Operacja wydłużająca kończyny - czy jest bezpieczna?

Operacja wydłużająca kończyny staje się coraz bardziej popularna. Jest to jednak złożona technika, która może wiązać się z ryzykiem.
Operacja wydłużająca kończyny - czy jest bezpieczna?

Ostatnia aktualizacja: 19 lipca, 2022

Operacja wydłużająca kończyny to zabieg wykonywany w celu wydłużenia kończyn. Ale wbrew temu, co można by sądzić po nazwie, niski wzrost nie jest głównym powodem, aby to zrobić. Ogólnie rzecz biorąc, na operację zwiększająca wzrost decydują się zwykle osoby, które mają asymetrię w kończynach. Może to prowadzić do licznych problemów ze stawami, związanych między innymi z bólem krzyża oraz przewlekłym bólem kolan i bioder.

Z tego względu lekarz może zalecić korektę. Musimy jednak mieć świadomość, że operacja wydłużająca kończyny obejmuje powolny proces zdrowienia, który może być bardzo bolesny. Ponadto technika ta jest złożona i może wiązać się z pewnym ryzykiem. W tym artykule wyjaśnimy wszystko, co warto wiedzieć na ten temat

Operacja wydłużająca kończyny – dlaczego jest wykonywana

Jest oficjalnie znana jako technika wydłużania kości. To zabieg chirurgiczny przeprowadzany na kościach kończyn. Chociaż pozwala również na zwiększenie wzrostu osobom o niskim wzroście, jego głównym celem jest korygowanie problemów, takich jak deformacje kości lub dysmetria (różnice długości między kończynami), a także utrata masy kostnej z powodu urazów lub guzów.

Generalnie, poza wymienionymi powyżej, zabieg ten jest zalecany w następujących przypadkach:

  • Dysplazja szkieletowa: jest to choroba spowodowana różnymi wadami wrodzonymi, w których występuje zmiana we wzroście kości. Jest to zwykle przyczyną zdeformowanych kończyn i niskiego wzrostu.
  • Osteogenesis imperfecta: choroba genetyczna, w której kości są bardziej kruche niż normalnie. To powoduje, że łatwo pękają w przypadku jakiegokolwiek urazu.
  • Ponadto w leczeniu achondroplazji można zastosować operację zwiększającą wzrost.

Wydłużenie kości można wykonać u dzieci i dorosłych. Jednak ważne jest, aby pacjent był zdrowy, wolny od infekcji i chorób metabolicznych.

Jak przebiega zabieg elongacji kości?

Jak sugeruje, ta technika pozwala na wydłużanie lub rozciąganie kończyn. W tym celu zwykle stosuje się przedłużacze wewnętrzne. Jest to rodzaj rozciągliwego pręta z systemem kół zębatych umieszczanych wewnątrz kości (piszczelowej lub udowej) w zależności od kończyny.

Z kolei na kończynę, w której wykonywane jest wydłużanie kości, lekarz zakłada stabilizator zewnętrzny. W tej procedurze igły lub śruby są używane przez skórę i mięśnie. Do skóry dodawane jest również urządzenie kontrolujące wyprost pręta, w celu powolnego i stopniowego wydłużania kończyny. Utrwalacz należy wydłużać codziennie.

Urządzenia te są utrzymywane przez długi czas, w zależności od tego, o ile chcesz przedłużyć. Zwykle trzyma się je przez co najmniej 3 miesiące.

Ogólnie rzecz biorąc, kroki, które należy wykonać podczas operacji, są następujące:

  1. Kończyna jest znieczulana lub stosuje się znieczulenie ogólne. Tak więc, w trakcie przecinania skóry, pacjent nie odczuwa bólu.
  2. Nakłada się przyrząd do wydłużania i odcina się kość, która ma być wydłużona. W ten sposób powstaje przestrzeń, w której będzie rosła nowa masa kostna.
  3. Śruby służą do mocowania urządzenia i są przystosowane do pilota działającego na magnesy.
  4. Na koniec ranę zamyka się szwami.
Operacja wydłużająca kończyny
To złożona procedura chirurgiczna, która polega na stymulacji tworzenia nowej tkanki kostnej.

Opieka pooperacyjna

Operacja zwiększająca wzrost spowoduje ból i skurcze mięśni. Silne leki przeciwbólowe będą wymagane przez cały proces zdrowienia. Zarówno pacjent, jak i opiekunowie powinni zapoznać się z całym protokołem pielęgnacji rany i urządzenia. Jest to niezbędne zarówno do uniknięcia infekcji, jak i awarii mechanizmów, które mogą zagrozić powodzeniu zabiegu.

