Palenie sziszy - skutki zdrowotne i zagrożenia

W tym artykule wyjaśniono, na czym polega palenie sziszy oraz jakie są związane z nim konsekwencje zdrowotne i zagrożenia.
Palenie sziszy - skutki zdrowotne i zagrożenia

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Chociaż palenie sziszy może się wydawać, że jest to mniej szkodliwe lub toksyczne działanie niż palenie i jest nawet dobrze postrzegane w niektórych kulturach, również niesie ze sobą poważne ryzyko dla zdrowia. Problemów może być wiele, od infekcji gardła po pojawienie się różnych rodzajów raka. Zanim więc zdecydujemy się na palenie sziszy, warto wiedzieć, na co możemy się w ten sposób narazić.

Palenie sziszy – jak działa fajka wodna?

Szisza to nazwa nadana w języku angielskim urządzeniu używanemu do palenia tytoniu. Jest również nazywany cachimbo, chociaż oryginalna arabska forma to huqqa.

Przedmiotowe urządzenie składa się z kilku części lub sekcji:

  • Miska lub podstawa wypełniona wodą
  • Komora (misa), w której umieszczany jest tytoń
  • Wąż, przez który przechodzi dym
  • Ustnik lub ustniki, przez które dym jest wdychany

Proces polega na tym, że tytoń umieszczony w misce jest podgrzewany. Powietrze jest zasysane przez ustnik, powodując krążenie dymu w kierunku cieczy, aż dotrze do ust osoby. Używany tytoń jest zwykle unikalny dla tych urządzeń. Może występować między innymi w smakach takich jak cynamon, mięta, lukrecja, jabłko i brzoskwinia.

Chociaż praktyka ta ma orientalne pochodzenie (dyskusyjne jest, czy pochodzi z Indii, czy z Persji), stała się również dość popularna na Zachodzie. Według strony rządu Nowego Jorku 5,6% uczniów szkół średnich pali fajki wodne, a ich użycie wzrosło w ostatnich latach.

Tytoń
Tytoń do fajki wodnej jest specyficzny dla fajki wodnej, ale nadal jest to substancja toksyczna.

Palenie fajki wodnej – zagrożenia

Fakt, że dym podczas palenia fajki wodnej dociera do płuc po przejściu przez wodę, nie oznacza, że jest on mniej szkodliwy. Woda nie filtruje toksycznych składników tytoniu. Chociaż trwają badania nad tymi urządzeniami, istnieją już dowody na to, że palenie fajki wodnej stwarza wiele niebezpieczeństw. Przyjrzyjmy się im.

Ekspozycja na tlenek

Fajki wodne wykorzystują węgiel drzewny, który po zapaleniu uwalnia tlenek węgla. Może to stwarzać ryzyko zatrucia. Prawdopodobieństwo wystąpienia tego zjawiska różni się w zależności od różnych czynników, takich jak wielkość miejsca, w którym jest palony, liczba obecnych osób, ilość spalonego węgla drzewnego i czas spędzony w miejscu.

Nikotyna

Ponieważ tytoń jest spalany w sziszy, dym zawiera również nikotynę. Udowodniono już, że ta substancja wiąże się z ryzykiem zachorowania na raka płuc.

Inne substancje toksyczne

Inne substancje chemiczne, które są uwalniane podczas spalania węgla drzewnego i tytoniu w fajce wodnej, a które również znajdują się w dymie papierosowym, to formaldehyd i smoła. Zarówno palacze fajki wodnej, jak i osoby wokół nich są narażeni na ich działanie, dlatego cierpią na niebezpieczeństwo biernego palenia.

Czas ekspozycji

Należy również pamiętać, że korzystanie z tych urządzeń odbywa się na ogół w zamkniętych przestrzeniach, ponieważ ich transport na zewnątrz nie jest tak łatwy i powszechny, jak ma to miejsce w przypadku papierosa.

Z drugiej strony palacze fajki wodnej wdychają dużo dymu, ponieważ sesja może trwać dość długo (u niektórych użytkowników nawet do godziny). W konsekwencji zarówno czynni, jak i bierni palacze są bardziej narażeni na działanie tlenku i innych toksycznych związków.

Substancje toksyczne

Ze względu na sposób używania fajki wodnej użytkownicy mają tendencję do spożywania lub połykania większej ilości toksycznych substancji niż palacze papierosów.

Nałóg

Jak wspomniano, istnieje duża ekspozycja na nikotynę z fajką wodną. W rzeczywistości to tyle samo, co palenie papierosów, co stwarza duże prawdopodobieństwo uzależnienia.

Zwiększa szanse osoby palącej

Innym interesującym faktem odnotowanym w badaniach jest to, że palenie fajki wodnej zwiększa szanse, że dana osoba będzie chciała również używać konwencjonalnych papierosów.

Może prowadzić do infekcji

Fajki wodne w barach i kawiarniach są powszechnie używane. Jeśli nie są odpowiednio czyszczone, wzrasta również ryzyko infekcji gardła lub jamy ustnej.

