Oszczędzanie - naucz dziecko szacunku do pieniędzy

Nauczenie dziecka oszczędności i szacunku do pieniędzy ma ogromną rolę w procesie dorastania i stawania się odpowiedzialnym dorosłym. W ten sposób upewnisz się, że przyszłość Twojego dziecka jest bezpieczna. Rozrzutność nie będzie stanowić problemu. 
Oszczędzanie - naucz dziecko szacunku do pieniędzy

Napisany przez Daniela Colmenares

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Oszczędzanie jest ważne w życiu naszym i naszych dzieci z różnych, niezliczonych przyczyn. Dzięki temu dzieci stają się odpowiedzialne. Jeśli zadbasz o odpowiednią edukację, zapewnisz dziecku spokojną przyszłość. Nawet w młodym wieku dzieci potrafią dobrze zagospodarować swoim czasem i środkami.

Już od czasów starożytnych oszczędzanie było obecne w życiu człowieka. Chińczycy i Egipcjanie prowadzili swoje życie zgodnie z tą zasadą, ratując w ten sposób własne cywilizacje.

Następni byli Włosi i choć dzisiaj trudno to sobie wyobrazić, przez lata prowadzili odpowiedzialną politykę oszczędności. Jak sprawić, aby Twoje dziecko już od najmłodszych lat szanowało pieniądze? Przede wszystkim pamiętaj, że wiek nie ma znaczenia! W każdej, dowolnej chwili możemy zaszczepić w sobie i w innych zmysł oszczędności.

Oszczędzanie u dzieci musi pojawić się, jako rytuał, część codzienności, powtarzająca się praktyka. Taki zwyczaj, jako przykład powinien wyjść od rodziców. Niestety wielu z nas nie zwraca na to należytej uwagi, lekceważąc konsekwencje.

Mimo, że chcemy dać naszym dzieciom cały świat – pamiętajmy, aby nauczyć ich samodzielności i odpowiedniego gospodarowania swoimi zasobami.

Oszczędzanie – dlaczego powinniśmy uczyć tego dzieci?

Zaczynając od najmłodszych lat, zastanówmy się co dobrego przyniesie naszym dzieciom oszczędzanie? Jako rodzice powinniśmy promować dobre nawyki u naszych dzieci. Chcemy przecież, aby potomek stał się dobrym, odpowiedzialnym człowiekiem. Pamiętaj, że dzieci są naszym lustrem, powtarzają zarówno nasze najlepsze, jak i najgorsze zachowania.

Oszczędzanie – zachęcaj do niego w domu

Zaleca się, aby nauczyć dzieci szacunku do tego, co posiadają. Świadomość, że nic nie jest nam dane na zawsze, pozwoli stworzyć odpowiednią bazę pod doskonałe gospodarowanie swoimi środkami.

Postaraj się wyjaśnić dzieciom w prosty, czytelny sposób – jak oszczędzać i dlaczego jest to takie ważne. Dostosuj metody do wieku Twojego dziecka. Dobra lekcja sprawi, że dziecko wyrośnie w kulturze, w której oszczędzanie znajdzie swoje ważne miejsce.

Nawet w sytuacji poważnego kryzysu gospodarczego w waszym domu – odpowiedzialni członkowie rodziny poradzą sobie z problemem, także dzięki oszczędnościom.

oszczędzanie dziecko nawyki

Zabezpieczenie przyszłości jest niezwykle istotne, szczególnie, jeśli dopiero zaczyna się przygodę na tym świecie. 

Co możemy zrobić? Oszczędzanie świetnie zaszczepia się w dziecku poprzez rozsądne gospodarowanie kieszonkowym, posiadanie skarbonki, w której zbiera się pieniądze na spełnianie swoich małych marzeń. Zaproponuj dziecku pewien schemat, który pozwoli mu samodzielnie decydować o wydatkach.

Zaufaj nam, dziecko w przyszłości będzie Ci niezwykle wdzięczne. Jeśli nie wiesz jak dokładnie przeprowadzić naukę bazuj na grach i przystosowanych do tego zabawkach.

