Parabeny w kosmetykach - czy mam ich unikać?
Makijaż, produkty do pielęgnacji włosów, kremy, pomadki do ust, filtry przeciwsłoneczne i praktycznie wszystkie produkty kosmetyczne wymagają konserwantów, aby zapobiec rozwojowi mikroorganizmów i wydłużyć ich okres przydatności do spożycia. Z tego powodu dobrze jest wiedzieć o stosowaniu parabenów w kosmetykach.
Czym więc są parabeny? Zasadniczo są to chemikalia zwalczające drożdże i grzyby. Chociaż ich celem jest zachowanie trwałości produktów kosmetycznych, niektórych produktów spożywczych i leków, substancja ta może mieć toksyczny wpływ na zdrowie.
Jednak nie we wszystkich przypadkach są one przeciwwskazane. Nauka i prawo zezwalają na stosowanie kilku receptur ze składnikiem, ale tylko w określonych stężeniach. Co zatem powinniśmy wiedzieć o tych substancjach?
Czym są parabeny?
Parabeny to konserwanty, które mają działanie bakteriobójcze i grzybobójcze. Należą do pochodnych kwasu parahydroksybenzoesowego (PHBA) i ze względu na niski koszt są szeroko stosowane w kosmetyce.
Jednak ich stosowanie jest kontrowersyjne. Publikacja w czasopiśmie Tecno-Logica ostrzega przed znaczeniem monitorowania parabenów, ponieważ ich wysokie stężenie może gromadzić się w tkankach ciała i powodować następstwa skórne.
Substancje te są szybko wchłaniane przez organizm, metabolizowane i wydalane z moczem. Jednak wydalanie jest częściowe, ponieważ są wykrywalne we krwi i moczu. Ponadto podejrzewa się, że substancja jest zdolna do zmiany gospodarki hormonalnej organizmu.
Kluczem do zapobiegania szkodom jest wybór stężeń w dozwolonych zakresach.
Jak rozpoznać parabeny w kosmetykach
Istnieją parabeny organiczne, czyli takie, które naturalnie się metabolizują. Istnieją również parabeny syntetyczne lub te wytwarzane z chemikaliów, składających się z propanolu, etanu lub metanolu.
Zidentyfikuj je na etykietach, których nazwy kończą się parabenami parabenowymi, na przykład butyloparaben, propyloparaben i metyloparaben.
Kosmetyki, które nie zawierają tego składnika, zazwyczaj mają na etykiecie informację, że nie zawierają parabenów. Należy jednak uważnie sprawdzać etykiety, ponieważ litery są zwykle bardzo małe lub nazewnictwo i kody zawierają akronimy, które często mylą jeden dodatek z innym.
Przeczytaj również: Niepożądane reakcje na kosmetyki – jakie występują najczęściej?
Wrażliwość na parabeny w kosmetykach
Food and Drug Administration (FDA) plasuje parabeny na drugim miejscu wśród najczęstszych składników kosmetyków. Ta sama instytucja nie posiada informacji, że takie konserwanty w produktach kosmetycznych mają wpływ na zdrowie człowieka.
Chociaż nie zmieniają właściwości produktów do makijażu lub higieny osobistej, nieodpowiednie dawki estru mają tendencję do generowania chorób dermatologicznych, takich jak trądzik różowaty, zapalenie skóry i alergie.
Skonsultuj się z lekarzem, jeśli po zastosowaniu kosmetyku zawierającego parabeny odczuwasz świąd, obrzęk, zauważasz czerwone krostki, sączącą się skórę lub wysypkę.
Jeśli chodzi o związek parabenów z rakiem, artykuł w biuletynie Chemical SafetyFacts.org stwierdza, że badania naukowe nie wykazały bezpośredniego związku między tą substancją a chorobą.
Parabeny – których używać, a których unikać
Oprócz FDA, Komitet Naukowy Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Konsumentów dopuszcza parabeny, ale z pewnymi zasadami.
Etyloparaben i metyloparaben są bezpieczne w maksymalnym stężeniu 0,4% na produkt lub 0,8%, jeśli jest to mieszanina. Pojedynczo lub w połączeniu propyloparaben i butyloparaben występują w preparatach o stężeniu 0,14%.
