Osoby pamiętliwe – nie wybaczą ani nie zapomną
Pamiętliwość jest negatywną cechą, która może poważnie wpłynąć na Twoje zdrowie psychiczne. Dzieje się tak, ponieważ osoby pamiętliwe nie potrafią zapominać ani wybaczać krzywd, jakie im wyrządzono.
Bez względu na to, czy ktoś zranił ich czynem czy słowem, osoby pamiętliwe, chowające urazę nigdy tak naprawdę nie są w stanie odnaleźć szczęścia. Idą bowiem przez życie, mając żal do innych. Nie mają narzędzi potrzebnych do wybaczania, a to prowadzi do wewnętrznego rozgoryczenia.
Pamiętliwość to nie mściwość
Niektórzy mogą sądzić, że pamiętliwość i mściwość idą w parze, ale w rzeczywistości bardzo się od siebie różnią. Pamiętliwość to poczucie krzywdy, które sprawia, że chcemy, aby dana osoba zapłaciła za to, co zrobiła.
Z kolei, mściwość pojawia się wtedy, kiedy zachowujemy się we wrogi sposób w stosunku do drugiej osoby. Chcemy zrobić wszystko, co możliwe, aby zamienić ich życie w piekło na ziemi za to, co nam zrobiły.
Mimo że pamiętliwość i mściwość mogą czasem występować jednocześnie, osoby pamiętliwe zazwyczaj przyjmują pasywną postawę i nie robią nic, aby swoje życzenie spełnić. Znacznie różnią się one od ludzi, którzy są naprawdę mściwi.
Ludzie pamiętliwi duszą w sobie złość i nienawiść. Mogą źle życzyć drugiej osobie, ale rzadko robią coś, aby do takiej sytuacji doprowadzić. Spędzają czas krytykując, osądzając, patrząc na innych z góry i zarażając toksyczną postawą.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj więc ten artykuł: Zemsta to nie najlepsza zemsta – uśmiechnij się i bądź szczęśliwy
Cechy osób pamiętliwych
Skoro już wiemy co nieco o rozgoryczeniu, prawdopodobnie chciałabyś wiedzieć, jak rozpoznać osobę pamiętliwą lub jakimi cechami się ona odznacza.
Spójrzmy na kilka z nich:
Osoby pamiętliwe nie wybaczają ani nie zapominają
Niektórzy ludzie wybaczają, ale nigdy nie zapominają. Osoby pamiętliwe okłamują same siebie twierdząc, że komuś wybaczyły. Jednak w głębi serca nadal żywią negatywne uczucia w stosunku do tej osoby.
Nie uczą się na błędach
Wiecznie tkwią w przeszłości. Wydaje się, że nie są w stanie wyciągnąć wniosków z negatywnych doświadczeń.
Nigdy się nie mylą
Ludzie, którzy pielęgnują swoje rozgoryczenie uważają, że są idealni i nigdy nie popełniają błędów. Przez to są mało elastyczni w kontaktach z osobami, które nie zachowują się zgodnie z ich oczekiwaniami.
Łatwo się obrażają
Kontakt z osobą pamiętliwą może być trudny, ponieważ cokolwiek zrobisz lub powiesz mogą zinterpretować jako obrazę.
Myślą, że są lepsi od innych
Krzywda, jaka została im wyrządzona sprawia, że przyjmują rolę ofiary, przez co nie są w stanie uświadomić sobie swojego błędnego myślenia. Często niewłaściwie postrzegają rzeczywistość.
Życie jest telenowelą
Życie osoby mściwej lub pamiętliwej obraca się wokół jej braku pewności siebie i nieumiejętności poradzenia sobie z przeszłością. To jak telenowela, w której oni są zawsze ofiarami.
Czy ten opis ci kogoś przypomina? Czy widzisz niektóre z tych cech w sobie? Rozgoryczenie – tak jak każde inne uczucie – można przezwyciężyć. Musisz być go tylko świadomy.
Koniecznie przeczytaj również ten ciekawy artykuł: Siła umysłu – rozwiń ją i odchudź zmartwienia
Każdy może się zmienić
Jeśli widzisz w sobie wiele z cech wymienionych powyżej, powinieneś zapytać o to bliskie ci osoby. Spróbuj otworzyć umysł na wszystko, co ci powiedzą.
Rozmowa z innymi i wymiana poglądów pomoże ci określić, w jakich obszarach popełniasz błędy. Pozwoli ci to zrozumieć, dlaczego pielęgnujesz w sercu uczucie rozgoryczenia oraz co możesz zrobić, by się go pozbyć.
Może to być trudne. Pamiętliwe osoby często zaprzeczają, że takie właśnie są, myśląc, że wybaczają ludziom, choć tak naprawdę tego nie robią.
W związku z tym musimy nauczyć się akceptować szczerą krytykę naszej osoby i pamiętać, że nie wszystko, co wychodzi z ust naszych bliskich będzie nam się podobać. Jeśli jesteś osobą, która chowa urazę lub znasz kogoś takiego, pamiętaj, że każdy może się zmienić.
Nie myśl zatem, że osoba pamiętliwa pozostanie taką na zawsze. Jeśli zda sobie z tego sprawę, może zmienić sposób bycia.