Operacja laminektomii: na czym polega i jakie jest ryzyko?

Laminektomia to technika chirurgiczna często stosowana w zwężeniu kręgosłupa, zwłaszcza jeśli inne metody leczenia okazały się nieskuteczne. W tym artykule wyjaśnimy, na czym polega.
Operacja laminektomii: na czym polega i jakie jest ryzyko?

Ostatnia aktualizacja: 15 stycznia, 2022

Operacja laminektomii jest również nazywana „otwartą dekompresją”. Polega na usunięciu tylnej części kręgu (zwanej wyrostkiem kolczystym), aby stworzyć więcej miejsca w kanale kręgowym.

Kręgosłup składa się z 33 kręgów, oddzielonych od siebie krążkami międzykręgowymi. Są to dyski chrzęstne, które amortyzują zderzenie między kośćmi. Lekarze wykonują laminektomię, aby zmniejszyć nadmierne ciśnienie w kanale, które może uszkodzić nerwy lub rdzeń kręgowy.

Jest to procedura, którą lekarze stosują u pacjentów z zapaleniem stawów kręgosłupa. Chociaż jest to zwykle bezpieczna technika, istnieje ryzyko i ważne aspekty do rozważenia. W tym artykule wyjaśnimy wszystko, co musisz wiedzieć o laminektomii i o tym, jak ją wykonują lekarze.

Na czym polega laminektomia?

Operacja laminektomii, jak już wspomnieliśmy, to technika chirurgiczna wykonywana na kręgosłupie. Polega na usunięciu części jednego lub więcej kręgów. Usuwana część nosi nazwę wrostka kolczystego.

Nazywa się to również dekompresją otwartą, ponieważ łagodzi nacisk na nerwy rdzeniowe i rdzeń kręgowy. W większości przypadków wykonuje się ją, gdy inne zabiegi, takie jak fizjoterapia lub leki, okazały się niewystarczające.

Zwiększone ciśnienie może być spowodowane problemami zdrowotnymi, takimi jak choroba zwyrodnieniowa stawów, przepuklina dysków lub guzy. Chodzi o to, że kiedy nerwy są ściśnięte, zwykle pojawia się ból, zmiany w poruszaniu się, a nawet utrata kontroli zwieraczy.

Lekarze specjaliści wykonują zabieg odciążenia poprzez nacięcie w plecach. Przez nacięcie lekarze usuwają część kręgu lub kręgów, które powodują stan chorobowy. Po wykonaniu tej czynności usuwają przepuklinę krążka.

Nerwy i mięśnie wracają do pierwotnej pozycji, a lekarze zamykają cięcie. W ten sposób zwiększa się przestrzeń w kanale kręgowym. Jeśli zmiana dotyczy szyi, lekarze zwykle wykonują dostęp z przodu.

W niektórych przypadkach specjaliści łączą tę technikę z innymi, takimi jak artrodeza, dzięki czemu kręgosłup nie traci stabilności. Artrodeza polega na łączeniu ze sobą dwóch kręgów, zapobiegając ich zsuwaniu się.

Kręgosłup
Struktura kręgosłupa jest podatna na nacisk i uszkodzenia nerwów, czemu towarzyszą dolegliwości bólowe, a nawet zaburzenia ruchomości.

Dlaczego wykonuje się ten zabieg?

Specjaliści wykonują operacje laminektomii w celu zmniejszenia nadciśnienia w kanale kręgowym. Lekarze często kojarzą ten wzrost ciśnienia z przerostem kości kręgów. Występuje na przykład w przypadku zapalenia stawów i choroby zwyrodnieniowej stawów.

Problem polega na tym, że ciśnienie powoduje uszkodzenie rdzenia kręgowego i nerwów kręgowych. Pacjenci ci często cierpią z powodu silnego bólu, którego lokalizacja różni się w zależności od obszaru, którego dotyczy. Ponadto może wystąpić osłabienie, drętwienie i utrata kontroli zwieraczy.

Operacja laminektomii jest zwykle zarezerwowana dla przypadków, w których zawiodły mniej agresywne metody leczenia. Na przykład, gdy leki przeciwbólowe nie łagodzą bólu lub fizjoterapia nie poprawia innych objawów.

Jest to również zwykle wskazane, gdy nasilenie jest bardzo zauważalne, gdy wpływa na codzienne czynności pacjenta. Jeśli pacjent nie jest w stanie kontrolować zwieraczy, chodzić ani stać, lekarze przeprowadzają operację laminektomii.

Według specjalistów Mayo Clinic jest to technika, którą lekarze mogą wykorzystać do leczenia przepukliny krążków, zwłaszcza tych, w których nie ma dostępu do uszkodzonego krążka. Zwężenie odcinka lędźwiowego to kolejny z głównych powodów przepisywania zabiegu.

