Owrzodzenie jamy ustnej – 8 naturalnych rozwiązań
Opryszczka, afty, owrzodzenie jamy ustnej – to niewielkie pęcherzyki o białym lub żółtym środku i czerwonym konturze, które tworzą się po wewnętrznej stronie ust, policzków, na języku i w okolicach gardła.
Owrzodzenie jamy ustnej może być bolesne oraz przeszkadzać w codziennym życiu. Pęcherze mogą sprawiać ból podczas jedzenia, picia, a nawet w trakcie mówienia. Warto więc jak najszybciej je wyleczyć oraz możliwie najskuteczniej zapobiec ich nawrotowi.
Poznaj kilka niezawodnych domowych sposobów na szybkie i efektywne pozbycie się będących przyczyną dyskomfortu wrzodów z jamy ustnej. Proponowane poniżej metody są w 100% naturalne i całkowicie bezpieczne dla organizmu. Zanim więc wybierzesz się do apteki, spróbuj zażegnać problem domowymi remediami.
Owrzodzenie jamy ustnej – skąd się bierze?
Zanim przejdziemy do naturalnych metod leczenia owrzodzenia, wyjaśnimy przyczynę powstawania nieprzyjemnych i bolesnych pęcherzy w obrębie jamy ustnej. Dzięki tej wiedzy łatwiej ci będzie zapobiegać ich występowaniu oraz skutecznie przyspieszysz leczenie.
Najczęstszymi przyczynami owrzodzenia jamy ustnej są:
- Niewielkie rany powstające w wyniku ocierania zębów o delikatny naskórek jamy ustnej lub ugryzienia podczas spożywania posiłków
- Wszelkiego rodzaju infekcje jamy ustnej
- Niska odporność organizmu
- Zmiany hormonalne
- Silny stres, napięcie nerwowe oraz częste stany lękowe
- Niedobory składników odżywczych w organizmie
- Wszelkiego rodzaju alergie
- Nadkwasota żołądka
Jeśli owrzodzenie jamy ustnej występuje u ciebie cyklicznie, prawdopodobnie źródło problemu tkwi w twojej codziennej diecie. Przeanalizuj spożywane przez ciebie posiłki i postaraj się zastąpić je zdrowszymi i mniej przetworzonymi produktami. Zwiększ również spożycie świeżych owoców i warzyw.
Staraj się też unikać pikantnych przypraw oraz silnie doprawionych dań, gdyż powodują one podrażnienie błon śluzowych wewnątrz organizmu i zwiększają ryzyko wystąpienia bolesnych pęcherzyków.
Nie zapominaj też o przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów każdego dnia. Dwa litry wody lub niesłodzonych naparów czy soków pomogą ci utrzymać prawidłowy poziom nawilżenia jamy ustnej, zmniejszając tym samym ryzyko pojawienia się aft.
Przeczytaj również: Afty – 6 domowych sposobów radzenia sobie z nimi
Innym bardzo ważnym elementem zdrowej diety są produkty bogate w witaminy z grupy B.
Produkty o wysokiej zawartości witamin z grupy B
- Nasiona (słonecznika, dyni, lnu, sezamu)
- Suszone owoce (migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie)
- Pełne ziarna zbóż (ryż pełnoziarnisty, kiełki pszenicy, proso, owies)
- Rośliny strączkowe (soczewica, ciecierzyca, fasola)
- Owoce (jabłka, maliny, pomarańcze)
- Warzywa (ziemniaki, cebula, szpinak, czosnek)
Naturalne lekarstwa na owrzodzenie jamy ustnej
Poniższe domowe remedia skutecznie łagodzą ból, a także zmniejszają dyskomfort wywołany rozwijającymi się w jamie ustnej pęcherzami. Jednocześnie wspomagają ich leczenie oraz przyspieszają proces zabliźniania.
1. Kuracja na bazie roślin leczniczych
Przygotuj leczniczy napar, który znakomicie zadba o zdrowie twojej jamy ustnej oraz pomoże pozbyć się z niej bolesnej opryszczki.
