Pierwsza pomoc dla seniorów - dowiedz się więcej!
Pierwsza pomoc dla seniorów obejmuje reakcje na często zdarzające się wypadki. W krajach rozwiniętych ludzie żyją bardzo długo, więc spora część populacji ma ponad 70 czy 80 lat.
Problem w tym, że z wiekiem stajemy się bardziej podatni na kontuzje. Dlatego też drobny uraz, który dla młodej osoby nie stanowi kłopotu, potrafi poważnie zagrażać osobie starszej.
Pierwsza pomoc dla seniorów jest szczególnie ważna dla rodziny i opiekunów. Dowiedz się więcej na jej temat.
Pierwsza pomoc przy częstych wypadkach
Starsi ludzie miewają problemy z poruszaniem się i są bardziej podatni na urazy. Przyczyna leży w chorobach typowych dla podeszłego wieku takich jak osteoporoza, nadciśnienie tętnicze czy demencja.
Co więcej, kwestie zdrowotne sprawiają, że powinno się przywiązywać wagę do pierwszej pomocy osobom starszym. Starsi ludzie częściej są zagubieni lub wystraszeni i miewają kłopoty ze wzrokiem oraz słuchem. Tym różnią się od młodzieży.
Jak podaje artykuł First Aid for Life, większość wypadków, jakie dotykają starsze osoby to upadki. Niestety prawie w 75 % przypadków powodują one urazy nóg lub rąk.
Jak potwierdza publikacja Know What To Do, upadki zwykle są wynikiem kłopotów ze wzrokiem lub z równowagą. Warto zaznaczyć, że brak stabilności bywa skutkiem przyjmowania leków.
Innym problemem są krwotoki. Starsi ludzie często przyjmują leki przeciwzakrzepowe na problemy z układem krążenia. Przy każdym urazie występuje zatem zwiększone ryzyko krwotoku.
Inne częste wypadki
Problemy z układem krążenia to inna kwestia, którą należy mieć na uwadze. Ryzyko wystąpienia zawału czy udaru jest u starszych osób zwiększone.
Pierwsza pomoc dla seniorów powinna orientować się na konsekwencje cukrzycy, zatrucia lekami czy drgawek. Ważne jest także ryzyko związane z odwodnieniem czy nagłymi zmianami temperatury.
Pierwsza pomoc dla seniorów
Zależnie od typu wypadku należy zastosować odpowiednie środki. W każdej sytuacji trzeba ograniczyć ryzyko komplikacji. Wyjaśniamy najczęstsze okoliczności i możliwości pomocy.
1. Upadek
Po pierwsza należy wezwać pomoc. Gdy starsza osoba upadnie, trzeba ją uspokoić i powoli zmobilizować do ruchu. Jeśli odczuwa ból w jakiejś partii ciała lub ma problemy z poruszaniem nią, nie należy wymuszać ruchu.
O ile to możliwe, warto pomóc poszkodowanemu wstać. Najlepiej zrobić to poprzez pozycję na czworaka dla zapewnienia stabilności. Następnie odrywa się ręce od ziemi.
Jeśli upadek doprowadził do utraty przytomności, krwawienia czy wymiotów, zaleca się wizytę na izbie przyjęć. Tak samo trzeba postąpić w przypadku kłopotów z oddychaniem czy złamania.
2. Potknięcie
Potknięcia to częsty kłopot. Należy przy nich reagować w następujący sposób: chronić i wzywać pomoc.
Po pierwsze trzeba umieścić osobę w bezpiecznym miejscu. Następnie zawiadomić pogotowie i do czasu przybycia pomocy chronić poszkodowanego oraz hamować ewentualne krwotoki.
Czytaj dalej: Nifedypina: zastosowania i środki ostrożności
3. Zatrucie
Zatrucia u starszych osób bywają powodowane różnymi czynnikami. Czasami są to próby samobójcze – nie można wykluczać tej opcji. Częściej jednak chodzi o błąd w dawkowaniu leków.
Gdy dojdzie do zatrucia trzeba ustalić jego przyczynę i przedstawić ją lekarzom pogotowia, by wiedzieli, jak postępować z pacjentem.
Nie należy wywoływać wymiotów ani podawać płynów czy innych leków. Jeśli zatrucie nastąpiło z powodu gazu takiego jak dwutlenek węgla czy opary farby, trzeba zaprowadzić poszkodowanego w bezpieczne miejsce wolne od czynnika drażniącego.
4. Zadławienie
Zadławienie może się zdarzyć w każdym wieku. Zasadniczo zawsze postępuje się przy nim tak samo. Jeśli poszkodowany jest w stanie oddychać, należy wymusić kaszel.
Gdy dochodzi do trudności z oddychaniem, trzeba dzwonić po pogotowie, by odblokować drogi oddechowe. Nie należy uderzać w klatkę piersiową.
Czytaj teraz: Starzenie się skóry – dlaczego występuje?
Apteczka pierwszej pomocy
Osoby mające do czynienia ze starszymi ludźmi powinny mieć w domu dobrze wyposażoną apteczkę. Znaleźć się w niej powinny niezbędne przybory takie jak gaza, nożyczki, plastry i pęseta. Warto mieć też antyseptyczne ręczniki i środek do dezynfekcji. Przydadzą się też zimne kompresy i termometr.
W domu warto mieć także podstawowe leki przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe oraz maść antybakteryjną. Wyposażenie apteczki powinno być dopasowane do potrzeb mieszkańców danej przestrzeni.
Jeśli na przykład w domu mamy cukrzyka, warto mieć zapas insuliny. Przyda się też ciśnieniomierz i urządzenie do pomiaru poziomu cukru we krwi.
Trzeba działać szybko i zdecydowanie
Warto doinformować się co do podstawowych środków stosowanych w ramach pierwszej pomocy osobom starszym. Dzięki temu można zapobiec wielu komplikacjom lub nawet uratować komuś życie. Najpierw trzeba jednak umieć odpowiednio reagować.
Każdy opiekun powinien być świadomy potencjalnych niebezpieczeństw. Zależnie od chorób podopiecznego, możliwe są różne scenariusze.
Zaleca się zatem szczere rozmowy pomiędzy rodziną a opiekunami w celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia poważnego urazu.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Los accidentes en las personas mayores III- Cómo actuar ante un accidente |. (n.d.). Retrieved March 23, 2021, from https://madridsalud.es/los-accidentes-en-las-personas-mayores-iii-como-actuar-ante-un-accidente/
- Primeros auxilios para personas mayores: SABER qué hacer. (n.d.). Retrieved March 23, 2021, from https://knowwhattodo.com.au/for-seniors/
- Importancia de los primeros auxilios en el cuidado de personas mayores – First Aid for Life. (n.d.). Retrieved March 23, 2021, from https://firstaidforlife.org.uk/importance-of-first-aid-older-people/