Papaja w domu - jak uprawiać i zebrać w niecały rok

Odkryj, jak uprawiać papaję w domu i sprawić, by owocowała w mniej niż rok. Ciesz się rośliną i jej zaletami!
Papaja w domu - jak uprawiać i zebrać w niecały rok

Ostatnia aktualizacja: 02 kwietnia, 2023

Papaja w domu może się okazać prawdziwym dobrodziejstwem. Mamy dla Ciebie doskonałą wiadomość! Bez przeszkód możesz poddać się jej uprawie i sprawić, by jej pyszne owoce stały się elementem Twojej diety. Co więcej, będą na wyciągnięcie ręki, zdobędziesz je, wychodząc na patio lub do ogrodu.

Papaja lub papaja Carica to małe drzewo, które szybko rośnie. Nawet w ciągu zaledwie roku. Chociaż wymaga klimatu umiarkowanego lub ciepłego, to jest stosunkowo łatwa w uprawie. Pochodzi z Ameryki Środkowej. Dowiedz się wszystkiego, czego potrzebujesz, aby móc ją hodować we własnym otoczeniu.

Papaja w domu – uprawa

Możliwa jest uprawa papai w domu i doprowadzenie jej do owocowania w niecały rok. Wszystko, co musisz zrobić, to postępować zgodnie z naszymi zaleceniami, które obejmują między innymi odpowiedni czas sadzenia. No to do dzieła!

1. Sadź wczesną wiosną

Aby wyhodować papaję w domu i zebrać jej owoce w mniej niż rok, musisz przestrzegać pory roku, w której zamierzasz sadzić. Najlepiej zrobić to wczesną wiosną, a konkretnie między marcem a kwietniem na półkuli północnej. Wynika to z faktu, że jest to najcieplejszy okres w roku.

Jeśli w Twoim kraju nie ma pór roku, kieruj się miesiącami wymienionymi powyżej. Należy pamiętać, że ekspozycja na niskie temperatury (poniżej 15 stopni Celsjusza) jest dla papai zabójcza.

Nawet gdy roślina przeżyje, owoce mogą być uszkodzone od wewnątrz. Papaja potrzebuje więc dobrej ekspozycji na światło słoneczne, aby prawidłowo się rozwijać.

2. Sposób sadzenia

Papaja w domu. Roślina w doniczce
Możesz uprawiać papaję w doniczce lub bezpośrednio w ogrodzie.

Drzewo papai jest małe. Dlatego można ją sadzić w ogrodzie lub w doniczce.

Ty decydujesz, w zależności od dostępnej przestrzeni. Jeśli jednak zdecydujesz się na doniczkę, owoce będą mniejsze.

Oto kroki, które należy wykonać w każdym z przypadków.

Sadzenie papai w doniczkach

  • Zdobądź nasiona papai. Możesz kupić je w specjalistycznym sklepie lub uzyskać je z owocu. Należy pamiętać, że istnieją nasiona żeńskie i męskie, które potrzebują siebie nawzajem, aby wykiełkować drzewo przynoszące owoce. Są też inne, które są hermafrodytami. Mając te ziarna, wystarczy dopilnować odpowiedniego momentu na siew.
  • Zdezynfekuj je. Ziarna papai mogą mieć predyspozycje do bycia atakowanymi przez grzyby. Najlepiej zdezynfekować je odrobiną białego octu lub kupionym środkiem grzybobójczym.
  • Pozostaw nasiona do wyschnięcia na 24 godziny. Robisz to, umieszczając nasiona w suchym miejscu i delikatnie dociskając je kawałkiem ręcznika kuchennego, aby wchłonąć ich wilgoć i rozbić ich woreczek, co ułatwi kiełkowanie.
  • Następnie przygotuj podłoże. Należy zapewnić dobry drenaż. Podłoże powinno być bogate w składniki odżywcze i materię organiczną. Najlepiej przygotować je z torfem, włóknem kokosowym, dżdżownicami i perlitem.
  • Zasiej nasiona. Umieść nasiona w doniczce, w której masz już przygotowane podłoże. Siej na głębokość 1 centymetra, zachowując odległość 5 centymetrów.
  • Podlewaj regularnie, ale bez pozostawiania podmokłego podłoża. Ponadto doniczkę należy ustawić w miejscu, w którym będzie dobrze nasłoneczniona. Od czasu do czasu obracaj ją, aby zrównoważyć kąpiel słoneczną.
  • Wybierz najlepsze sadzonki. Zauważysz, że wiele nasion kiełkuje, a niektóre nie. Ponadto niektóre sadzonki będą silniejsze niż inne.
  • Umieść zwycięzcę w osobnej doniczce. Aby prawidłowo się rozwijał, musisz go przesadzić. Tak uzyskaną papaję możesz umieścić w większej doniczce docelowej lub przenieść do ogrodu.
  • Na koniec dokarm nawozem dwa tygodnie po przesadzeniu i gotowe.

