Węglowodany – jak spożywać ich mniej?

· Grudzień 19, 2017
Problem z węglowodanami polega na tym, że zwykle spożywamy zbyt wiele tych oczyszczonych, a omijamy te zdrowe. Jednak jeśli włączysz do swojej diety więcej warzyw i owoców, szybko zauważysz korzyści zdrowotne.

Węglowodany znajdują się w wielu produktach, które spożywasz każdego dnia. Być może dlatego tak trudno Ci zrzucić wagę. Mimo, iż węglowodany dostarczają Ci substancji ożywczych oraz energii niezbędnej do wykonywania codzienne czynności, lepiej kontrolować ich spożywanie.

W dzisiejszym artykule podzielimy się kilkoma poradami na to jak jadać ich mniej.

Czy węglowodany są niedobre dla naszego zdrowia?

To pytanie jest dość powszechne, szczególnie u ludzi, którzy się odchudzają.

W ostatnich czasach dieta uboga w węglowodany stała się bardzo popularna. Jak sama nazwa wskazuje, polega ona na zminimalizowaniu spożycia produktów bogatych w ten składnik pokarmowy. Dieta tego typu oparta jest na przekonaniu, że „węglowodany są powodem twojej nadwagi”.

Jednakże nie możesz całkowicie usunąć ich ze swojej diety. To dlatego, że odgrywają bardzo ważną rolę w Twoim organizmie. 

Węglowodany ciasteczka, ziemniaki, ryż

Na przykład są głównym źródłem glukozy we krwi. Oznacza to, że odpowiadają za dostarczenie „paliwa” Twoim komórkom. Ponadto są źródłem energii, której potrzebuje Twój mózg do poprawnego funkcjonowania.

Rodzaje węglowodanów

Zasadniczo istnieją dwa typy węglowodanów.

  1. Z jednej strony – węglowodany proste, zwane również cukrami.
  2. Z drugiej strony – węglowodany złożone. To między innymi skrobia i błonnik.

Mimo to, nastąpiła pewna zmiana. Człowiek zmienił sposób przetwarzania żywności i stworzył nowy rodzaj węglowodanów: proste rafinowane (oczyszczone) cukry. Czym one są? To większość produktów, które znajdujesz na półkach sklepowych: ciasteczka, makarony, przetworzone zboża, itd.

Problem z powyższymi polega na tym, iż są szybko przyswajane, jako, że nie posiadają błonnika. Poza tym zaburzają poziom glukozy we krwi. Przechowują nawet tłuszcz w Twoim ciele (szczególnie na brzuchu).

Niestety w dzisiejszych czasach ludzie mają tendencję do spożywania dużej ilości niezdrowych węglowodanów (oczyszczonych), a rezygnowania z tych naturalnych. Te drugie zawarte są w owocach, produktach pełnoziarnistych oraz warzywach.

Jeżeli zadbasz o swoje porcje posiłków, możesz schudnąć oraz zapobiec wielu schorzeniom.

Rady na ograniczenie spożywania węglowodanów

Ważne jest, by dowiedzieć się które węglowodany są „złe”, a następnie spróbować wyeliminować je z naszej diety. Aby to zrobić, mamy kilka wskazówek, które mogą Ci pomóc.

1. Zrezygnuj ze słodzonych napojów

Wierz w to lub nie, napoje „sportowe” wcale nie są zdrowe. A to dlatego, że posiadają dużą ilość syropu kukurydzianego oraz cukrów.

Prowadzi to zarówno do nadwagi oraz insulinooporności. Nawet przemyślane diety posiadają czasem szkodliwe składniki. Zamiast tych napojów, postaw na naturalne soki oraz herbatki ziołowe.

Słodkie napoje a węglowadany

 

2. Jadaj więcej warzyw i owoców

Ludzie często jadają ciastka, chleb czy czipsy, ponieważ mają taką zachciankę, a nie dlatego, że są głodni. Mamy na to rozwiązane. Na przykład możesz przestać kupować pewne „kuszące” produkty. Warto też mieć zawsze w zasięgu wzroku miskę pysznych owoców.

Zanim wybierzesz żywność, która bogata jest w węglowodany, zjedz warzywo. Na przykład nać selera czy surowa marchew mogą zdziałać cuda. Przeżuwając je pomagasz złagodzić apetyt na coś słodszego.

3. Zmniejsz ilość spożywanego pieczywa

Przyzwyczailiśmy się do spożywania chleba jako znakomitego dodatku do makaronu, mięsa czy sosów. Jednak bochenek chleba zawiera wiele prostych rafinowanych cukrów. Z tego powodu to jedna z przyczyn przybierania na wadze.

Ważne jest, aby wybierać produkty pełnoziarniste, np. żytnie. Mimo, iż zawierają one węglowodany, posiadają wysoką ilość błonnika, który korzystnie wpływa między innymi na wypróżnianie.

4. Kupuj jedzenie, kiedy nie odczuwasz głodu

Dobrym pomysłem, by zadbać o ciało i portfel jest robienie zakupów po posiłku. Kiedy jesteś głodny, Twój mózg nie podejmuje dobrych decyzji. Wszystko co widzisz, kusi. 

Z tego powodu zalecamy, abyś nie chodził do restauracji, kiedy odczuwasz olbrzymi głód. Pamiętaj, że w ten sposób będziesz wybierać posiłki tłuste, przetworzone oraz słodkie, które wcale nie są dobre dla Twojego zdrowia. Najlepiej najpierw się najeść, a potem iść na zakupy.

Zakupy z żywnością a węglowodany

5. Wybieraj przekąski o obniżonej zawartości węglowodanów

Rankiem, popołudniem czy przed kolacją, nie ma nic złego w jedzeniu przekąsek. Zmniejszają one apetyt przed posiłkiem. Ponadto można je łatwo oraz szybko przyrządzić.

Powinieneś jednak zwracać na coś uwagę – składniki. Istnieje wiele rodzajów przekąsek. Zamiast frytek, ciastek, słodyczy czy wędlin, raczej sięgnij po garść orzechów. Mogą to być orzechy ziemne, laskowe, włoskie czy migdały.

Chociaż to prawda, że zawierają wiele kalorii, wystarczy zjeść kilka sztuk. Dobrą wiadomością jest to, że zmniejszają apetyt oraz zachcianki.

6. Nie daj się oszukać „lekkim” jedzeniem

To bardzo popularne. Na opakowaniach wielu produktów w sklepach jest napisane „obniżona zawartość kalorii”.

Problem polega na tym, że ta żywność nie zawsze jest zdrowa. Może i zawiera mniej węglowodanów, ale posiada też mniej białka, soli oraz zawiera szkodliwe substancje konserwujące. 

7. Dodaj więcej białka do swojego śniadania

Każdego ranka potrzebujesz „paliwa”, by zacząć nowy dzień. Aby zdobyć jak najwięcej energii, polecamy jadać gotowane jajka, by zaspokoić apetyt. W ten sposób dostarczysz jednocześnie swojemu organizmowi więcej białka. Zauważysz różnicę!