Peptydy i ich korzystny wpływ na skórę

Peptydy i ich korzystny wpływ na skórę

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Peptydy to cząsteczki, z których składa się kolagen. Czytając dzisiejszy artykuł poznasz najważniejsze informacje na ich temat i dowiesz się dlaczego odgrywają tak istotną rolę w przemyśle kosmetycznym.

W dzisiejszych czasach na rynku pojawiają się niesamowite ilości nowych produktów i technologii przeznaczonych do celów estetycznych i kosmetycznych. Zaliczamy do nich również peptydy do stosowania na skórze.

Peptydy to krótkie łańcuchy aminokwasów. Pełnią ważną rolę w skórze, ponieważ składa się z nich kolagen i elastyna. Chociaż organizm jest w stanie produkować je w sposób naturalny, to produkcja kolagenu spada po ukończeniu 30. roku życia z prędkością 1% rocznie.

Właśnie dlatego skóra traci swoją gładkość i zaczyna wyglądać na pomarszczoną, sflaczałą i mniej lśniącą. Właśnie dlatego wiele produktów wykorzystywanych w dzisiejszych czasach do pielęgnacji skóry ma dodatek peptydów.

Ale skoro mamy tak wiele trendów i składników, które są reklamowane jako “cudowne” produkty pozwalające odzyskać młodość, to czy peptydy rzeczywiście są skuteczne? W poniższym tekście postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Różne rodzaje peptydów

Kobieta nakładająca krem - jak działają peptydy?
Peptydy to cegiełki tworzące kolagen, substancję, której produkcja w organizmie spada po ukończeniu 30. roku życia.

Należy zacząć od zwrócenia uwagi na fakt, że istnieje kilka różnych rodzajów peptydów, a każdy z nich pełni różne funkcje i wywiera inny wpływ na skórę. Oto najważniejsze z nich:

Peptydy penetrujące (CPPs)

Są w stanie przechodzić przez błonę komórkową. Dostarczają minerały (takie jak wapń, mangan i żelazo), które mogą podnosić poziom kolagenu.

Peptydy hamujące działanie enzymów

Ten rodzaj peptydów, jak sama nazwa wskazuje, hamuje działanie określonych enzymów. Na przykład angiotensyny, która znajduje się głównie w układzie naczyniowym. Poza tym pomagają opóźniać naturalne procesy rozkładu kolagenu, które zachodzą w skórze.

Peptydy sygnałowe

Peptydy sygnałowe pojawiają się jako pierwsze w syntezie łańcuchów polipeptydowych i wskazują na przeznaczenie białek. Kiedy ich “wiadomość” zostanie dostarczona do skóry, pomagają promować produkcję kolagenu i elastyny.

Neuropeptydy

Peptydy neuroprzekaźnikowe to substancje chemiczne, które składają się z aminokwasów. Są wydzielane przez zakończenia nerwowe i wpływają na działanie różnych organów.

To blokuje określone substancje chemiczne, których uwalnianie wywołuje skurcze mięśni. To właśnie dzięki temu w zakresie działania estetycznego wygładzają zmarszczki i drobne bruzdy.

Tetrapeptydy i heksapeptydy

W zależności od długości łańcucha peptydowego wyróżniamy tetrapeptydy, pentapeptydy i heksapeptydy. Wszystkie z nich pełnią inne funkcje i mają inne działanie:

  • Pierwsze dwa rodzaje, tetrapeptydy i pentapeptydy, działają na delikatne obszary (takie jak worki pod oczami) i są środkami ujędrniającymi. Z kolei pentapeptydy pobudzają naprawę tkanek, wspierają leczenie oraz poprawiają i wspierają proces syntezy kolagenu.
  • Za to hekspeptydy pomagają rozluźniać mięśnie wpływając na zmarszczki mimiczne. Działają podobnie jak botoks, ale bez konieczności używania igieł ani borykania się ze skutkami ubocznymi wynikającymi z wykorzystywania tej substancji.

Inne rodzaje peptydów

Peptyd Q10 wspiera wytwarzanie koenzymu Q10. Eksperci zbadali jego wpływ na wyniki w sporcie. Uważają go również za antyoksydant, który spowalnia przedwczesne starzenie się oraz neutralizuje wolne rodniki.

Nie można również zapomnieć o peptydach miedziowych. Eksperci nadal badają ich właściwości, ponieważ szacują, że mogą one chronić przed działaniem utleniającym jaki metal ten wywiera na komórki. Jednak ich działanie estetyczne nie zostało jeszcze udowodnione.

Przeczytaj, aby dowiedzieć się więcej: Kolagen dla Twojej skóry – 8 produktów

Peptydy i ich korzystny wpływ na skórę

Kobieta z kremem na twarzy
Substancje te pomagają zadbać o to, aby skóra pozostała nawilżona, gładka i elastyczna, a co za tym idzie, wyglądała młodziej.

Peptydy pełnią wiele funkcji w ludzkim organizmie. Stanowią składnik enzymów i hormonów oraz są również źródłem energii. Należy pamiętać, że peptydy “mówią” komórkom, że muszą produkować większe ilości kolagenu, aby zastąpić to, co zostało utracone podczas jego rozpadu.

