Peeling twarzy z aspiryny - jak go zrobić?
Peeling twarzy i zabiegi kosmetyczne poprawiające urodę są obecnie niezwykle wręcz popularne, ponieważ pozwalają one na dokładne oczyszczenie skóry, jak również zredukowanie przebarwień, zamaskowanie piegów, blizn i innych problemów natury estetycznej.
Zabiegi te przeprowadzone w spa i salonach kosmetycznych są zwykle bardzo drogie, nawet zwykły peeling twarzy cenowo jest daleko poza zasięgiem większości kobiet.
Na szczęście nie trzeba być zawodowym kosmetologiem, by zrobić go sobie samodzielnie w domu, ze składników, które są łatwo dostępne i tanie w zakupie.
Co należy wziąć pod uwagę zanim przygotujesz sobie peeling twarzy?
Zanim spróbujesz opisywanego poniżej zabiegu, powinnaś pamiętać o tym, aby przygotować do niego skórę twarzy już kilka dni wcześniej – pozwoli Ci to zapobiec nadmiernemu przesuszaniu skóry i ułatwi usuwanie z niej zanieczyszczeń.
W zależności od rodzaju skóry, typową konsekwencją peelingu jest sucha skóra w trakcie zabiegu i zaraz po nim, ponieważ polega on na usuwaniu sporych ilości martwego naskórka, który odkłada się na powierzchni Twojej twarzy.
Godnym polecenia pomysłem jest przetestowanie tego zabiegu na niewielkim obszarze twarzy, aby upewnić się, że nie będzie on wywoływać żadnych poważnych skutków ubocznych, takich jak bolesne pieczenie lub swędzenie spowodowane na przykład reakcją alergiczną.
Jeśli taka sytuacja wystąpi u Ciebie, to najlepiej będzie dla Ciebie po prostu pominąć ten zabieg na rzecz czegoś mniej agresywnego, choć zarazem także cechującego się niższą skutecznością.
Uzyskane efekty będą zmieniać się w zależności od rodzaju skóry, a także Twojej codziennej procedury normalnej pielęgnacji twarzy.
Mając to wszystko na uwadze możesz teraz zapoznać się z resztą naszego dzisiejszego artykułu, w którym nauczymy Cię jak zrobić w domowym zaciszu peeling twarzy z użyciem aspiryny, który zregeneruje i odmłodzi Twoją skórę.
Peeling twarzy z użyciem aspiryny pozwoli Ci uzyskać piękną skórę
Aspiryna (czyli ściślej rzecz biorąc kwas acetylosalicylowy) jest jednym z najbardziej popularnych środków przeciwbólowych dostępnych bez recepty na całym świecie, najczęściej stosowanym w leczeniu typowych dolegliwości, takich jak bóle głowy.
Ale większość kobiet nie zdaje sobie sprawy z tego, że ta substancja ma również wiele korzystnych właściwości użytecznych w przypadku pielęgnacji skóry, dzięki swojej zdolności do regeneracji komórek skórnych i redukcji przebarwień.
Jest to możliwe dzięki temu, że aspiryna zawiera sporo beta-hydroksykwasów (BHA), składnika rozpuszczalnego w tłuszczach, który jest powszechnie stosowany w większości produktów kosmetycznych, takich jak kremy i maści, które regenerują skórę, redukują przebarwienia, poprawiają naturalną kolorystykę i usuwają martwe komórki naskórka.
Jakby tego było mało, aspiryna jest również środkiem o silnym działaniu przeciwzapalnym, które pomaga zwalczać trądzik i zapobiega powstawaniu wywołanych przez niego blizn.
Jeśli jesteś gotowa, aby zachwycić się poprawą kondycji skóry, jaką może Ci zaoferować oparty na aspirynie peeling twarzy, przeczytaj dalszą część artykułu, dzięki czemu dowiesz się, jak możesz to zrobić w domu.
Jak przygotować peeling twarzy na bazie aspiryny?
Ponieważ opisywany zabieg charakteryzuje się dość silnym działaniem, najlepiej jest przeprowadzać go w godzinach wieczornych i unikać po nim wystawiania twarzy na działanie promieni słonecznych.