Również w okresie rekonwalescencji, kiedy kości się wydłużają, pacjent nie może normalnie chodzić: kończyna lub kończyny, które są wydłużane, będą praktycznie bezużyteczne. Koniecznie należy unikać ich obciążania.

W rezultacie dana osoba nie będzie mogła wykonywać swoich normalnych czynności, ale będzie musiała polegać na kimś innym. Pacjenci często potrzebują pomocy przy wszystkich prostych codziennych czynnościach, takich jak ubieranie się lub branie prysznica. Dlatego zalecane jest dobre wsparcie psychologiczne, aby poradzić sobie z tą sytuacją.

Niezwykle ważne jest również przestrzeganie instrukcji dotyczących korzystania z urządzenia do wydłużania, mimo że zwykle jest ono zaprogramowane dla każdej osoby w określony sposób. Trzeba też podkreślić, że wizyty u lekarza będą częste. Podczas tych wizyt lekarz najprawdopodobniej wykona zdjęcia rentgenowskie w celu sprawdzenia stanu kości.

Oprócz tego należy zwrócić szczególną uwagę na odżywianie, w sensie odpowiedniego spożycia witamin i minerałów, które odżywiają kości w trakcie formowania. Wreszcie pod koniec fazy rekonwalescencji niezbędne będą fizjoterapia, ćwiczenia rozciągające i wzmacniające, w tym reedukacja ruchowa, aby móc ponownie korzystać z kończyn.

Wyniki operacji zwiększających wzrost

Fizjoterapeia kolana.
Rehabilitacja jest nieuniknionym etapem powrotu do zdrowia, ponieważ unieruchomienie jest przedłużone.

Po operacji wzrostu wymaga długiego procesu i dużej cierpliwości. Nie jest to procedura z natychmiastowymi rezultatami. Okres pooperacyjny może trwać do 3 miesięcy.

Jednak wydłużenie kości nie jest idealne. Nie można oczekiwać, że wzrost będzie na żądanie. W rzeczywistości każda kość ma maksymalne wydłużenie. Piszczel może wydłużyć się o około 4 centymetry, a w przypadku kości udowej o 6 centymetrów.

Możliwe zagrożenia

Jeśli zdecydujesz się przez to przejść, koniecznie udaj się do specjalisty w tej technice. Każde niedociągnięcie może poważnie zaszkodzić zdrowiu. Dlatego zawsze konieczne jest wybranie odpowiedniej osoby do jej wykonania.

Chociaż jest to dość bezpieczne, operacja zwiększenia wzrostu również wiąże się z ryzykiem. Jednym z nich jest zator tłuszczowy, który polega na tym, że niektóre cząsteczki tłuszczu, które tworzą kość, mogą zostać uwolnione i zatkać naczynie krwionośne. Jest to ryzyko, które zakłada się przy każdym złamaniu lub operacji ortopedycznej. Inne podobne powikłania to zakrzepica żył głębokich i zatorowość płucna.

Z drugiej strony, przedwczesne gojenie kości może również wystąpić po zabiegu chirurgicznym w celu zwiększenia wzrostu. W takim przypadku tkanka kostna zamyka się przedwcześnie, uniemożliwiając dalsze wydłużanie.

Może również wystąpić niepowodzenie konsolidacji. Wbrew temu, co właśnie wyjaśniliśmy, nowa kość może nie powstać w stworzonej dla niej przestrzeni. Wiąże się to z niskim poziomem witaminy D i paleniem.

Rozważania dotyczące chirurgii zwiększającej wzrost

Przed wykonaniem tego typu operacji ważne jest, aby wziąć pod uwagę pewne aspekty. Przede wszystkim należy mieć świadomość, że ta technika powoduje ból, dyskomfort i niepełnosprawność. Jest to również powolny proces, który wymaga cierpliwości. Musisz się spodziewać, że spędzisz kilka dni w szpitalu. Potem wymaga to długiego czasu, podczas którego będziesz musiał być nieaktywny i odpoczywać.

U dzieci operacja ta najprawdopodobniej będzie wymagała opuszczenia szkoły podczas całego procesu. Dlatego idealnym rozwiązaniem jest kontynuowanie nauki w domu i nie zaniedbywanie nauki. W związku z tym zwykle zaleca się zwrócenie się o pomoc do specjalnego nauczyciela.

Nie każdy będzie w stanie przejść i wytrzymać ten zabieg chirurgiczny. Trzeba być bardzo chętnym i zdyscyplinowanym, gdyż stosowanie się do zaleceń lekarza będzie niezbędne do uzyskania dobrych wyników i uniknięcia komplikacji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.