Piersi o gęstej tkance a ryzyko nowotworu
Jeżeli posiadasz piersi o gęstej tkance, nie czuj się od razu zagrożona. Najpierw powinnaś wiedzieć, że piersi o gęstej tkance charakteryzują się bardziej włóknistą budową, co wiąże się z nieco wyższym ryzykiem zachorowania na rak piersi.
Nie chcemy powiedzieć, że na pewno prędzej czy później dopadnie Cię guz piersi, bynajmniej. Istnieje jednak niewiele wyższe prawdopodobieństwo, szczególnie jeśli w Twojej rodzinie występował nowotwór tego typu.
Wystarczy chodzić na regularne badania, aby sprawdzić morfologię i stan zdrowia Twoich piersi. Oczywiście mówimy o profilaktyce; powinnaś być świadoma tego dodatkowego czynnika.
Poniżej znajdziesz więcej informacji na ten temat.
Charakterystyczne cechy piersi o gęstej tkance
Zacznijmy od wyjaśnienia kilku ważnych rzeczy. Piersi o gęstej tkance wcale nie muszą być większe i niekoniecznie wiążą się z dużą ilością tkanki tłuszczowej. To nie ma nic wspólnego.
Istnieją inne czynniki, które mają znaczenie:
- Kiedy jesteś młoda, Twoje piersi posiadają idealną równowagę między tkanką tłuszczową, gruczołową oraz włóknistą.
- Kiedy osiągasz wiek menopauzalny, Twoje piersi stają się bardziej zbite, ale z powodu przeważającej ilości tkanki gruczołowej i włóknistej.
- Podczas badania mammograficznego na piersiach o gęstszej tkance, wyniki jest trudniej odczytywać niż u tych o przeważającej tkance tłuszczowej.
Piersi o gęstej tkance: warto pamiętać o regularnych badaniach
- Według licznych badań, takich jak to opublikowane w Kronice Medycyny Wewnętrznej, kobiety z piersiami o gęstszej tkance są w grupie zawyżonego ryzyka zachorowania na raka piersi.
- I znowu, chcielibyśmy zaznaczyć, że to tylko dodatkowy czynnik ryzyka. To nie żaden pewnik, lecz coś, co warto wziąć pod uwagę.
Z tego powodu powinnaś porozmawiać ze swoim lekarzem, aby badać swoje piersi co roku, zamiast co 2-3 lata.
Przeczytaj również: Jędrne piersi dzięki 6 ważnym technikom
Nie obawiaj się: jedna na cztery kobiety posiada piersi o gęstej tkance
Piersi składają się z trzech rodzajów tkanki: gruczołowej, włóknistej oraz tłuszczowej. Kiedy masz piersi o gęstej tkance, oznacza to po prostu, że proporcja tkanki włóknistej do tłuszczowej jest wyższa, niż zwykle.
- Choć to prawda, że statystyki wiele nam mogą powiedzieć, istnieje nawet silniejszy czynnik warunkujący: Twoja historia genetyczna.
- Jeżeli Twoja matka, siostra, ciotka, nie miały raka piersi, ryzyko że dotknie Cię ta sama choroba jest o wiele niższe.
Mimo to nie czekaj: zawsze lepiej robić badania mammograficzne co roku. W ten sposób będziesz czuła się bardziej zrelaksowana.
Dlaczego tkanki w naszych piersiach stają się geste?
Jak powiedzieliśmy wcześniej, prawdopodobnie nawet nie wiesz czy Twoje piersi posiadają większą ilość tkanek włóknistych i gruczołowych, czy nie. Jednakże istnieje kilka czynników, które mogą determinować ten proces.
- Menopauza: z powodu zmian hormonalnych i metabolicznych między 50 a 55 rokiem życia, równowaga między różnymi tkankami w piersiach zostaje zachwiana.
- Ponadto jeśli prowadzisz siedzący tryb życia oraz przybierasz na wadze, ryzyko zagęszczenia tkanki w Twoich piersiach wzrasta.
Uwarunkowania genetyczne również odgrywają tutaj znaczącą rolę.
Zobacz także: Dlaczego bolą nas piersi? – poznaj 5 powodów!
Jak zapobiegać nowotworowi, kiedy masz piersi o gęstej tkance
Jeżeli masz w rodzinie przypadki nowotworów
Na początku tego artykułu wspomnieliśmy, że jeśli w Twojej rodzinie występują przypadki raka piersi, ryzyko, że Ty też na niego zachorujesz wzrasta.
W tym wypadku niezbędne są środki zapobiegawcze. Mimo wszystko Twój doktor zaleci Ci najlepsze strategie dopasowane do Twojej indywidualnej sytuacji.
- Jeżeli rolę odgrywa tutaj dziedziczność, hormonalna terapia zastępcza może być najlepszą opcją kiedy tylko dobiegniesz menopauzy.
- Nie możesz ignorować faktu, że jeśli w Twojej rodzinie są przypadki nowotworu piersi, a Ty posiadasz piersi o gęstej tkance, ryzyko jest trzy razy wyższe.
Wskazówki dla wszystkich przypadków
- Nie pal
- Unikaj nadwagi
- Pij dużo płynów
- Unikaj siedzącego trybu życia – bądź aktywna fizycznie
- Zamień dietę bogatą w tłuszcze nasycone i cukry na dietę śródziemnomorską, z dużą ilością świeżych warzyw i owoców oraz zdrowych tłuszczów nienasyconych (oliwa z oliwek).
Mammografia 3D: najbardziej wiarygodna
Jednym z najczęstszych problemów dotyczących piersi o gęstej tkance jest to, że często fałszują wyniki tradycyjnych mammografów. Właściwa diagnoza jest utrudniona ze względu na zagęszczenie tkanek.
To dlatego tomosynteza, czyli trójwymiarowa mammografia to dzisiaj jedna z najskuteczniejszych metod.
Polega ona na uchwyceniu wielu obrazów piersi w milimetrowych “plastrach”. Ta nowa technologia jest niezwykle efektywna oraz oferuje większą pewność, zarówno lekarzom, jak i pacjentom.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Kukołowicz, P., Oborska-Kumaszyńska, D., Orlef, A., & Zielińska-Dabrowska, S. (2013). Testy specjalistyczne w mammografii z detektorem filmowym: Zalecenia polskiego towarzystwa fizyki medycznej. Polish Journal of Medical Physics and Engineering. https://doi.org/10.2478/pjmpe-2013-0003
- Piekarski, J. (2005). Receptory estrogenowe i progesteronowe w raku piersi – Współczesny stan wiedzy. Wspolczesna Onkologia. https://doi.org/10.2478/v10035-007-0070-2
- Wo, I. (2008). Wiedza o schorzeniach nowotworowych narządów kobiecych i postawy kobiet wobec badań profilaktycznych. Probl Pielęg.