Uprawa papai w glebie

  • Kup nasiona. Zdezynfekuj je i pozostaw tak, jak wyjaśniono powyżej.
  • Glebę należy nawozić materią organiczną, taką jak kompost lub ziemia przepracowana przez dżdżownice.
  • Posadź nasiona, pozostawiając jeden metr odstępu między każdym z nich. Oszczędza to późniejszego przesadzania i ułatwia usuwanie sadzonek, które przetrwają.
  • Postępuj też zgodnie z innymi zaleceniami. Podlewaj regularnie, a także dodaj trochę kompostu, gdy roślina osiągnie średni wzrost.

3. Stale doglądaj drzewka

Twoje drzewa papai mogą zostać zaatakowane przez szkodniki, choroby i owady, które mogą je uszkodzić. Aby działać, zanim pojawi się poważny problem, zaleca się również regularne sprawdzanie liści i łodyg.

Rozważ następujące znaki jako znaki ostrzegawcze:

  • Suche i żółte liście: objaw choroby.
  • Czarne plamy na liściach: może to być infekcja, na którą potrzebny będzie środek grzybobójczy.
  • Zwinięte liście: porażenie herbicydem.

4. Papaja w domu – czas na zbiory

Po wyhodowaniu papai nadszedł czas na zbiór owoców. Możesz zebrać papaje, gdy osiągną stopień dojrzałości, który uznasz za odpowiedni do realizacji swoich przepisów kulinarnych. Zielone papaje mogą być używane jako warzywo, a dojrzałe papaje można jeść bezpośrednio lub w różnych potrawach.

Dobrym pomysłem jest również zbieranie papai, gdy są jeszcze zielone, aby mogły dojrzewać w pomieszczeniu. Zmniejsza to zagrożenia zewnętrzne, które psują owoce.

Papaja
Papaja to owoc o wyjątkowych właściwościach zdrowotnych.

Papaja w domu – to naprawdę łatwe!

Uprawa papai w domu jest prostsza, niż myślisz. Właściwy klimat to wielka zaleta dla tej uprawy, która od teraz będzie wymagała minimalnej, ale koniecznej pielęgnacji, aby odnieść sukces.

Pamiętaj, że jedzenie papai przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Na przykład w artykułach naukowych zwrócono uwagę na papaję (owoce, nasiona, liście i korzenie) między innymi ze względu na jej właściwości antybiotyczne i trawienne.

Teraz możesz sprawić, że papaja będzie rosła również w Twoim ogrodzie. Trzeba jednak pamiętać, że drzewa papai mają krótkie życie. Generalnie nie wytrzymują więcej, niż pięć lat.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Fitch, M. M. M. (1995). Somatic embryogenesis in papaya (Carica papaya L.). Somatic Embryogenesis and Synthetic Seed I, 260-279.
  • Heena, D., & Sunil, T. (2019). Carica papaya: Potential implications in human health. Current Traditional Medicine5(4), 321-336.
  • Juárez Rojop, IE, (2013). Carica papaya: una planta con efecto terapéutico. Horizonte Sanitario, 12 (2),35-36.[fecha de Consulta 13 de Marzo de 2023]. ISSN: 1665-3262. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=457845144004

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.