5 możliwych oznak przemocy w nastoletnich związkach
Kiedy mówimy o problemach w związkach i przemocy, zawsze przychodzą na myśl dorośli. Jednak ważne jest, aby poruszyć temat przemocy na randkach nastolatków i bardziej szczegółowo zająć się tym problemem.
Dlaczego jest to takie ważne? Chodzi o to, by rodzice mogli wykryć, czy w nastoletnich parach występuje przemoc, aby ograniczyć tego typu sytuacje najwcześniej, jak to możliwe.
W tym artykule przyjrzymy się statystykom, rodzajom agresji w nastoletnich parach, oznakom, których nie należy lekceważyć, oraz wskazówkom, jak zapobiegać tego typu sytuacjom. Przemoc nadal jest częstym problemem w związkach. Czas zrobić wszystko, co możliwe żeby to zmienić.
Co mówią statystyki o przemocy na randkach nastolatków?
Dane dotyczące przemocy wśród nastolatków na randkach są szokujące. Według Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) 1 na 11 uczniów szkół średnich doświadczył jakiejś formy przemocy ze strony partnera w ciągu ostatniego roku. Zgłaszają również, że 1 na 8 kobiet doświadczyła przemocy seksualnej podczas randek.
Jednak Instituto de la Juventud (INJUVE) podaje dane szacujące, że od 3% do 24% kobiet zostało zmuszonych do pierwszego doświadczenia seksualnego. Coraz bardziej więc widać, że nadszedł czas, aby położyć kres przemocy.
Jednak nawet jeśli te dane dotyczą bardziej kobiet niż mężczyzn, czyż nie wszyscy nastolatkowie doświadczają przemocy ze strony swoich partnerów? Z pewnością tak. Mężczyźni, według CDC, doświadczali przemocy w nieco mniejszym stopniu (1,4%).
Rodzaje przemocy na randkach nastolatków
Istnieje kilka różnych rodzajów przemocy na randkach wśród nastolatków. Pierwszy z nich to przemoc fizyczna, chociaż nie musi wiązać się z biciem, aby można ją było za taką uznać. Bicie, szturchanie, popychanie lub jakakolwiek forma niechcianej agresji fizycznej jest uważana za przemoc.
Drugi rodzaj to przemoc psychiczna , która jest najtrudniejsza do wykrycia. Ten typ jest bardzo subtelny, gdyż podważa pewność siebie i poczucie własnej wartości drugiej osoby, aby ułatwić manipulację. To bardzo bolesny rodzaj agresji.
Następnie dochodzimy do rodzaju szykanowania, które dotyczą omówione wyżej statystyki: przemoc seksualna. Dotykanie w sposób, którego druga osoba nie chce, zmuszanie jej do seksu i publikowanie intymnych zdjęć bez jej zgody są uważane za formy przemocy seksualnej.
Wreszcie, jednym z ostatnich rodzajów jest stalking. Obejmuje szpiegowanie partnera, kontrolowanie go i ściganie. Powoduje często duży strach u drugiej osoby, która czuje się zastraszona i może odczuwać potrzebę ograniczenia swoich działań.
Możesz być zainteresowany: 6 form słownej przemocy ze strony Twojego partnera, których nie należy tolerować
Oznaki przemocy na randkach nastolatków
Teraz, gdy wiemy trochę więcej o przemocy na randkach nastolatków, jak rodzice mogą ją wykryć? To prawda, że młodzi znajdują się na skomplikowanym etapie życia, w którym wahania nastroju i zamykanie się w sobie mogą utrudniać komunikację na ten temat. Dlatego bardzo ważne jest, aby rodzice byli czujni i mieli oczy szeroko otwarte.
1. Izolują się od swoich przyjaciół
Okres dojrzewania to czas, w którym przyjaciele są bardzo ważni. Jeśli młoda osoba przestaje spotykać się ze swoimi przyjaciółmi, a widuje się tylko z partnerem, jest to czerwona flaga. O ile nie chodzi o bardzo nieśmiałą osobę lub o pierwsze miesiące w nowej szkole średniej, to nie jest normalne, że nastolatek nie ma czasu na przyjaciół.
2. Ślady na ciele to oczywiste oznaki przemocy u nastolatków
Kolejnym znakiem wskazującym na przemoc u nastolatków są ślady na ich ciele. Jeśli młodzi ludzie zaczynają zasłaniać określone części ciała, gdy jest gorąco lub kiedy noszą za dużo makijażu, można podejrzewać, że coś jest na rzeczy.
3. Ich temperament staje się wybuchowy
To normalne, że rodzice pytają, co się dzieje, gdy zauważą niektóre z powyższych znaków ostrzegawczych lub gdy proszą młodą osobę, aby porozmawiała z nimi o swoim związku. Jeśli reakcja jest wybuchowa, przesadna i niewspółmierna do sytuacji, podejrzewaj, że coś się dzieje.
4. Kontrolowanie sieci społecznościowych to oznaki przemocy w parach nastolatków
Nastolatkowie często mają hasła do sieci społecznościowych swoich partnerów, a nawet do telefonów komórkowych, co umożliwia im stosowanie przemocy. To nie jest normalne, dlatego należy ostrzec rodziców, aby spróbowali porozmawiać o tym ze swoimi dziećmi. Rodzice powinni naprawdę uważać na tego typu oznaki przemocy.
5. Zastraszanie lub poniżanie
Upokorzenie, brzydkie słowa, zastraszanie lub próby poniżenia drugiej osoby w jakikolwiek sposób to również wyraźne sygnały, na który należy uważać. Wszystkie te działania stanowią oczywiste oznaki przemocy w nastoletnich parach. Kiedy dzieci są w domu, rodzice powinni zwracać na to uwagę.
Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Jak pomóc kobiecie, która była maltretowana
Jak zapobiegać przemocy w nastoletnich parach
To normalne, że rodzice czują się bezradni w takiej sytuacji. Dlatego, aby rozwiązać problem, należy spróbować porozmawiać z dzieckiem. W razie potrzeby można oddać je w ręce profesjonalistów specjalizujących się w przemocy wśród nastolatków.
Aby zapobiec wszelkiego rodzaju agresji, ważne jest, aby w domu była komunikacja na ten temat. Dla młodych powinno być jasne, które zachowania są niedozwolone w związku. Ponadto w wielu krajach istnieją specjalne numery, pod które można dzwonić w takich wypadkach. Upewnij się więc, żeby je znaleźć i mieć pod ręką.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Dalouh, R., & Ayala, E. S. (2020). La educación en valores como prevención de la violencia en parejas adolescentes en entornos transculturales. PUBLICACIONES, 50(1), 61-81.
- López Gonzalez, E. (2020). Violencia de género en adolescentes.
- Perea, L. G., & Viejo, C. (2020). Mitos del Amor Romántico y Calidad en las Relaciones Sentimentales Adolescentes. Revista Iberoamericana de Psicología, 13(1), 151-161.