Dlatego też główne zadanie peptydów sprowadza się do wspierania procesów produkcji kolagenu, jego ochrony i zastępowania. Można powiedzieć, że ich inne zalety są pochodną takich właściwości.

Peptydy przynoszą korzyści dla naszej skóry w kilku zakresach:

  • Nawadnianie. Spadek poziomu kolagenu prowadzi do odwodnienia. Gdy peptydy zwiększają produkcję tej substancji, odwracają lub zmniejszają wpływ utraty wody przez skórę.
  • Miękkość, elastyczność i jędrność skóry. Natychmiastową konsekwencję wynikającą z odzyskania kolagenu i właściwego poziomu nawodnienia jest wyraźna miękkość, elastyczność i jędrność skóry. Pamiętaj, że peptydy tworzą również włókna elastynowe.
  • Zmniejszanie widoczności zmarszczek i zmarszczek mimicznych. Zwiększona ilość kolagenu przekłada się na gładkość i młodzieńczy wygląd. Dzieje się tak, ponieważ zmarszczki i zmarszczki mimiczne są mniej widoczne gdy skóra jest jędrniejsza i gładsza.
  • Bariera skóry. Peptydy stanowią pierwszą linię obrony przed infekcjami. Zwiększona produkcja kolagenu sprawia, że skóra staje się silniejsza i bardziej wytrzymała.

Może Cię również zainteresować: Kolagen – szybsza produkcja dzięki tym 4 produktom

W jaki sposób działają peptydy?

Peptydy to łańcuchy aminokwasów. Z kolei aminokwasy to cegiełki, z których w całym organizmie powstają białka.

Kiedy używasz produktów i terapii, które je zawierają, wnikają do wnętrza skóry i wysyłają wiadomość do komórek organizmu, informując je, że muszą zacząć produkować większe ilości kolagenu. Tym samym w pewien sposób nabierają Twoje ciało. Jednak w tym przypadku cel uświęca środki.

Oczywiście istnieją również inne sposoby na stymulację produkcji kolagenu, które wykraczają poza używanie kosmetyków. Niektóre produkty spożywcze, takie jak choćby żelatyna, łosoś, papryki i pomidory, zawierają duże ilości tej substancji.

Na co zwracać uwagę w kosmetykach z peptydami?

Ogólnie rzecz biorąc, takie kosmetyki wpływają korzystnie na skórę. Jednak nie wszystkie są takie same. Wyjaśniliśmy już wcześniej, że niektóre z peptydów wysyłają sygnały, aby pobudzić produkcję kolagenu, podczas gdy inne hamują produkcję enzymów. Mimo tego większość rodzajów peptydów działa gromadząc wodę.

Poza tym możesz połączyć peptydy z innymi składnikami. Wiązanie się z określonymi receptorami w skórze sprawia, że różne rodzaje peptydów mogą mieć różne działanie, na przykład przeciwstarzeniowe, nawadniające, antyoksydacyjne, napinające lub uelastyczniające, naprawiające tkanki, rozjaśniające skórę, czy zmniejszające natężenie trądziku.

Wybierając produkt do pielęgnacji skóry z dodatkiem peptydów powinnaś wziąć pod uwagę następujące kwestie:

  • Upewnij się, że naprawdę zawiera peptydy. Pamiętaj, że zawsze mogą pojawiać się one pod inną nazwą (na przykład palmitoyl).
  • Wybierz najbardziej odpowiednią formę produktu. Na przykład kremy są bardziej skuteczne ponieważ mają przez dłuższy czas kontakt ze skórą. To oznacza, że skóra będzie w stanie wchłonąć więcej peptydów.
  • Żaden produkt nie zawiera wszystkiego, więc powinnaś oprzeć swój wybór na swoich własnych potrzebach. Należy zwrócić uwagę na fakt, że tetrapeptydy poprawiają elastyczność i napięcie skóry, podczas gdy heksapeptydy zwiększają jej blask i poprawiają jej wygląd.
  • I w końcu przyjrzyj się również innym składnikom. Niektóre peptydy działają lepiej w połączeniu z innymi dodatkami. Zaliczamy do nich między innymi witaminę C i niacinamid. Dlatego warto, aby znalazły się one w kosmetyku z peptydami, który jest przeznaczony do pielęgnacji skóry.

Przeciwwskazania do używania peptydów i kwestie, na które należy zwracać uwagę

Kobieta z suchą skórą
Ogólnie rzecz biorąc, nie ma przeciwwskazań do stosowania peptydów, chociaż zaraportowano kilka rzadkich przypadków alergii.

Wymienione powyżej cechy mogą budzić w nas przekonanie, że to cudowne substancje. Jednak zawsze jest jakieś “ale”.

Na początku warto zauważyć, że słowo “peptyd” może być używane w sposób ogólny do odnoszenia się do każdego krótkiego łańcucha aminokwasów.

