Palbocyklib - poznaj preparat stosowany w leczeniu raka piersi
Palbocyklib to pierwszy selektywny inhibitor enzymów zwanych kinazami cyklinozależnymi 4 i 6 (CDK 4/6), zarejestrowany w USA.
Specjaliści obecnie stosują tę celowaną terapię jako leczenie pierwszego rzutu w połączeniu z terapią hormonalną, taką jak letrozol. Stosują go również u kobiet po menopauzie z przerzutowym rakiem piersi z dodatnim receptorem hormonalnym i HER-2 ujemnym.
Na razie lekarze wskazują go dla tej grupy pacjentek. Różne badania kliniczne badają go w celu oceny skuteczności i bezpieczeństwa w połączeniu z terapią hormonalną w innych fazach raka, takich jak wcześniejsze etapy lub jako terapia uzupełniająca.
Kiedy specjaliści zatwierdzili palbocyklib w leczeniu raka piersi?
Specjaliści zatwierdzili palbocyklib w inny sposób niż zwykle. Jego zatwierdzenie zostało przyspieszone w oparciu o dane z badania fazy 2 o nazwie PALOMA-1.
Ponieważ pacjentki z rakiem piersi z przerzutami nie miały żadnego leczenia na tę chorobę, a badanie przyniosło pozytywne wyniki, specjaliści postanowili je zatwierdzić, nie czekając na wyniki badania III fazy. Palbocyklib podwoił czas przeżycia bez progresji choroby w porównaniu z samym letrozolem.
Jednak potwierdzające wyniki innego badania fazy 3 potwierdzają przyspieszone zatwierdzenie tego leku w ramach PALOMA-2. Badanie to obejmowało 666 kobiet z HER-2-ujemnym, HR-dodatnim rakiem piersi z przerzutami.
Specjaliści losowo przypisali te kobiety do dwóch terapii: palbocyklibem z letrozolem lub placebo z letrozolem. W porównaniu z placebo, palbocyklib wydłużył medianę czasu przeżycia wolnego od progresji o prawie 10 miesięcy, z 15 miesięcy w grupie placebo do prawie 25 miesięcy w grupie palbocyklibu.
Ponadto u ponad połowy pacjentek, które otrzymywały ten lek, doszło do znacznego zmniejszenia wielkości guza po leczeniu. Jest to poprawa, gdy porównamy to do 44% kobiet ze zmniejszoną wielkością guza otrzymujących placebo.
Jednak czas analizy nie jest wystarczająco długi, aby ustalić, czy ta terapia poprawia ogólne przeżycie tego typu pacjentki. W związku z tym badanie jest nadal otwarte, a specjaliści będą kontynuować obserwację tych pacjentek, aby w przyszłości informować o całkowitym przeżyciu.
Jak palbocyklib działa w organizmie?
Jak wspomnieliśmy na początku artykułu, jest to inhibitor enzymów zwany kinazami niezależnymi od cyklin CDK 4 i CDK 6. Te cykliny są szlakami sygnałowymi, które prowadzą do proliferacji komórek.
CDK 4/6 dezaktywuje poprzez fosforylację białko znane jako siatkówczak. Inaktywowane białko nie może aktywować czynników transkrypcyjnych i komórki dzielą się.
Zatem, gdy lek hamuje te cykliny, siatkówczak jest aktywny, tj. ulega defosforylacji i hamuje czynniki transkrypcyjne, co ostatecznie powoduje, że komórki nie dzielą się.
Przeczytaj także: 3 sugestie, które pomogą Ci zmierzyć się z rakiem piersi
Działania niepożądane palbocyklibu u kobiet z rakiem piersi
Lekarze podają ten lek doustnie w dawce początkowej 125 mg. Jednak w zależności od działań niepożądanych, które rozwijają się u pacjentki, mogą zmniejszyć dawkę do 100 mg lub nawet do 75 mg w razie potrzeby.
Trwałe przerwanie leczenia z powodu działania niepożądanego nastąpiło u 8% pacjentek leczonych palbocyklibem i letrozolem. Najczęstsze i dlatego najbardziej charakterystyczne działania niepożądane leczenia tym lekiem to:
- Neutropenia: zmniejszenie liczby neutrofili, które są rodzajem białych krwinek. Zwykle, jeśli jest to stopień 3, zwykle znika, gdy lekarze zmniejszają dawkę leku.
- Zmęczenie
- Niedokrwistość
- Leukopenia: zmniejszenie liczby białych krwinek
- Infekcje
- Biegunka
- Utrata apetytu
Odkryj: Czynniki ryzyka raka jamy ustnej
Wniosek
Komercjalizacja palbocyklibu oznacza ogromny postęp w zdrowiu. Lekarze stosują go w leczeniu przerzutowego raka piersi. Podobnie istnieją inne inhibitory CDK 4/6, takie jak rybocyklib, które również wykazały podobne wyniki w badaniach klinicznych.
Dziś specjaliści badają nowe wskazania dla tego leku. Na przykład leczenie wczesnego raka lub leczenie pierwszego izolowanego nawrotu lokoregionalnego raka piersi.
Nie zapominaj, że profilaktyka jest jednym z najważniejszych elementów walki z rakiem piersi, podobnie jak regularne badania przesiewowe. Nie przegap więc regularnych wizyt kontrolnych!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Gysling, E. (2017). Palbociclib. Pharma-Kritik. https://doi.org/10.1358/dof.2013.038.11.2076501
- DeMichele, A., Clark, A. S., Tan, K. S., Heitjan, D. F., Gramlich, K., Gallagher, M., … O’Dwyer, P. (2015). CDK 4/6 Inhibitor palbociclib (PD0332991) in Rb+ advanced breast cancer: Phase II activity, safety, and predictive biomarker assessment. Clinical Cancer Research. https://doi.org/10.1158/1078-0432.CCR-14-2258
- O’Leary, B., Finn, R. S., & Turner, N. C. (2016). Treating cancer with selective CDK4/6 inhibitors. Nature Reviews Clinical Oncology. https://doi.org/10.1038/nrclinonc.2016.26