Jakie zagrożenia niesie operacja laminektomii?

Operacja laminektomii jest bezpieczną techniką. Musimy jednak pamiętać, że kręgosłup to złożona i delikatna struktura. Ponadto, jak każdą inną operację, lekarze wiążą ją z kilkoma możliwymi powikłaniami.

Na przykład może wystąpić krwawienie, zakrzepy krwi lub infekcja rany. Podczas tej interwencji nerwy rdzeniowe mogą ulec uszkodzeniu. Może to pozostawić następstwa, takie jak osłabienie, drętwienie, a nawet paraliż.

Może również wystąpić wyciek płynu mózgowo-rdzeniowego lub pęknięcia w tkance włóknistej, która pokrywa i chroni rdzeń kręgowy. Powikłania te wymagają w większości przypadków drugiej operacji.

Jak przygotować się do laminektomii

Zanim pacjent przejdzie operację laminektomii, musi znać wszystkie aspekty zabiegu. Najprawdopodobniej lekarze wcześniej zlecają lub modyfikują niektóre metody leczenia.

Ponadto w dniu zabiegu należy unikać jedzenia lub picia płynów na kilka godzin przed zabiegiem. Lekarze zalecają, aby pacjenci otrzymywali pomoc w następnych dniach po zabiegu, ponieważ czynności takie jak gotowanie, a nawet toaleta mogą być trudne.

Co się dzieje podczas laminektomii

Jak wyjaśnia artykuł z WebMD Corporation, lekarze wykonują operacje laminektomii w znieczuleniu ogólnym. Dlatego specjaliści muszą zaintubować pacjenta podczas zabiegu. Zwykle wykonują laminektomię przez nacięcie w plecach, chyba że muszą operować odcinek szyjny kręgosłupa.

Przez nacięcie lekarze rozcinają tkanki, aby dotrzeć do dotkniętych kręgów. Chirurg usuwa wyrostek kolczysty lub kilka z nich, które uciskają nerwy. W niektórych przypadkach może być konieczne usunięcie kilku różnych kości.

Podobnie, jak wspomniano na początku, laminektomię można łączyć z innymi technikami. Na przykład z artrodezą w celu stabilizacji kręgosłupa. Jeśli występuje przepuklina dysku, specjaliści prawdopodobnie usuną dotknięty dysk (technika nazywa się discektomią).

Po operacji

Laminektomia to zabieg o zmiennym czasie trwania. Chociaż w niektórych przypadkach pacjent może wrócić do domu tego samego dnia po zabiegu, najczęściej pozostaje w szpitalu przez co najmniej kilka dni. W ten sposób można zaobserwować, czy pojawią się jakiekolwiek komplikacje.

Bezpośrednio po operacji przenoszą pacjenta na salę pooperacyjną. Tam sprawdzają, czy wrażliwość i mobilność są odpowiednie. Ból w operowanym obszarze jest normalnym objawem pooperacyjnym.

Ponadto powrót do zdrowia następuje stopniowo. Powrót do codziennych czynności zajmuje zwykle tydzień. Nawet w pierwszych dniach chodzenie, podnoszenie lub poruszanie się może być skomplikowane. Zazwyczaj lekarze zalecają fizjoterapię po laminektomii.

Lekarz badający kręgosłup
Laminektomie szyjne różnią się nieco od pozostałych, ze względu na anatomiczną budowę szyi.

Oczekiwania dotyczące procedury

Lekarze uważają laminektomię za bezpieczną procedurę. W większości przypadków znacznie zmniejsza ból kręgosłupa.

Po całkowitym wyzdrowieniu (około 2 do 3 miesięcy) pacjenci, którzy przeszli zabieg wykazują dużą poprawę. Jednak niektóre objawy mogą pojawić się ponownie z biegiem lat, zwłaszcza jeśli podstawowy problem zdrowotny postępuje.

W niektórych przypadkach pacjenci mogą potrzebować drugiej operacji. Czasami dzieje się tak, ponieważ zwężenie pojawia się ponownie w innej części kręgosłupa lub kręgosłup jest niestabilny.

Operacja laminektomii to złożony zabieg

Prawdą jest, że w większości przypadków operacje laminektomii powodują bardzo znaczną poprawę objawów. Jednak lekarze zwykle rezerwują ten sposób leczenia dla osób, u których zawiodły inne, mniej agresywne metody.

Głównym powodem jest to, że chociaż jest to bezpieczna technika, nadal wiąże się z ryzykiem. Dlatego lekarz powinien zawsze być tym, który zasugeruje najbardziej odpowiednie podejście dla każdego pacjenta, w zależności od jego stanu zdrowia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.