Pełne ziarna - 6 obowiązkowych produktów
Pełne ziarna zaczęły być częściej spożywane w ostatnich latach. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że pomagają one urozmaicić nasze posiłki. W rzeczywistości stanowią one ważne źródło składników odżywczych, które są korzystne dla naszego organizmu.
Przez wiele lat istniały mity na temat ich konsumpcji. Jednak dzisiaj wiemy, że są one podstawową częścią naszego zdrowego planu żywieniowego. Głównym powodem jest to, że są znaczącym źródłem błonnika i pełnych węglowodanów.
Dzięki tym cechom pełne ziarna są jednym z najcenniejszych składników energetycznych. W rzeczywistości są one niezbędne dla tych, którzy chcą schudnąć. Najciekawsze jest to, że pełne ziarna mają wiele odmian. Ze względu na ich smak, możesz włączyć je do swojej regularnej diety wraz z innymi składnikami.
Aby nie przegapić ich korzyści, powiemy o 6 pełnych ziarnach, które powinniście mieć w swojej diecie. Spróbuj!
1. Pełne ziarna – owies
Znany również jako “królowa ziaren”, owies jest pokarmem o wysokiej wartości energetycznej. Ze względu na swój naturalny skład zasługuje na główne miejsce w regularnej diecie.
- Owies jest znany ze znacznego udziału wolnych węglowodanów. Pomagają one regulować poziomy glukozy we krwi, co ułatwia przekształcenie ich w źródła energii.
- Ponadto zawiera duże ilości błonnika dietetycznego. Sprzyja on kontroli złego cholesterolu (LDL), trawieniu i łagodzi niepokój spowodowany przez żywność.
- Owies jest także znaczącym źródłem witamin z grupy B, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i mięśni.
- Pomaga także poprawić rytm metaboliczny i chroni komórki przed działaniem wolnych rodników.
2. Ryż pełnoziarnisty
Biały ryż jest bardziej powszechny w supermarketach. Jednak ważne jest, aby wiedzieć, że ryż pełnoziarnisty jest lepszą alternatywą, aby cieszyć się w 100% z właściwości odżywczych tego produktu.
- Przede wszystkim zawiera znaczne ilości witamin z grupy B. Pomagają one poprawić funkcjonowanie układu nerwowego i mózgu.
- Jest także znaczącym źródłem magnezu. Jest to niezbędny minerał, który uczestniczy w setkach procesów biologicznych organizmu.
- Dodatkowo, ryż zawiera naturalny błonnik poprawia trawienie i przedłuża uczucie sytości.
- Wreszcie optymalizuje wchłanianie niezbędnych składników odżywczych i jest dobry dla zdrowia układu krążenia.
3. Jęczmień
Jęczmień jest piątym najczęściej uprawianym zbożem na świecie. Chociaż nie jest bezpieczny dla osób z celiakią, jest produktem niskokalorycznym, który dostarcza organizmowi ważnych składników odżywczych.
- Przede wszystkim zawiera witaminy B1 i B2, a także błonnik cynkowy, magnezowy i dietetyczny.
- Jęczmień pomaga również poprawić trawienie i zmniejsza wchłanianie szkodliwych lipidów w jelitach.
- Ponadto jest to jeden z najlepszych naturalnych środków na hipercholesterolemię i wysokie triglicerydy.
- Jęczmień reguluje działanie przewodu pokarmowego i pomaga w eliminacji zbędnych substancji.
- Jest nawet zalecany jako uzupełnienie podczas odchudzania, ponieważ jest syty i daje dużo energii.
4. Pełne żyto
Żyto jest jednym z najzdrowszych ziaren, które można dodać do regularnej diety. Posiada dużą ilość składników odżywczych, ale ma niską kaloryczność.
- Znaczący udział błonnika sprzyja kontroli wysokiego poziomu cholesterolu, eliminując jego gromadzenie w tętnicach.
- Ponadto pomaga poprawić pracę jelit, zapobiegając stanom zaparć.
- Jest również zalecany do regulacji poziomu cukru we krwi i zmniejszenia ryzyka chorób metabolicznych.
- Żyto zawiera witaminę E i selen, znane ze swojego działania antyoksydacyjnego w organizmie.
- Wreszcie pomaga poprawić sprawność umysłową i zmniejsza ryzyko zaburzeń nerwowych i poznawczych.
5. Kukurydza
Kukurydza to produkt tradycyjny, który jest wykorzystywany jako źródło energii dzięki zawartości wolno wchłaniających się węglowodanów.
- Kukurydza jest ceniona ze względu na wysoki udział witamin A, B i E. Chronią one układ nerwowy, odpornościowy i sercowo-naczyniowy.
- Dodatkowo zawiera błonnik dietetyczny, niezbędny do prawidłowego funkcjonowania jelit.
- Jego przeciwutleniacze pomagają chronić komórki przed skutkami stresu oksydacyjnego.
- Kukurydza przyczynia się do ochrony kolagenu skóry, zmniejszając pojawianie się oznak przedwczesnego starzenia się.
6. Gryka
Kasza gryczana jest pokarmem bezpiecznym dla osób z celiakią i nietolerancją glutenu, ponieważ nie zawiera tego białka.
- Gryka znana jest ze znacznego udziału aminokwasów o wysokiej wartości biologicznej. Pomagają one utrzymać ciało aktywne, a mięśnie mocne.
- Dodatkowo zawiera minerały, takie jak magnez i żelazo, które są niezbędne utrzymania zdrowia krwi.
- Ma również niski indeks glikemiczny, co pomaga utrzymać poziom cukrów na stabilnym poziomie.
Spożywasz pełne ziarna? Teraz, gdy wiesz, jak ważne są dla organizmu, włącz je do swojej regularnej diety i korzystaj z ich składników odżywczych.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Sharma GN., Gupta G., Sharma P., A comprehensive review of free radicals, antioxidants, and their relationship with human ailments. Crit Rev Eukaryot Gene Expr, 2018. 28 (2): 139-154.
- Cao Y., Zhen S., Taylor AW., Appleton S., et al., Magnesium intake and sleep disorder symptoms: findings from the jiansu nutrition study of chinese adults at five year follow up. Nutrients, 2018.
- Sima P., Vannucci L., Vetvicka V., B glucans and cholesterol. Int J Mol Med, 2018. 41 (4): 1799-1808.