Wśród szkodliwych są fenyloparaben, izopropyloparaben, pentylparaben, izobutyloparaben i benzyloparaben. Jeśli chodzi o tę grupę, nie wykazano jednoznacznie, jak bardzo są szkodliwe dla zdrowia, dlatego są zakazane.
W przypadku dzieci poniżej 3 roku życia zawsze lepiej jest używać produktów do higieny osobistej niezawierających parabenów.
Jak przechowywać kosmetyki z parabenami
Na co dzień wiele osób decyduje się na modyfikację swoich nawyków konsumpcyjnych, aby zrezygnować z produktów z tego rodzaju konserwantami i spróbować tzw.„zielonych kosmetyków”.
Jeśli jednak nadal masz jakieś produkty z tą substancją lub bardziej ufasz skuteczności substancji chemicznej, weź pod uwagę następujące kwestie dotyczące przechowywania:
- Przechowuj je w miejscu, w którym nie dociera do nich bezpośrednie światło.
- Po nałożeniu zawartości szczelnie zamknij pojemnik.
- Celuj w średnią temperaturę, ponieważ zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura wpłynie na stabilność receptury.
- Zapytaj swojego dostawcę produktów, czy zaleca się przechowywanie produktów w lodówce. Niektórzy używają lodówki do przechowywania kremów, balsamów i toników do twarzy.
Produkty o formułach alternatywnych do parabenów
W przypadku skóry z nadwrażliwością Hiszpańska Fundacja Zdrowej Skóry zaleca unikanie kontaktu lub ekspozycji na parabeny. Przed zakupem sprawdź etykiety produktów i upewnij się, że są to kosmetyki naturalne.
Możesz także zdecydować się na produkty bez konserwantów, ponieważ nie zawierają wody i cieszą się coraz większą popularnością. Zachowanie tej opcji jest możliwe dzięki przeciwutleniaczom, które przedłużają ich przydatność.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Abellán A. Los disruptores endocrinos: ¿qué son y cómo nos afectan? Instituto de Salud Global Barcelona. España; 2020. https://www.isglobal.org/healthisglobal/-/custom-blog-portlet/los-disruptores-endocrinos-que-son-y-como-nos-afectan-/6113487/0#:~:text=Los%20disruptores%20endocrinos%20son%20qu%C3%ADmicos,afectar%20negativamente%20a%20nuestra%20salud.
- Batista T, Corrêa T, Da Silva N, Melo L. Análisis de parabenos en productos cosméticos mediante cromatografía en capa fina y valoración potenciométrica. Tecno-Lógica. Vol. 24. Núm. 2. pp.202-207. Brasil; 2020. https://www.mendeley.com/catalogue/575e509c-95c2-3f53-b222-b271a54f9008/?utm_source=desktop&utm_medium=1.19.4&utm_campaign=open_catalog&userDocumentId=%7Bb80e53b7-1e62-433f-b063-9b518f222074%7D
- Conde-Salazar Gómez L. ¿Se deben prohibir los parabenos en cosmética? Academia Española de Dermatología y Venereología. https://aedv.es/wp-content/uploads/2015/04/parabenospolemica.grupogedct.pdf
- Cornejo Arteaga P. Principales aplicaciones de los ésteres. Universidad Autónoma del Estado de Hidalgo. México. https://www.uaeh.edu.mx/scige/boletin/prepa3/n7/m6.html
- Parabenos. Chemical SafetyFacts.org. American Chemistry Council. https://www.chemicalsafetyfacts.org/es/parabenos/
- Parabenos en cosméticos. Food and Drug Administration. Estados Unidos; 2022. https://www.fda.gov/cosmetics/cosmetic-ingredients/parabens-cosmetics
- Parabenos. Fundación Piel Sana. España; 2017. https://fundacionpielsana.es/wikiderma/Parabenos
- Reglamento (UE). N° 358/2014. Diario Oficial de la Unión Europea. https://www.boe.es/doue/2014/107/L00005-00009.pdf