Wszystkie potrzebne składniki możesz zakupić w każdym sklepie zielarskim. Charakteryzują się one silnymi właściwościami antyseptycznymi, przeciwzapalnymi i antybakteryjnymi. Co więcej, znakomicie ułatwiają i przyspieszają trawienie.
Zaopatrz się w następujące zioła:
- Rumianek
- Nagietek
- Rozmaryn
- Tymianek
- Szałwię
Sposób przygotowania naparu jest identyczny dla wszystkich powyższych ziół.
Składniki
- 1 łyżka stołowa suszu wybranego zioła (10 g)
- 1 szklanka wody (250 ml)
Sposób przygotowania
- Przelej wodę do niewielkiego garnka i dodaj łyżkę ziołowego suszu.
- Następnie zagotuj. Kiedy woda zacznie bulgotać, zmniejsz ogień i gotuj jeszcze przez 15 minut.
- Po zakończeniu gotowania zostaw napar pod przykryciem przez około 10 minut.
- Następnie przecedź przez sitko i odstaw do ostudzenia.
- Jeśli chcesz nieco osłodzić napar, dodaj do niego łyżkę miodu (25 g).
- Pij napar regularnie, tak długo, aż pęcherze całkowicie zanikną.
2. Mleko kokosowe zwalcza owrzodzenie jamy ustnej
Jeśli chcesz pójść na łatwiznę, kup w supermarkecie mleko kokosowe w kartonie. Specjaliści zalecają jednak do leczenia owrzodzenia jamy ustnej naturalne mleko ze świeżego orzecha kokosu. Obecnie są one dostępne niemalże w każdym sklepie spożywczym.
Pamiętajmy, że właściwości odżywcze świeżych owoców są nieporównywalnie wyższe od przetworzonych i uzupełnionych o sztuczne dodatki produktów.
Zmiksuj miąższ kokosa ze znajdującą się w środku orzecha wodą kokosową i regularnie płucz tą mieszanką usta. Rób to przynajmniej 3-4 razy dziennie. Bolesne wrzody szybko ustąpią i po kilku dniach nie pozostanie po nich żaden ślad.
3. Olejek z drzewa herbacianego
Olejek z drzewa herbacianego charakteryzuje się bardzo silnymi właściwościami antyseptycznymi, które skutecznie usuwają wszelkiego rodzaju grzyby, bakterie i inne mikroorganizmy osadzające się każdego dnia wewnątrz jamy ustnej.
Ponieważ olejek z drzewa herbacianego jest produktem niezwykle silnym, zaleca się jego rozcieńczanie w równych proporcjach z wodą lub ziołowymi naparami.
- Stosuj przygotowany roztwór jak naturalny płyn do płukania jamy ustnej. Dokładnie płucz wszystkie zakamarki tak, aby lekarstwo dotarło nawet do najgłębiej osadzonych pęcherzy.
- Po wypłukaniu jamy ustnej odczekaj około 20 minut, aby olejek dokładnie wniknął do wierzchniej warstwy naskórka jamy ustnej. Po tym czasie możesz ponownie spożywać napoje i posiłki.
- Powtarzaj kurację dwa lub trzy razy dziennie, tak długo aż pęcherze całkowicie zanikną.
4. Aloes – remedium na owrzodzenie jamy ustnej
Aloes podobnie jak olejek z drzewa herbacianego charakteryzuje się silnym działaniem odkażającym, przeciwzapalnym, regenerującym i nawilżającym. Stąd też od stuleci roślina ta stanowi niezastąpione fundamenty medycyny naturalnej.
Jej stosowanie doskonale sprawdza się w leczeniu niemalże wszystkich dolegliwości skórnych (oparzeń, skaleczeń, wyprysków, wysypek, trądziku…) i nie tylko.
Jedną z ogromnych zalet aloesu jest to, że jego stosowanie jest dziecinnie proste.
