Plastikowe butelki - zrób z nich użytek!

Plastikowe butelki - zrób z nich użytek!

Ostatnia aktualizacja: 30 kwietnia, 2019

Okazuje się, że plastikowe butelki wykonane z tworzywa sztucznego PET (politereftalan etylenu) stały się kłopotliwym odpadem obecnych czasów. Mimo tego, że swobodnie można poddawać je procesowi recyklingu, wciąż wiele znajdowanych jest np. w rzekach, morzach i oceanach, zanieczyszczając tym samym środowisko. Jest kilka oryginalnych i pomysłowych sposobów na wykorzystanie tychże odpadów, a co najciekawsze zrobienie z nich użytecznych przedmiotów. Nigdy byś nie przypuszczał, do czego można wykorzystać zużyte plastikowe butelki!

Zużyte plastikowe butelki – jak zrobić z nich użytek?

1. Karmnik dla ptaków

2#:Plastikowe-butelki.jpg

Czyż to nie proste? Nowe zastosowanie zużytej butelki, a zarazem przysłużenie się matce naturze. Wypełniając ją po brzegi jęczmieniem lub prosem, możesz zawiesić na drzewie w ogrodzie, lub obok okna. Zobaczysz jak szybko nowi, głodni goście zaczną Cię stale odwiedzać. Jak to zrobić? Dokładnie tak jak na zdjęciu powyżej.

W połowie butelki wycinamy dwa otwory tak, aby móc wprowadzić przez nie łyżkę. To samo wykonujemy w jej dolnej części. Regularne napełnianie karmnika zbożem przyciągnie głodne zwierzęta. W zakrętce zrób otwór, przeciągnij przez nią mocny kawałek sznurka lub nici i zawieś w pożądanym miejscu.

2. Skarbonka

3#:skarbonka- butelki.jpg

Zabawne, łatwe do zrobienia i bardzo praktyczne. Chcesz mieć guziki, drobne monety czy klucze zawsze w jednym miejscu? To świetne, a jednocześnie ekologiczne rozwiązanie, które zlikwiduje problem porozrzucanych drobiazgów po całym domu! Patrząc na zdjęcie, można się domyślić procesu wykonania. Potrzebujemy dwóch dolnych części od zużytych butelek, lepiej, jeżeli będą tego samego koloru. Staramy się wyciąć je taki sposób, żeby do siebie pasowały. Najtrudniejszą częścią wykonania jest przyszycie zamka do krajanych części butelek. Najlepiej skorzystać tutaj z grubej igły do szycia lub w ostateczności można również przykleić zamek klejem do plastiku o wysokiej wytrzymałości.

3. Doniczki na kwiaty

4#:Doniczki-butelki.jpg

Nic bardziej przydatnego. Teraz będziesz mogła uprawiać tyle roślin, ile tylko zechcesz łącznie z tymi leczniczymi. Jeżeli tylko zaopatrzysz je w ziemię, odpowiedni nawóz i regularnie będziesz podlewać rośliny – możesz stworzyć swój własny ogród! Potrzebne będą dolne części butelek, im szersze, tym lepiej. Wyższe butelki przydadzą się do zasadzenia w nich np. pomidorów, które lubią ciepło. Później, gdy podrosną, możesz je przesadzić w inne miejsce. Zatem do dzieła – ozdób swój ogród kolorowymi, własnoręcznie wykonanymi doniczkami!

4. Szufelka do sprzątania

5#:Plastikowa-butelki-szufelka.jpg

W każdym domu na pewno się przyda – prosta szufelka, której można używać przy sprzątaniu, porządkach w garażu czy samochodzie. Aby ja wykonać, potrzebna będzie zużyta butelka z uchwytem – podobna do tej, ze zdjęcia. Uchwyt ten jest bardzo ważny, ponieważ będzie on, po wykonaniu, spełniał funkcję rączki szufelki. Zaznacz na butelce formę przedmiotu, który chcesz uzyskać i zabierz się do wycinania!

5. Pojemnik na spinacze do prania

6#:Plastikowy pojemnik na spinacze-butelki.jpg

W ten sposób już nigdy nie pogubisz spinaczy i zawsze znajdziesz je wszystkie w jednym miejscu. Do wykonania pojemnika najlepiej użyć dużej 5-cio litrowej butelki po wodzie. W zależności od tego, jak głęboki chcemy otrzymać pojemnik, ostrożnie przecinamy butelkę. Jej brzegi obklejamy kolorową taśmą lub kawałkiem materiału – w ten sposób unikniemy skaleczeń przez ostre krawędzie. Można wybrać trudniejszy wariant i przyszyć materiał lub najzwyczajniej w świecie go przykleić. Na koniec wytnij cztery otwory i przeciągnij przez nie dwa kawałki sznurka tak jak na zdjęciu powyżej.

Jak widać to nie takie trudne, zrobić użytek z użytych plastikowych butelek. Przysłuż się środowisku i oprócz tego, że wyrzucisz je do prawidłowego żółtego pojemnika, zrób z nich użyteczne przedmioty do domu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Al-Sabagh A, Yehia F, Eshaq G, Rabie A, ElMetwally A. Greener routes for recycling of polyethylene terephthalate. Egyptian Journal of Petroleum. 2016; 25(1): 53-64.
  • Ampuero Antazu A, Romero Bueno P. Parámetros físicos y mecánicos de ladrillos ecológicos hechos a base de material reciclado (plástico PET) para Construcción: Una Revisión. Lima: Universidad Peruana Unión, 2020.
  • Caballero Meza B, Flórez O. Lengua. Elaboración de bloques en cemento reutilizando el plástico polietilen-Tereftalato (PET) como alternativa sostenible para la construcción. Cartagena, Colombia: Universidad de Cartagena.
  • Koshti R, Mehta L, Samarth N. Biological Recycling of Polyethylene Terephthalate: A Mini-Review. J Polym Environ. 2018; 26: 3520–3529.
  • Rodríguez Gómez M, Pérez Hernández M. De desechos plásticos a ladrillos. Jóvenes en la ciencia. 2012; 13: 1-5.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.