Pieczywo białe lub razowe: która opcja jest najlepsza?
Jedna z najbardziej kontrowersyjnych dyskusji na temat żywności ma związek z rodzajem chleba, który spożywamy na co dzień. Interesującym jest fakt, że wielu ludzi dokonuje swojego wyboru, nie znając dogłębnie różnicy między produktami… Które pieczywo jest lepsze, białe czy razowe?
Oczywiście w większości przypadków pieczywo razowe jest o wiele zdrowsze od białego, ale większość z konsumentów nie zna prawdziwej przyczyny. Zaskakująca może być ilość wątpliwości i mitów, które krążą wokół jednego z najczęściej spożywanych produktów na ziemi.
Czy pieczywo naprawdę sprawia, że tyjemy i szkodzi naszemu zdrowiu? Czy chleb brązowy jest lepszy? Są rzeczy, które powinniśmy wziąć pod uwagę, zanim wyciągniemy wnioski.
Pieczywo razowe jest bardziej odżywcze?
Tradycyjna mieszanka chleba po wypieku składa się z trzech części: otręby, nasiona i skrobia. Te składniki są niezbędny, by zrozumieć różnicę między pieczywem białym i brązowym pieczywem.
Podczas gdy biała mąka składa się tylko ze skrobi, w mące razowej możemy znaleźć również otręby i ziarna. Pozwala to na zachowanie najcenniejszych składników odżywczych znajdujących się w ziarnach pszenicy.
- Poważnym błędem jest myślenie, że produkty integralne to produkty dietetyczne.
- Chleb razowy może jedynie zapewnić większą liczbę składników odżywczych spożywając mniejszych ilości.
Każdy brązowy chleb jest razowy?
Fakt, że chleb jest brązowy, nie zawsze oznacza, że jest on razowy. W rzeczywistości istnieją pewne wyrafinowane metody, które dzięki specjalnym barwnikom pozwalają uzyskać ten kolor.
Ponadto niektóre masy są często wzbogacane różnymi witaminami z grupy B i chociaż wygląda to przekonująco – to tak jakbyśmy jedli białe pieczywo. Wiele osób uważa, że kupują żywność integralną opierając się jedynie o kolor produktu.
Najgorsze jest to, że sklepy sprzedają je jako produkty naturalne.
Dlaczego białe pieczywo nie jet tak zdrowe?
Zasadniczo problem dotyczy procesów przetwarzania, które są stosowane w celu nadania mu bardziej “sprzedawalnego” koloru, wyglądu i tekstury. Przez te procesy chleb traci błonnik, minerały i ważne tłuszcze naturalne.
Spożywając chleb o niższej zawartość błonnika tracimy cudowną właściwość, która ma chleb pełnoziarnisty. Jest to wspomaganie pracy jelit i szybsze pozbywanie się pożywienia z przewodu pokarmowego.
Z drugiej strony – prawdopodobnie będziemy potrzebować większych ilości pieczywa białego, aby poczuć się nasyconym.
W poszukiwaniu idealnego chleba
Wszystko co już powiedzieliśmy dowodzi, że ilość kalorii nie stanowi różnicy między oboma produktami. Wskazane jest, aby spożywać mieszankę, która jest zdrowsza, naturalna i bogata w błonnik.
Która opcja jest najlepsza? Najbardziej wskazany jest produkt upieczony z mąki pełnoziarnistej, wykonany z pełnego ziarna.
W ten sposób zapewniamy masę zawierającą więcej błonnika, witamin i składników odżywczych.
Z drugiej strony należy unikać mieszanek o wysokiej zawartości cukrów i glutenu. Podsumowując: szkodliwość chleba dla zdrowia może zależeć od składników dodanych do ciasta.
Zalety pieczywa białego i razowego
W przeciwieństwie do tego co wielu myśli, umiarkowane spożycie chleba może mieć niezwykłe korzyści zdrowotne.
- Błonnik ułatwia oczyszczenie przewodu pokarmowego, ułatwiając wydalanie odpadów.
Spożycie chleba może również pomóc nam zadbać o nasz układ sercowo-naczyniowy. Aby to zrobić, powinniśmy jeść co najmniej 2 lub 3 małe porcje, co odpowiada 70 gramom dziennie.
- Osobom chorym na cukrzycę zaleca się umiarkowane spożycie chleba razowego
- Dzieje się tak ponieważ chleb razowy generują mniej zmian w indeksie glikemicznym niż większość produktów przetwarzanych
Umiarkowane spożycie białego lub pełnoziarnistego pieczywa
Szkodliwość pieczywa białego lub razowego ma związek z sosami lub dodatkami z którymi je spożywamy, a nie z samym chlebem.
- Inną wadą są produkty używane do smarowania lub wypełniania chleba.
- Smarowanie chleba dużą ilością masła, jedzenie szynki i innymi produktów o wysokiej zawartości kalorycznej może stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia.
Wskazane jest, aby od czasu do czasu zamieniać to wspaniałe źródło węglowodanów na inne opcje, takie jak makaron, ryż, owies lub komosa ryżowa.
Jeśli składniki są wysokiej jakości i są spożywane w sposób umiarkowany, jedyną rzeczą jaką uzyskamy dzięki spożyciu chleba będą korzyści dla utrzymania naszego zdrowia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Grosch, W., & Schieberle, P. (2017). Bread. In Volatile Compounds in Foods and Beverages. https://doi.org/10.1201/9780203734285
- Ćurić, D., Novotni, D., & Smerdel, B. (2014). Bread Making. Engineering As of Cereal and Cereal-Based Products. https://doi.org/10.1201/b15246
- Scanlon, M. G., & Zghal, M. C. (2001). Bread properties and crumb structure. Food Research International. https://doi.org/10.1016/S0963-9969(01)00109-0