- Odetnij liść aloesu od reszty rośliny i następnie przekrój go wzdłuż, tak by z łatwością wydobyć znajdujący się w jego wnętrzu przezroczysty żel.
- Nanieś jego sporą ilość na zmiany skórne i pozostaw. W przypadku jamy ustnej, nasmaruj naskórek żelem i pozostaw w buzi bez płukania przez co najmniej pół godziny.
- Możesz również zastosować żel aloesowy w połączeniu z wodą i przygotować domowej roboty płyn do płukania ust, który nie tylko usunie owrzodzenie jamy ustnej, ale także zadba o prawidłową higienę tego obszaru ciała.
Przeczytaj również: Aloes – 5 wspaniałych remediów na jego bazie
5. Jogurt
Aby kuracja lecznicza na bazie jogurtu przyniosła oczekiwane efekty, należy zastosować wyłącznie jogurt naturalny bez dodatku cukru. Idealnym rozwiązaniem będzie na przykład tradycyjny jogurt grecki.
Jogurt naturalny jest wartościowym źródłem tak zwanych dobrych bakterii oraz kwasu mlekowego. Obydwa składniki w naturalny sposób przywracają prawidłowy odczyn pH w jamie ustnej oraz znakomicie przyspieszają leczenie aft.
Jeśli twój organizm jest podatny na owrzodzenie jamy ustnej i często zmagasz się z tym problemem, powinieneś zjadać przynajmniej jeden jogurt dziennie. Możesz również stosować go miejscowo na pojedyncze wrzody. W tym celu wystarczy zamoczyć w jogurcie patyczek do uszu i przemywać nim strefy pokryte bolesnymi wrzodami.
6. Soda oczyszczona
Zabiegi leczenia aft w jamie ustnej przy użyciu sody oczyszczonej (wodorowęglanu sodu) mogą okazać się nieco bolesne. Warto jednak się przełamać, gdyż właśnie ta metoda jest wyjątkowo szybka i skuteczna.
W tym przypadku możesz stosować sodę odczyszczoną na dwa różne sposoby:
- Przygotowując leczniczą pastę poprzez połączenie identycznych części sody oczyszczonej i wody.
- Rozpuszczając łyżkę sody oczyszczonej w szklance wody. Naturalnym płynem należy płukać jamę ustną kilka razy dziennie tak długo, aż problem ustąpi i rany całkowicie się zagoją.
7. Kuracja lodem
Stosuj kostkę lodu zawsze, gdy tylko zauważysz pierwsze wrzody w obrębie jamy ustnej. Taka praktyka pomoże ci uniknąć stanu zapalnego, a także nadmiernego zaczerwienienie naskórka.
- Przykładaj kostkę lodu bezpośrednio do rany. Aby uniknąć nieprzyjemnego przywierania lodu do skóry, owiń zmrożoną kostkę bawełnianą chusteczkę lub plastikową torebką.
- Im dłużej będziesz przykładać lód do rany, tym większe szanse na to, że opryszczka nie rozprzestrzeni się na inne obszary. Co więcej, lód doskonale łagodzi ból oraz stany zapalne.
8. Woda utleniona
Woda utleniona (nadtlenek wodoru) to kolejne znakomite domowe lekarstwo na owrzodzenie jamy ustnej. Substancja ta wykazuje silne właściwości antyseptyczne oraz przyspiesza proces gojenia się ran.
Możesz stosować wodę utlenioną bezpośrednio na wrzody (nanosząc ją na zmiany skórne za pomocą patyczka do czyszczenia uszu) lub przygotowując domowy płyn do płukania ust na bazie roztworu wody utlenionej z wodą.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Healthline.com The Symptoms of Vitamin B Deficiency [Online] Available at: www.healthline.com/health/symptoms-of-vitamin-b-deficiency
- Healthline.com What Is the pH of Saliva? [Online] Available at: www.healthline.com/health/ph-of-saliva