Pielęgnacja ciała w celu osiągnięcia równowagi fizycznej i psychicznej
Przez wiele lat uważano, że pielęgnacja ciała to po prostu kwestia spożywania pewnego rodzaju bogatego w składniki odżywcze pokarmu lub napoju. Co więcej, ciało i umysł uważano za odrębne, przy czym jedno nie miało wpływu na drugie. Jednak dzięki wielu badaniom i dowodom naukowym ustalono, że istnieje między nimi silniejszy związek, niż wcześniej sądzono.
Problemy emocjonalne wpływają na organizm w postaci fizycznego bólu lub dyskomfortu i odwrotnie. Z tego powodu medycyna stara się obecnie podążać za bardziej orientalnymi modelami, których celem jest osiągnięcie równowagi fizycznej i psychicznej w celu poprawy ogólnej jakości życia. Pielęgnacja ciała wydaje się być wobec tego nieodzownym elementem pozwalającym dbać o nasze dobre samopoczucie.
W tym sensie prawie wszyscy eksperci ds. zdrowia zalecają przyjęcie szeregu zdrowych nawyków i technik, które odgrywają fundamentalną rolę w osiągnięciu takiej stabilności. Dziś podzielimy się 6 sposobami na zadbanie o swoje ciało.
1. Pielęgnacja ciała a ćwiczenia fizyczne
To nie przypadek, że ten nawyk jest numerem 1 na liście sposobów dbania o ciało. Według ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) aktywność fizyczna to jedna z najlepszych praktyk, jakie można wykonywać na co dzień, aby wieść wyższą jakość życia, a przede wszystkim dobry stan fizyczny i psychiczny.
Wystarczy 20 lub 30 minut codziennych ćwiczeń, aby aktywować całe ciało. Może to pomóc poprawić krążenie, wzmocnić mięśnie i chronić serce.
Ponadto jest to doskonały sposób na cieszenie się dobrą kondycją fizyczną oraz utrzymanie odpowiedniej wagi. Zapobiega to również chorobom związanym z nadwagą i otyłością. Oprócz tego codzienny trening zapewnia wspaniałe samopoczucie, ponieważ pobudza wydzielanie serotoniny, zwanej często hormonem szczęścia.
Zobacz też: Zadbaj o siebie – 9 kroków do piękna
2. Akupunktura
Akupunktura to metoda polegająca na użyciu cienkich igieł i aplikacji ciepła do stymulacji określonych punktów na ciele. Ma to na celu złagodzenie niektórych rodzajów dyskomfortu i przyczynienie się do dobrego samopoczucia całego ciała.
To bardzo ciekawa technika, która nie ingeruje w naturalne procesy organizmu. Aplikacja w każdym z punktów dociera tylko do włókien nerwowych. To aktywuje przepływ i osiąga stabilność energii, która sprzyja ciału.
Akupunktura opiera się na teorii, która traktuje ludzkie ciało jako system przepływów energii, który po zrównoważeniu może zapewnić komfort zarówno fizyczny, jak i emocjonalny. Uważa się, że ta terapia może łagodzić stany związane z procesami oddechowymi, neurologicznymi i mięśniowo-szkieletowymi.
3. Zdrowa dieta
Jednym z podstawowych czynników osiągnięcia stabilności całego organizmu jest odżywianie. Chociaż często o tym nie myślimy, składniki odżywcze zawarte w pożywieniu mają zdolność wzmacniania całego organizmu na poziomie fizycznym. Dodatkowo wpływają na rozpad i wchłanianie substancji warunkujących stan emocjonalny.
Wyeliminowanie śmieciowego jedzenia z naszej diety i przyjęcie zdrowej diety zgodnej z potrzebami organizmu przyczyni się nawet do zdrowia psychicznego.
4. Słuchanie ciała
Ciało wie, jak wysłać nam sygnały o swoich fizycznych i emocjonalnych trudnościach, kiedy dana osoba przechodzi przez niektóre z nich. Na przykład, jest bardzo prawdopodobne, że zaczniesz odczuwać serię symptomów i oznak, które ostrzegają cię, że nagle coś jest nie tak.
Aby uniknąć rozwoju jeszcze większych problemów, konieczne jest nauczenie się słuchania tego, co nasz organizm chce nam powiedzieć, aby zająć się nimi w odpowiednim czasie.
5. Aromaterapia
Aromaterapia to technika relaksacyjna, która według niektórych może również pomóc zadbać o ciało. Polega na wykorzystaniu aromatów i właściwości niektórych roślin. Dlatego działa poprzez olejki eteryczne, które są ekstrahowane w procesie przetwarzania.
Uwalniane przez nie aromaty dają poczucie harmonii i sprzyjają odprężeniu. Dlatego uważa się, że ma bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie emocjonalne i fizjologiczne.
Przeczytaj również: Kochać siebie, czyli czym jest miłość własna
6. Ćwiczenie jogi to świetna pielęgnacja ciała
Joga to starożytna dyscyplina wywodząca się z Indii. Praktyka jogi służy ćwiczeniu umysłu i dbaniu o ciało oraz osiąganiu stabilności. Opiera się na moralnych wskazówkach, które wzywają do samodyscypliny, spokoju, szacunku i szczerości wobec siebie i innych.
Istnieją różne sposoby jej praktykowania, w zależności od jej pochodzenia i celów. Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie mają na celu wzmocnienie zdolności umysłu do wpływania na funkcje organizmu. Zdaniem ekspertów MedlinePlus, joga to dyscyplina, która może przyczynić się do zdrowia w kilku aspektach, ponieważ nie tylko pomaga dbać o ciało. W rzeczywistości jego praktyka pomaga:
- Poprawić koordynację
- Zmniejszyć lęk, depresję i stres
- Obniżyć tętno i ciśnienie krwi
- Uzyskać większą pewność siebie.
Aby zadbać o swoje ciało, należy prowadzić cały zdrowy i aktywny tryb życia, a nie tylko ćwiczyć dyscyplinę czy wąchać zapach świecy pachnącej lawendą czy eukaliptusem. Należy pamiętać, że ciało jest złożoną strukturą i jako takie wymaga wielu różnych zdrowych praktyk, aby zachować zdrowie.
Wreszcie, nie zapominaj, że zdrowe ciało to ciało, które może osiągnąć dobre samopoczucie, stabilność i spokój emocjonalny.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Neumeister A. (2003). Tryptophan depletion, serotonin, and depression: Where do we stand?. http://europepmc.org/abstract/med/15131521
- Nautifayl KM, et al. (2016). A lack of serotonin 1B autoreceptors results in decreased anxiety and depression-related behaviors. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27353308
- Ziment, I. (2000). Recent advances in alternative therapies. Current Opinion in Pulmonary Medicine. https://doi.org/10.1097/00063198-200001000-00013
- Ali, B., Al-Wabel, N. A., Shams, S., Ahamad, A., Khan, S. A., & Anwar, F. (2015). Essential oils used in aromatherapy: A systemic review. Asian Pacific Journal of Tropical Biomedicine. https://doi.org/10.1016/j.apjtb.2015.05.007