Ostrogi piętowe - 5 domowych środków zaradczych

Ostrogi piętowe to narośle kostne na spodzie stopy, a konkretniej rzecz biorąc pięty. Chociaż nie zawsze powoduje ona istotne objawy, czasami może wywoływać ból i inne dolegliwości. W naszym artykule zaprezentujemy Ci naturalne sposoby na to schorzenie.
Ostrogi piętowe - 5 domowych środków zaradczych

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Możesz zrobić wiele różnych środków domowej roboty z naturalnych składników na ostrogi piętowe. Chociaż ważne jest, aby postępować zgodnie z opcjami terapeutycznymi zalecanymi przez lekarza, tego typu rozwiązania mogą być przydatne w łagodzeniu bólu i obrzęku.

Ostrogi piętowe to narośle kostne, która występują na dolnej części pięty, w kierunku podbicia stopy. Często idą one w parze z zapaleniem powięzi podeszwy, czyli schorzeniem powodującym stan zapalny w dolnej części stopy.

Chociaż u niektórych osób ostrogi piętowe przebiegają zupełnie bezobjawowo, czasami powodują ból, z którym trudno jest sobie poradzić.

5 skutecznych sposobów na ostrogi piętowe

Ostrogi piętowe to narośle kostne na spodzie stopy, a konkretniej rzecz biorąc pięty. Chociaż nie zawsze powoduje ona istotne objawy, czasami może wywoływać ból i inne dolegliwości. W naszym artykule zaprezentujemy Ci naturalne sposoby na to schorzenie.

Domowej roboty środki na ostrogi piętowe, które przedstawiamy poniżej, są naturalnymi alternatywami, które mogą uzupełniać standardowe leczenie tego schorzenia. Należy jednak pamiętać, że najlepszym sposobem na zmniejszenie dyskomfortu jest po prostu zmniejszenie masy ciała, aby złagodzić nacisk wywierany na stopy.

Eksperci zalecają również używanie wygodnych butów i wkładek ortopedycznych, specjalnie zaprojektowanych w celu zminimalizowania bólu i zapewnienia prawidłowego zwapnienia kości. Biorąc pod uwagę powyższe wskazówki, poznaj także inne środki zaradcze, z których możesz skorzystać w przypadku tego problemu.

1. Zimne okłady

Zimno pomoże zmniejszyć stan zapalny i ból związany z ostrogą piętową. A to oznacza, że jednym z najbardziej znanych i skutecznych sposobów na ostrogi piętowe jest stosowanie zimnych okładów.

Okład na stopę

Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, gdy stan chorobowy powoduje obrzęk i ból. Zimno pomaga zmniejszyć stan zapalny dotkniętej tkanki pięty.

Jak zastosować opisywany środek?

  • Na początek zawiń kostki lodu w czystą ściereczkę i nałóż na ostrogę piętową.
  • Pozostaw ją tam na od 10 do 15 minut i następnie zdejmij okład.
  • W razie potrzeby zabieg powtarzaj dwa lub trzy razy dziennie.
  • Możesz to również zrobić po dużym spacerze lub aktywności fizycznej. W ten sposób unikniesz późniejszego bólu.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Zimne okłady – Przygotuj je samodzielnie w domu

2. Kąpiel stóp w soli z Epsom

Siarczan magnezu (zwany także solą epsońską lub solą z Epsom) może pomóc w walce z bólem stóp. Cecha ta wynika z tego, że ma on niewielkie działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Używanie go w formie kąpieli jest dość relaksujące i może złagodzić dyskomfort związany z ostrogami piętowymi.

Jak zastosować opisywany środek?

  • Dodaj kilka łyżek stołowych soli z Epsom do miski z ciepłą wodą.
  • Następnie zanurz w tak uzyskanym roztworze stopy przez od 15 do 20 minut.
  • Zabieg powtarzaj codziennie lub gdy poczujesz ból.

3. Sposoby na ostrogi piętowe: okład z imbiru

Możesz skorzystać z tego tradycyjnego środka domowej roboty, ponieważ ma on potencjał przeciwzapalny i łagodzący ból. Gingerol, główny składnik aktywny imbiru, ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, które pomaga łagodzić różnego rodzaju dolegliwości.

