezpośrednio przenikać do wody.

  • Ftalany – Elementy, które nadają tworzywom sztucznym elastyczność. Są one niebezpieczne dla naszego zdrowia tylko wtedy, gdy przenikają do organizmu w wielkich ilościach. Mogą one wówczas prowadzić do powstania problemów o charakterze endokrynologicznym.

Powinniśmy sobie jednak uświadomić, że tego typu chemikalia są składnikiem każdej plastikowej butelki na wodę mineralną.

  • Antymon – jest głównym katalizatorem stosowanym przy produkcji PET. Czy jest on szkodliwy dla naszego organizmu? Owszem, jest on jednym z produktów rakotwórczych oraz może przyczyniać się do wszelkiego rodzaju chorób dróg oddechowych.Władze sanitarne zajęły się problemem, ustalając maksymalny limit stężenia antymonu w plastykowych butelkach na wodę. Obecnie są to naprawdę niewielkie ilości. Co więcej, Światowa Organizacja Zdrowia czuwa nad tym, by limity te były skrupulatnie przestrzegane. Możemy więc spać spokojnie.
  • Aldehydy: mrówkowy i octowy – Te dwa związki chemiczne sprawiają, że wypijana przez nas woda nabiera charakterystycznego smaku „plastiku”. Eksperci zapewniają, że zjawisko to zachodzi wyłącznie wtedy, gdy wystawiamy plastikowe butelki z wodą na działanie promieni słonecznych.

Tylko w wyniku działania wysokich temperatur związki te są w stanie przedostać się do wody mineralnej. Butelki wykonane z PET przechowywane w normalnych warunkach nie            przedstawiają wysokiego poziomu aldehydu mrówkowego i octowego.

Wyciągnijmy wnioski: czy PET jest więc tworzywem niebezpiecznym dla naszego zdrowia?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: nie. Nie istnieje bezpośrednie ryzyko. Władze sanitarne dbają o to, by przestrzegano ustalonych norm, w związku z czym ilość cząsteczek, które mogą przechodzić z tworzywa sztucznego do wody jest minimalna.

Oczywiście istnieje wiele dużo zdrowszych metod butelkowania wody mineralnej, dostarczających rozwiązań bez użycia plastiku. Jeśli dobrze zastanowimy się nad ilością wypijanej przez nas wody z plastikowych butelek w skali roku, możemy nieco się przestraszyć.

Pomyślmy więc nad tym, jakie opcje – dużo zdrowsze i bardziej ekologiczne – znajdują się w naszym zasięgu.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Umiejętne picie wody a Twój stan zdrowia

Najzdrowsze alternatywy dla wody w plastikowej butelce

  • Woda w szklanych butelkach. Zwykle bywa ona droższa od wody w butelce z tworzywa sztucznego, jednak warto wziąć taką możliwość pod uwagę.
  • Filtr do wody z kranu. Woda z kranu jest również jedną z ciekawszych alternatyw. Zwykle nie jest ona jednak zbyt zdrowa dla naszego organizmu, ponieważ zawiera spore ilości wapnia, innych substancji i zanieczyszczeń. Wystarczy jednak, że zainstalujesz filtr do odwróconej osmozy, dzięki któremu oczyścisz wodę i wyeliminujesz z niej wszystkie szkodliwe substancje.
  • Specjalne dzbanki filtrujące wodę. Działają one w podobny sposób co filtry do wody z kranu. Oczyszczają one wodę, eliminują nieprzyjemny zapach, poprawiają smak i sprawiają, że z chęcią wypijasz kilka szklanek wody dziennie.

Czego nigdy nie należy robić z plastikowymi butelkami po wodzie

Kobieta pijąca wodę z plastikowej butelki

Nie uzupełniaj jej ponownie wodą mineralną. To ogromne ryzyko dla naszego zdrowia! Jednakże wielu z nas po wypiciu wody z plastikowej butelki, chowa ją, by ponownie napełnić ją wodą. Jeśli dokładnie przyjrzysz się oznaczeniom na butelce, zauważysz, że takie postępowanie nie jest zalecane.

Ostrzeżenie to pojawia się na etykietach większości wód w butelkach ze sztucznego tworzywa, dzięki czemu można uniknąć zagrożeń mikrobiologicznych.

Po opróżnieniu butelki, w jej wnętrzu mogą osadzać się liczne grzyby i bakterie.

Kiedy ponownie napełnimy ją wodą, zarazki te bez trudu dostają się do naszego organizmu i wywołują rozmaite infekcje oraz choroby.

Warto również pamiętać o tym, że z czasem szkodliwe elementy PET uwalniają się i łatwiej łączą się z wodą. Zapamiętaj zatem raz na zawsze: po wypiciu wody z plastykowej butelki, natychmiast wyrzuć ją do odpowiedniego kontenera na śmieci.

Nigdy nie wystawiaj plastikowej butelki z wodą na działanie promieni słonecznych.

Wspomnieliśmy już o tym wcześniej – kiedy plastik wchodzi w kontakt z ciałem o wysokiej temperaturze (mamy tu na myśli również słońce, ogień czy intensywne światło), następuje uwolnienie aldehydu mrówkowego i octowego, które nie tylko wpływają na smak wody, ale także są przyczyną niestrawności.

Pamiętaj więc, by wodę w plastikowych butelkach przechowywać zawsze w chłodnym i zacienionym miejscu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.