Nie zaleca się wykonywania go zbyt często, ponieważ pozbawia on skórę naturalnych olejków, powodując jej wysuszenie. Dwa do trzech razy na miesiąc to maksymalna liczba peelingów, jakie można przeprowadzić.
Składniki:
- 5 tabletek aspiryny
- 2 łyżki stołowe miodu (15 g)
- 1 łyżka stołowa jogurtu naturalnego (15 g)
Procedura przygotowania peelingu:
Rozgnieć wszystkie tabletki aspiryny za pomocą moździerza i tłuczka, dopóki nie zamienią się one w drobny proszek. Wymieszaj go z dwoma łyżkami miodu, najlepiej naturalnego i jogurtem, aż uzyskasz pastą o jednorodnej konsystencji.
Sposób użycia:
Zanim zastosujesz opisywany peeling twarzy, umyj ją dokładnie wodą i upewnij się, że usunęłaś wszelkie ślady makijażu.
Zanurz ręcznik w gorącej wodzie lub podgrzej go w kuchence mikrofalowej przez 30 sekund, a następnie przykryj nim twarz na 10 minut. Spowoduje to otwarcie się porów, co pozwoli naszej maseczce wniknąć głębiej w skórę.
Następnie wytrzyj twarz do sucha i nałóż peeling cienką warstwą. Pozostaw go na skórze na co najmniej 20 minut, ale nie dłużej niż pół godziny.
Po upływie wskazanego czasu spłucz peeling twarzy ciepłą wodą i nałóż na skórę dobry balsam nawilżający.
Garść zaleceń na koniec
Przez kilka następnych dni po wykonaniu opisanego powyżej zabiegu powinnaś pamiętać o noszeniu okularów przeciwsłonecznych oraz stosowania dobrego kremu z filtrem UV, ponieważ Twoja skóra będzie bardziej wrażliwa, niż zazwyczaj.
Między kolejnymi zabiegami peelingu używaj tylko delikatnych produktów do pielęgnacji skóry, które stymulują także jej regenerację. Jeśli zastosujesz się do opisanej procedury, już po jednym miesiącu zaczniesz dostrzegać pierwsze rezultaty, Twoja skóra stanie się bardziej promienna i będzie wyglądać młodziej.
I na koniec weź także pod uwagę, że choć zabieg ten określamy jako peeling twarzy, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować go także na innych częściach ciała wymagających interwencji natury kosmetycznej, takich jak pachy, łokcie i kolana, gdzie często zachodzi potrzeba usunięcia nagromadzonych martwych komórek skóry.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Arif, T. (2015). Salicylic acid as a peeling agent: a comprehensive review. Clinical, cosmetic and investigational dermatology, 8, 455. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4554394/
- Gibbs, S., Harvey, I., Sterling, J. C., & Stark, R. (2003). Local treatments for cutaneous warts. Cochrane Database of Systematic Reviews, (3). https://www.cochranelibrary.com/cdsr/doi/10.1002/14651858.CD001781/abstract
- Grimes, P. E. (1999). The safety and efficacy of salicylic acid chemical peels in darker racial‐ethnic groups. Dermatologic surgery, 25(1), 18-22. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1046/j.1524-4725.1999.08145.x
- Lee, H. S., & Kim, I. H. (2003). Salicylic acid peels for the treatment of acne vulgaris in Asian patients. Dermatologic surgery, 29(12), 1196-1199. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1524-4725.2003.29384.x
- Rivera, M. A. G. (2002). La Aspirina. Revista Médica de la Universidad Veracruzana, 2(2), 46-48. https://www.medigraphic.com/cgi-bin/new/resumen.cgi?IDARTICULO=28647
- Burlando, B., & Cornara, L. (2013). Honey in dermatology and skin care: a review. Journal of Cosmetic Dermatology, 12(4), 306-313. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/jocd.12058
- Amann, R., & Peskar, B. A. (2002). Anti-inflammatory effects of aspirin and sodium salicylate. European journal of pharmacology, 447(1), 1-9. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0014299902018289