Imbir

W tym konkretnym przypadku jest to bardzo korzystna cecha, ponieważ pomaga ona złagodzić zapalenie powięzi podeszwowej wywodzące się z obecności ostrogi piętowej.

Jak zastosować opisywany środek?

  • Przygotuj skoncentrowany napar z imbiru, dodając do gorącej wody kawałek korzenia imbiru.
  • Po około 15 minutach gotowania odcedź napar.
  • Następnie, po upewnieniu się, że temperatura płynu jest akceptowalna dla skóry, namocz wacik kosmetyczny w tym naparze i nałóż na chorą piętę.
  • Pozostaw go tam na 10 minut i następnie zdejmij.
  • Możesz go nakładać dwa razy dziennie, każdego dnia.

4. Masaż olejkami eterycznymi

Olejki eteryczne to jedne z najskuteczniejszych środków na ostrogę piętową. Ze względu na swoje właściwości terapeutyczne mogą zminimalizować napięcie i ból pięty. Ponadto, ponieważ reaktywują krążenie, przyczyniają się również do bezpośredniego zwalczania stanów zapalnych.

Jak zastosować opisywany środek?

  • Wymieszaj około sześciu kropli olejku arnikowego z sześcioma kroplami olejku rumiankowego i łyżką oliwy lub oleju migdałowego.
  • Następnie delikatnie wmasuj olejki w miejsce zmienione chorobowo.
  • Po całkowitym wchłonięciu produktu pozostaw go na trochę czasu na skórze.
  • W razie potrzeby powtórz ten zabieg dwa razy dziennie.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Sześć olejków eterycznych przyspieszających porost włosów

5. Płynny ekstrakt z awokado

Ponieważ awokado poprawia krążenie krwi, możesz go używać w tego typu problemach zdrowotnych. Płynny ekstrakt z awokado to naturalny środek o właściwościach przeciwzapalnych. Jego zewnętrzne zastosowanie poprawia krążenie krwi w obrębie stopy. Zmniejsza zarazem ucisk spowodowany ostrogą piętową i zapaleniem powięzi podeszwowej.

Awokado na ostrogi piętowe

Jak zastosować opisywany środek?

  • Na początek zetrzyj dwie pestki awokado na drobnych oczkach tarki.
  • Następnie wymieszaj w butelce 500 ml alkoholu i dwie starte pestki.
  • Pozostaw roztwór na około 20 dni, mieszając go codziennie.
  • Po tym czasie namocz gazę w tak uzyskanej nalewce i nałóż ją na miejsce zmienione chorobowo.
  • Przykryj stopę bandażem i pozostaw na noc.
  • Powtarzaj ten zabieg tak długo, aż poczujesz poprawę.

Czy u Ciebie też wystąpiły ostrogi piętowe? Jeśli tak, wybierz jeden z opisanych przez nas powyżej środków domowej roboty i odkryj ich zalety. Pamiętaj także , aby skonsultować się z zaufanym lekarzem, jeśli ból pięty jest długotrwały lub bardzo silny.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Arankalle D, Wardle J, Nair P. Alternate hot and cold application in the management of heel pain: A pilot study. The Foot. 2016;29:25-28.
  • Schwalfenberg G, Genuis S. The Importance of Magnesium in Clinical Healthcare. Scientifica. 2017;2017:1-14.
  • Grzanna R, Lindmark L, Frondoza C. Ginger—An Herbal Medicinal Product with Broad Anti-Inflammatory Actions. Journal of Medicinal Food. 2005;8(2):125-132.
  • Mashhadi NS, Ghiasvand R, Askari G, Hariri M, Darvishi L, Mofid MR. Anti-oxidative and anti-inflammatory effects of ginger in health and physical activity: review of current evidence. Int J Prev Med. 2013 Apr;4(Suppl 1):S36-42.
  • Lakhan S, Sheafer H, Tepper D. The Effectiveness of Aromatherapy in Reducing Pain: A Systematic Review and Meta-Analysis. Pain Research and Treatment. 2016;2016:1-13.
  • Dabas D, Shegog R, Ziegler G, Lambert J. Avocado (Persea americana) Seed as a Source of Bioactive Phytochemicals. Current Pharmaceutical Design. 2013;19(34):6133-6140.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.