Palumboizm: efekt nadmiaru sterydów u kulturystów
Palumboizm to rzadki stan fizyczny, który dotyka kulturystów. Zwłaszcza tych, którzy nadużywają substancji poprawiających wyniki sportowe. W szczególności powoduje wzrost wielkości brzucha z niewłaściwą proporcją do klatki piersiowej i kończyn.
Termin palumboizm pochodzi od sportowca o imieniu Dave Palumbo, który startował w zawodach w latach 1995-2004. Zmiany fizyczne, których doznał, były tak oczywiste, że zwróciły uwagę wielu badaczy i fanów tego obszaru. Dlatego w końcu ten stan został nazwany jego imieniem.
Dziś jest to zjawisko rzadkie, dlatego opcje terapeutyczne są nadal trudno dostępne. Na czym tak naprawdę polega? Jakie jest możliwe leczenie? W dzisiejszym artykule opiszemy najistotniejsze aspekty tego zjawiska. Czytaj dalej aby dowiedzieć się więcej!
Jak kulturysta buduje swoje mięśnie?
Proces wzrostu lub przerostu mięśni wymaga czasu i wysiłku. Jest to coś, co kulturyści doskonale wiedzą. Z molekularnego punktu widzenia mięsień składa się z licznych białek, które są zdolne do kurczenia się, aby umożliwić ruchy tej tkanki.
Podczas sesji treningowych w mięśniu generowany jest wysoki poziom napięcia. Powoduje to rozpad niektórych włókien, które przy odpowiedniej podaży białek i węglowodanów w diecie mogą być zastępowane, a nawet wytwarzane w większych ilościach.
Ta ostatnia powoduje wzrost mięśni, który u tych sportowców jest stały. Wynika to z faktu, że muszą dostosowywać się do coraz bardziej wymagających sytuacji.
Rola niektórych substancji we wzroście mięśni
Na hipertrofię wpływa wiele czynników, między innymi aktywność niektórych hormonów. Na przykład testosteron jest hormonem steroidowym, który promuje wzrost mięśni i wzmocnienie pewnych narządów.
W rzeczywistości jest to jeden z powodów, dla których mężczyźni mają zwykle większe proporcje ciała niż kobiety. Zestaw substancji, które promują wzrost określonej tkanki, nazywany jest „anabolicznym”.
Jest przeciwieństwem składników, które degradują, rozkładają lub zmniejszają wielkość niektórych narządów, zwanych „katabolizatorami”. Testosteron, hormon wzrostu i insulina działają anabolicznie. Ze swojej strony kortyzol jest hormonem katabolizującym.
Dowiedz się więcej czytając artykuł: Zwiększenie poziomu testosteronu – 6 skutecznych sposobów
Czym jest palumboizm i jakie jest jego pochodzenie?
Palumboizm odnosi się do wzrostu obwodu brzucha, który występuje u kulturystów, którzy nadużywają pewnych substancji. Kiedy przypadki zaczęto dokumentować dzięki zdjęciom Dave’a Palumbo, pochodzenie choroby nie było jeszcze bardzo jasne.
Choć często wiąże się to ze stosowaniem sterydów anabolicznych – substancji pochodzących z testosteronu, które optymalizują wzrost mięśni – bardziej prawdopodobne jest, że odpowiedzialny za to jest hormon wzrostu i insulina.
Według publikacji Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) obie substancje są zabronione na zawodach. Wiąże się to nie tylko z negatywnym wpływem na zdrowie, ale także z chwilową przewagą nad innymi konkurentami.
Co powoduje powiększenie brzucha?
Nadmiar hormonu wzrostu, zwany także „somatotropiną”, powoduje akromegalię lub gigantyzm. Ten stan zwykle występuje w wyniku guza przysadki mózgowej zlokalizowanej u podstawy czaszki.
Dotknięci pacjenci doświadczają przerostu wielu narządów, kończyn, a nawet rysów twarzy. W przypadku palumboizmu nadmierne podawanie hormonu wzrostu i insuliny może mieć taki sam wpływ na wzrost narządów wewnątrzbrzusznych.
Mimo to palumboizm nie jest powszechny i dotyka tylko niewielkiej części kulturystów, którzy nadużywają substancji. U niektórych pacjentów objawy te pojawiają się zwykle w przypadku stosowania diet wysokokalorycznych lub w przypadku występowania pewnych czynników stresogennych.
Przeczytaj też artykuł: Przebiec maraton: jakie wyzwania się z tym wiążą?
Palumboizm – możliwe leczenie
Według publikacji na portalu Health Research Policy, na palumboizm nie ma lekarstwa. Objawy mogą ulec zmniejszeniu w przypadku wyeliminowania stosowania tych substancji, chociaż nie zawsze są one całkowicie odwracalne.
Niektóre osoby mogą skorzystać z terapii psychologicznej lub psychiatrycznej mającej na celu uniknięcie tych autodestrukcyjnych nawyków. Może to być trudniejsze dla tych, którzy wykorzystują ekonomiczne korzyści ze sportowych zwycięstw jako źródło swojego utrzymania.
Nawykowe stosowanie sterydów anabolicznych może powodować problemy społeczne, a jego nagłe przerwanie generuje wyraźny syndrom odstawienia. Z tych powodów amerykański Narodowy Instytut ds. Narkomanii uważa te substancje za uzależniające.
Zapobieganie palumboizmowi
Najbardziej oczywistym środkiem, jaki można podjąć, aby zapobiec tej chorobie, jest niespożywanie substancji anabolicznych. Chociaż wiele z nich występuje naturalnie w ludzkim ciele, ich nadmierne podawanie oraz przyjmowanie w celach rekreacyjnych lub sportowych często przynosi efekt przeciwny do zamierzonego.
Odpowiedzialne uczestnictwo w sporcie to najlepsza opcja
Istnieje wiele problemów, których można uniknąć nie nadużywając substancji anabolicznych. Konkursy sportowe mają na celu wspieranie ducha konkurencyjności i rozwoju osobistego, ale zawsze w zdrowych warunkach.
Palumboizm jest reprezentatywnym przykładem konsekwencji, jakie może generować takie zachowanie, i na szczęście przypadki przedstawione od pierwszego raportu do chwili obecnej były rzadkie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Krzysztofik M, Wilk M, Wojdała G, Gołaś A. Maximizing Muscle Hypertrophy: A Systematic Review of Advanced Resistance Training Techniques and Methods. Int J Environ Res Public Health. 2019;16(24):4897. Published 2019 Dec 4. doi:10.3390/ijerph16244897
- Pasiakos, Stefan M et al. “Effects of testosterone supplementation on body composition and lower-body muscle function during severe exercise- and diet-induced energy deficit: A proof-of-concept, single centre, randomised, double-blind, controlled trial.” EBioMedicine vol. 46 (2019): 411-422. doi:10.1016/j.ebiom.2019.07.059
- Avella R, et al. Los esteroides anabolizantes androgénicos, riesgos y consecuencias. Rev. U.D.C.A Act. & Div. Cient.15(Supl. Olimpismo):47-55,2012.
- Fernandes V, et al. Hormônio do crescimento e exercício físico: considerações atuais. Brazilian Journal of Pharmaceutical Sciences 2008;44(4):549-562.