Opuchlizna oczu - 7 możliwych przyczyn
Dlaczego tak często dolega nam opuchlizna oczu? Twarz jest bez wątpienia jedną z tych części ciała, która jest najbardziej narażona wizualnie na czynniki zewnętrzne lub wewnętrzne. Palące słońce, zimny wiatr, deszcz i inne czynniki klimatyczne stopniowo zmieniają jej wygląd.
Oczy są właściwie jej najbardziej wrażliwym miejscem, dlatego opuchlizna oczu pojawia się tak często.
Skóra okalająca oczy jest szczególnie delikatna i podatna na przeróżne problemy. Jednak zwykle to czynniki wewnętrzne są przyczyną dolegliwości związanych z narządem wzroku. Od momentu obudzenia, oczy aż się proszą o odpowiednią troskę, to dlatego powinno nabyć się nawyki, które dobrze na nie wpłyną.
Opuchlizna oczu – co ją powoduje?
Spożywanie zbyt dużej ilości soli, depresja – to tylko niektóre z czynników negatywnie wpływających na oczy. Niewiele potrzeba, aby doprowadzić do zapalenia. Opuchliznę oczu może spowodować wiele czynników i należy być ich świadomym.
Oto kilka z najbardziej znanych przyczyn:
1. Zmęczenie
Zmęczenie to powszechny problem. Brak snu przejawia się w różnych formach – oczy są zwykle jego pierwszą ofiarą. W zależności od rytmu życia, stres może nas przerastać i sprawiać, że nie będziemy dobrze się wysypiać.
Przeczytaj także artykuł: Oczy to odbicie zdrowia – co można zauważyć?
2. Chroniczne zapalenie powiek
Ta dolegliwość to następy powód opuchlizny oczu. Kiedy się budzisz, najprawdopodobniej zauważasz czasami małe cząsteczki na końcach rzęs – są to bakterie. Jeśli ich nie wyczyścisz, mogą spowodować podrażnienie i uczucie palenia.
Mają one związek z kilkoma chorobami okolic oczu.
3. Choroby nerek
Kłębuszkowe zapalenie nerek oraz zespół nerczycowy, choć znajdują się z dala od oczu, mogą mieć na nie negatywny wpływ, ponieważ powodują zatrzymanie płynów w organizmie.
4. Alergie
Pojawiła się u Ciebie opuchlizna oczu oraz świąd w ich okolicach? Być może stoją za tym inne problemy. Jeśli po umyciu twarzy ani po upływie dłuższego czasu swędzenie nie ustępuje, możesz mieć alergię. Zapalenie spojówek jest jednym z najpopularniejszych objawów alergii.
Jeśli przez kilka dni masz zaczerwienione oczy, bardzo możliwe, że masz jakieś uczulenie.
5. Genetyka
Geny zawsze mają wpływ na wygląd fizyczny oraz pewne tendencje. Jeśli u członków Twojej rodziny opuchlizna oczu to dość powszechna dolegliwość, najprawdopodobniej również będziesz się z nią zmagał i nie będzie powiązana z problemami zdrowotnymi. Dziedziczenie po przodkach jest nieuniknione.
6. Wiek
Czas zawsze pozostawia na ciele pewne ślady. Niezależnie od tego jak bardzo będzie się o siebie dbać, są rzeczy, których nie można uniknąć. Zmiany są zwykle najbardziej widoczne na skórze. Oczy odczuwają ciężar lat, stając się bardziej wrażliwe i podatne na opuchliznę.
7. Płacz
To nieuniknione. Każdy z nas w pewnym momencie życia przeżywa sytuacje, w których musi dać upust emocjom poprzez płacz. W takich momentach gruczoły łzowe pracują szybciej niż zwykle i powodują zapalenia.
Polecamy przeczytać również: Zwiotczenie powiek – 5 naturalnych pomocników
Opuchlizna oczu – co można zrobić?
W domu można rozwiązać większość problemów powodujących opuchliznę oczu poprzez stosowanie naturalnych remediów lub wyrobienie nawyku dokładniejszego oczyszczania twarzy, zarówno rano, jak i wieczorem.
Najlepszym remedium jest przestrzeganie higieny. Zawsze myj twarz zimną wodą – jest to najlepszy sposób na zmniejszenie opuchlizny oczu. Pamiętaj, że nie wystarczy tylko spłukać twarzy, lecz należy także dokładnie oczyścić skórę i okolice oczu.
Weź kawałek tkaniny i zmocz ją zimną wodą. Zamknij oczy i umieść wilgotny materiał na powiekach. Możesz wykonywać tę czynność w domu, tuż przed spaniem. Opuchlizna oczu nie pojawia się wyłącznie rano, lecz także wieczorem pod wpływem długiego, ciężkiego dnia. Pozostaw tkaninę na 10 minut.
Jeśli uważasz, że opuchlizna oczu może mieć źródło w problemach z krążeniem, poklep delikatnie powieki palcem wskazującym i środkowym. Pobudzi to przepływ krwi.
Odpocznij. Wydaje się to proste, jednak czasami nawet 8 godzin snu nie wystarcza, aby całkowicie zregenerować organizm. Oczyść umysł przed zaśnięciem, unikaj świateł oraz odłóż na bok wszelkie zmartwienia. Nie sprawdzaj komputera, ani telefonu. Nie będziesz budzić się w środku nocy, jeśli nie ma takiej potrzeby.