Okazuje się, że istnieje wiele różnych rodzajów peptydów i nie wszystkie z nich wywierają jakikolwiek wpływ na skórę. Dlatego też termin ten może być wykorzystywany w celach marketingowych nawet jeśli dany produkt w rzeczywistości nie zawiera składnika, który jest w stanie zregenerować skórę.

Obecnie prowadzi się wiele badań na ten temat. Niektóre peptydy udało się już przeanalizować, chociaż dokonano tego jedynie w badaniach klinicznych przeprowadzonych na kontrolowanych grupach. Innymi słowy, na niewielkiej ilości uczestników lub w warunkach laboratoryjnych (in vitro). Chociaż peptydy mogą wpływać korzystnie na skórę, to nadal czeka nas jeszcze długa droga naukowa, abyśmy byli w stanie formułować jakiekolwiek twierdzenia.

Na szczęście nie odnotowano żadnych niekorzystnych reakcji, nie odnotowano, aby były toksyczne i zauważono tylko kilka skutków ubocznych. Poinformowano o kilku bardzo żadnych przypadkach alergii. Jedyny haczyk tkwi w tym, że takie substancje są często drogie.

Czy peptydy to tonik młodości?

Takie substancje, podobnie jak wiele innych produktów, są reklamowane jako jedyna w swoim rodzaju terapia przeciwko starzeniu się skóry. Możesz znaleźć je w kremach, maskach i innych produktach oferowanych przez duże sieciówki lub sklepy internetowe.

Owszem, peptydy mogą okazać się pomocne, ale nie mają cudownych właściwości. Aby zmniejszyć lub opóźnić procesy starzenia się, musisz połączyć różne czynniki, od diety i ćwiczeń po właściwe nawodnienie i zmniejszanie poziomu stresu. Musisz również pamiętać, że peptydy znajdują się już w Twoim ciele.

Możesz stosować je w umiarkowanych ilościach, maksymalnie dwa razy dziennie. Poza tym koniecznie upewnij się, że wybierasz odpowiedni produkt, który Twoja skóra będzie w stanie lepiej wchłonąć.

Jednocześnie pamiętaj, że naukowcy nadal badają skuteczność peptydów w procesach odbudowy skóry.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Alencar-Silva T, et al. (2018). Breaking the frontiers of cosmetology with antimicrobial peptides. Biotechnology Advances. 2018; 36(8): 2019-2031.
  • Deptuła M, Wardowska A, Dzierżyńska M, Rodziewicz-Motowidło S, Pikuła M. Antibacterial Peptides in Dermatology-Strategies for Evaluation of Allergic Potential. Molecules. 2018; 23(2): 414.
  • Edgar S, Hopley B, Genovese L, Sibilla S, Laight D, Shute J. Effects of collagen-derived bioactive peptides and natural antioxidant compounds on proliferation and matrix protein synthesis by cultured normal human dermal fibroblasts. Sci Rep. 2018; 8(1):10474.
  • Elias P. Skin barrier function. Curr Allergy Asthma Rep. 2008; 8(4): 299–305.
  • Errante F, Ledwoń P, Latajka R, Rovero P, Papini AM. Cosmeceutical Peptides in the Framework of Sustainable Wellness Economy. Front Chem. 2020; 8: 969-977.
  • Ito N, Seki S, Ueda F. Effects of Composite Supplement Containing Collagen Peptide and Ornithine on Skin Conditions and Plasma IGF-1 Levels—A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Trial. Marine Drugs. 2018; 16(12):482.
  • Lei J et al. The antimicrobial peptides and their potential clinical applications.
    Am J Transl Res. 2019; 11(7): 3919–3931
  • Lim, S.H., Sun, Y., Thiruvallur Madanagopal, T. et al. Enhanced Skin Permeation of Anti-wrinkle Peptides via Molecular Modification. Sci Rep. 2018; 8: 1596
  • Lin’kova N, Drobintseva A, Orlova O et al. Peptide Regulation of Skin Fibroblast Functions during Their Aging In Vitro. Bull Exp Biol Med. 2016; 161: 175–17.
  • Pascarella S, Tiberi C, Sabatino G, Nuti F, Papini A, Giovannelli L, Rovero P. Serpin A1 C-Terminal Peptides as Collagen Turnover Modulators. ChemMedChem. 2016; 11: 1850-55.
  • Proksch E, Segger D, Degwert J, Schunck M, Zague V, Oesser S. Oral supplementation of specific collagen peptides has beneficial effects on human skin physiology: a double-blind, placebo-controlled study. Skin Pharmacol Physiol. 2014; 27(1): 47-55.
  • Qian B, Zhao X, Yang Y, Tian C. Antioxidant and anti-inflammatory peptide fraction from oyster soft tissue by enzymatic hydrolysis. Food Sci Nutr. 2020; 8(7): 3947-3956.
  • Sinjari B, Diomede F, Khavinson V et al. Short Peptides Protect Oral Stem Cells from Ageing. Stem Cell Rev and Rep. 2020; 16, 159–166.
  • Varani J, et al. (2006). Decreased collagen production in chronologically aged skin.
    The American Journal of Pathology. 2006; 168(6): 1861-1868.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.