Zachęć dziecko do poczucia odpowiedzialności

Oszczędzanie to nie tylko dobre umiejętności organizacyjne i pełna skarbonka. To także odpowiedzialność, która pozwoli lepiej prowadzić swoje życie. Twoje dziecko będzie znacznie bardziej świadome swojego dobytku, tego co reprezentuje i faktu, że nic nie przychodzi samo.

dziecko szczęśiwe stokrotka

Oszczędzanie może wzbudzić poczucie odpowiedzialności, łącząc je z praktyką. Sam fakt niewydawania pieniędzy pozwoli wykorzystać tę umiejętność także w innych kontekstach.

Jak wiemy, ta cecha przydaje się w wielu aspektach życia: zaczynając od szkoły, pracy czy na rodzinie kończąc. Umocnij w dziecku tę przydatną wartość. Dzięki temu odnajdzie się lepiej w ciągle galopującym społeczeństwie.

Oszczędzanie – dobre gospodarowanie pieniędzmi

Dzieci oczywiście nie mają dużych wydatków, w porównaniu ze swoimi rodzicami. Zaleca się jednak, aby wszelkie pieniądze, które im zostawiamy, były rozporządzane z rozwagą. Edukujmy dziecko, co do podstawowych niezbędnych nawyków.

Od czego zacząć? Możemy spróbować motywować potomka do samodzielnego gospodarowania pieniędzmi. Zostawiając mu małą kwotę na cały tydzień, nie dając ani grosza więcej – pozwolisz dziecku zrozumieć na czym polega proces administracji swoich środków.

Następnym razem rozłoży swoje zaskórniaki tak, aby starczyły mu do kolejnego zastrzyku gotówki. Co więcej, nauczy to dziecko szacunku do Twoich pieniędzy, dzięki temu rzadziej będzie prosić Cię o finansową pomoc.

Wartość pieniędzy – nauka dziecka

Pieniądze mają wartość i nadają ją wielu rzeczom na tym świecie. Czy nam się to podoba czy nie, nasze dziecko powinno nauczyć się rozpoznawać te wartości. Bez względu na to czy prowadzicie życie skromne, czy pławicie się w bogactwie, starajcie się aby dziecko rozumiało nadaną wartość rzeczy i finansów.

Pomoże im to zrozumieć, że wydawanie ciężko zarobionych pieniędzy na głupoty i przelotne kaprysy nie zawsze ma sens.

Należy nauczyć dziecko że pieniądze mają swój limit, początek i koniec i nie są dostępne bezwarunkowo. To najlepszy sposób aby zapobiegać chociażby syndromowi bogatego dziecka.

Nieobecne oszczędzanie i tego konsekwencje

Brak nawyku oszczędzania od najmłodszych lat może przynieść poważne konsekwencje w przyszłości. Prowadzi do marnotrawstwa i w wielu przypadkach może doprowadzić do osobistych kryzysów, związanych z niewystarczającą ilością środków. To w konsekwencji może prowadzić nawet do depresji i problemów z używkami.

W dorosłym życiu widzimy, że brak oszczędności pozostawia nas bezradnymi w nadzwyczajnych sytuacjach. Żyjemy wtedy na łasce innych. Aby Twoje dziecko mogło tego uniknąć – musi nauczyć się gromadzić środki na zapas.

Palce na dolar

Ponadto kultura konsumencka, która wdziera się do naszego życia drzwiami i oknami, może przybrać skrajną formę beztroskiej rozrzutności. Dlatego należy unikać kultywowania u dziecka zwyczaju niepotrzebnego wydawania pieniędzy.

Wnioski

Nie ma wątpliwości, iż pieniądze są siłą napędzającą świat. Bez względu na podejście do życia, nikt nie jest od nich wolny. Zarówno Ty jak i Twoje dzieci zawsze będziecie musieli podejmować decyzje, które pozwolą wam przetrwać i godnie żyć. Jedną z tych decyzji, podjętych już dzisiaj powinna być nauka oszczędzania.

Jako rodzice powinniśmy stanowić przykład dla maluchów. Nie wydawaj więc pieniędzy bez celu. Twój mały szkrab, stanowi Twoje odbicie i w przyszłości nieświadomie będzie Cię naśladować. Nie dawaj mu powodów, aby postępował nierozsądnie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.