Opuchlizna oraz jej 8 powszechnych przyczyn
Czy Twoim ciele pojawia się niekomfortowa opuchlizna, lecz nie wiesz co ją może powodować? Zwróć na nią uwagę, ponieważ opuchlizna może być oznaką jednego z ośmiu poniższych problemów.
1. Odwodnienie a opuchlizna
Odwodnienie może być jedną z przyczyn zatrzymania płynów w organizmie, co powoduje, że pojawia się opuchlizna. A to dlatego, że kiedy dolega nam lekkie odwodnienie, ciało zaczyna gromadzić płyny, szczególnie w kostkach. Ponadto okolice podbrzusza mogą delikatnie nabrzmieć.
Jak tego unikać
Aby tego uniknąć, powinieneś pijać przynajmniej 5 szklanek wody dziennie (1,2 l), unikać napojów alkoholowych oraz kawy i napojów gazowanych.
2. Zatrzymanie płynów
Opuchlizna może mieć też inną przyczynę – zatrzymanie płynów w wyniku nadmiernego spożywania solonych produktów. Powinieneś zatem ograniczyć konsumpcję soli. Idealna dawka wynosi 5 g, czyli jedną łyżeczkę.
Jeśli spożywamy więcej niż ten dzienny limit, ponieważ wiele artykułów spożywczych zawiera sól, nasz organizm zacznie zatrzymywać płyny w wyniku czego pojawi się ogólna opuchlizna i obrzmienie ciała.
Jak tego unikać
Z tym problemem możemy poradzić sobie dość łatwo. Musisz po prostu ograniczyć spożywanie soli. Pamiętaj też, że zamiast soli, możesz użyć wiele innych przypraw, aby dodać smaku swoim potrawom.
3. Alergie
Opuchlizna może być też skutkiem alergii. Jeżeli zauważysz, że towarzyszy jej zaczerwienienie i świąd, prawdopodobnie jest to reakcja alergiczna.
Jak tego unikać
Jeżeli zauważysz, że opuchlizna w okolicach szyi i twarzy drastycznie się zwiększa, powinieneś natychmiast skontaktować się z lekarzem. Z pomocą niektórych leków przeciwhistaminowych problem ten można kontrolować.
4. Zaburzenia hormonalne
Reguluj swoje hormony w naturalny sposób. Zaburzenia hormonalne mogą być również przyczyną obrzmień. To następne źródło zatrzymania płynów w organizmie. Jeżeli zauważysz, że nękają Cię wzdęcia, opuchlizna nóg oraz przybrałeś na wadze, najprawdopodobniej masz problemy z hormonami.
Jak tego unikać
Pierwszą rzeczą, jaką musisz zrobić jest przeanalizowanie swojej diety, ponieważ może się ona okazać nieodpowiednia. Staraj się jadać produkty bogate w białko. Spróbuj też ograniczyć spożycie słodyczy, ostrego oraz solonego jedzenia.
W każdym razie nie zapominaj, że zaleca się złożenie wizyty u endokrynologa, aby mógł zalecić Ci odpowiednie leczenie, jeśli zajdzie taka potrzeba.
5. Choroby nerek
Jeżeli czujesz się opuchnięty, szczególnie rano i to w bardzo konkretnych miejscach, takich jak twarz, przyczyną mogą być schorzenia nerek. Inne symptomy, które mogą być związane z tego typu schorzeniem to ból w talii oraz zmiany w kolorze moczu.
Jak tego unikać
- Powinieneś przede wszystkim zadbać o swoją dietę.
- Jeśli sypiasz twarzą skierowaną do dołu, staraj się spać na boku, inaczej może to powodować puchnięcie twarzy. Jeżeli problem nie ustaje, nie wahaj się iść do nefrologa.
6. Choroby serca
Opuchlizna zlokalizowana w takich miejscach jak nogi czy brzuch może być oznaką schorzeń serca. Jeśli na tym właśnie polega problem, obrzękom będzie towarzyszyć znaczący ból w klatce piersiowej, zmęczenie oraz płytki oddech.
Jak tego unikać
Najprawdopodobniej masz obrzęk serca. Porozmawiaj ze swoim lekarzem tak szybko jak to możliwe.
7. Lekarstwa
Opuchlizna może być również konsekwencją zażywania określonych leków. Do lekarstw, które mogą powodować obrzmienia, zaliczamy leki przeciwzapalne i przeciwbólowe oraz doustne środki antykoncepcyjne.
Jak tego unikać
Jeśli lekarstwa sprawiają, że doświadczasz opuchlizny, najlepiej porozmawiać o tym ze swoim lekarzem. Być może będziesz w stanie zastąpić je podobnym remedium unikając nieprzyjemnych skutków ubocznych.
8. Twój styl życia
Czasami rzeczy, które nam się przytrafiają są najzwyczajniej rezultatem niezdrowego stylu życia. Na przykład jeśli spędzasz cały dzień w tej samej pozycji, czy to na nogach czy na siedząco, możesz zauważyć obrzęk kostek i nóg.
Jak tego unikać
Jeśli posiadasz pracę, która wymaga od Ciebie ciągłego siedzenia, najlepiej jest brać co jakiś czas krótkie przerwy i nieco się poruszać. Staraj się nie siedzieć ze skrzyżowanymi nogami, noś wygodne buty i rajstopy uciskające, aby unikać opuchlizny.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- O’Brien, J. G., Chennubhotla, S. A., & Chennubhotla, R. V. (2005). Treatment of edema. American Family Physician. https://doi.org/10.1001/jama.1931.02720470071030
- Trayes, K. P., Studdiford, J. S., Pickle, S., & Tully, A. S. (2013). Edema: Diagnosis and management. American Family Physician. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-375083-9.00114-8
- Subudhi, A. W., Askew, E. W., & Luetkemeier, M. J. (2012). Dehydration. In Encyclopedia of Human Nutrition. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-375083-9.00068-4