Istnieje ryzyko pożarów

Spalanie węgla drzewnego może zwiększyć ryzyko pożaru, dlatego z fajkami wodnymi należy obchodzić się ostrożnie, a gaśnice należy zawsze mieć pod ręką.

Skutki zdrowotne palenia fajki wodnej

Praktycznie skutki palenia papierosów i fajki wodnej są takie same. Należą do nich:

  • Soki tytoniowe podrażniają błonę śluzową jamy ustnej i gardło.
  • Regularni palacze fajki wodnej wykazują wysoki poziom CEA, białka związanego z rozwojem nowotworów. W związku z tym jest również związany z rakiem jamy ustnej, płuc, a nawet pęcherza moczowego.
  • Czynniki toksyczne zawarte w dymie tytoniowym mogą sprzyjać blokowaniu tętnic, więc zwiększają ryzyko rozwoju chorób serca.
  • Istnieje zwiększone ryzyko przedwczesnej śmierci u osób z chorobami serca lub POChP, czyli przewlekłą obturacyjną chorobą płuc.
  • Wpływa na zdrowie zębów.
  • Kobiety w ciąży, które palą fajkę wodną, mogą rodzić dzieci z niedowagą.
  • Zwiększa ryzyko przeniesienia chorób zakaźnych, w tym gruźlicy.
Miażdżyca, przekrój żyły
Choroba tętnic obwodowych jest częstym schorzeniem związanym z paleniem, więc jest również konsekwencją palenia fajki wodnej.

Zatrucie tlenkiem węgla

W przeciwieństwie do palenia papierosów, ponieważ palenie fajki wodnej spala węgiel drzewny, istnieje możliwość zatrucia tlenkiem węgla, jak wspomniano wcześniej.

Łagodne objawy występujące w tym przypadku są następujące:

  • Bóle głowy
  • Zawroty głowy
  • Senność
  • Zmęczenie
  • Dezorientacja
  • Drażliwość

Jednak gdy jest cięższy, mogą wystąpić nudności, wymioty, kołatanie serca, a nawet niewyraźne widzenie. W takich sytuacjach należy natychmiast zwrócić się o pomoc medyczną, ponieważ zatrucie tlenkiem węgla prowadzi do drgawek, uszkodzenia mózgu lub śmierci.

Zapobieganie zagrożeniom

Ze względu na zagrożenie dla zdrowia w niektórych miejscach wprowadzono przepisy dotyczące miejsc palenia fajki wodnej. Przepisy te dotyczą np. wieku użytkowników, w sensie nie świadczenia usługi osobom niepełnoletnim. Jednak zarówno w miejscu publicznym, jak i prywatnym, użytkownicy tego typu urządzeń powinni wziąć pod uwagę pewne środki zmniejszające ryzyko:

  • Zdezynfekuj rurę.
  • Nie udostępniaj ustników.
  • W placówkach publicznych każdy klient powinien mieć nowy ustnik.
  • Dobrze przewietrz pomieszczenie. Najlepiej otwórz zarówno okna, jak i drzwi.
  • Ogranicz czas palenia i skróć czas konsumpcji.
  • Upewnij się, że powierzchnia, na której kładzie się fajkę wodną, nie jest łatwopalna.
  • Miej pod ręką gaśnicę.

Oczywiście najlepszym i najzdrowszym środkiem jest unikanie spożywania jakichkolwiek wyrobów tytoniowych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cavazos-Rehg P, Krauss M, Kim Y, Emery S. Risk Factors Associated With Hookah Use. Nicotine & Tobacco Research. 2015; 17(12): 1482–1490.
  • Cobb CO, Ward KD, Maziak W, Shihadeh AL, Eissenberg T. Waterpipe tobacco smoking: an emerging health crisis in the united states. American Journal of Health Behavior. 2010; 34(3): 275–285.
  • El-Hakim Ibrahim E, Uthman Mirghani AE. Squamous Cell Carcinoma and Keratoacanthoma of the Lower Lips Associated with “Goza” and “Shisha” Smoking. International Journal of Dermatology. 1999; 38: 108–110.
  • Intoxicación por monóxido de carbono al fumar hookah (2022). Documento en línea. URL disponible en: https://www1.nyc.gov/site/doh/health/health-topics/smoking-hookah-sp.page. Fecha de consulta: 08-06-2022.
  • Natto S, Baljoon M, Bergström J. Tobacco Smoking and Periodontal Health in a Saudi Arabian Population. J Periodontol. 2005; 76(11): 1919–1926.
  • Steentoft J, Wittendorf J, Andersen JR. Tuberculosis and waterpipes as source of infection. Ugeskr Laeger. 2006;168(9):904–7.
  • Zinser-Sierra J. Tabaquismo y cáncer de pulmón. Salud pública Méx. 2019; 61(3): https://doi.org/10.21149/10088.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.