Onycholiza — na czym polega i w jakie zastosować leczenie?

Onycholiza to jedno z najczęstszych schorzeń paznokci. W tym artykule opowiemy Ci wszystko, co warto wiedzieć na ten temat.
Onycholiza — na czym polega i w jakie zastosować leczenie?

Ostatnia aktualizacja: 19 listopada, 2021

Wiele osób nie poświęca tyle uwagi swoim paznokciom, co innym częściom ciała. To duży błąd! Dlaczego? Czasami zmiany w łożysku paznokcia wskazują na stany ogólnoustrojowe. Z tego powodu chcemy poruszyć temat przypadłości znanej jako onycholiza. Wiele na ten temat dowiesz się właśnie z tego artykułu.

Zanim przejdziemy do szczegółów, warto wspomnieć, czym jest macierz paznokcia znana też jako łożysko. Krótko mówiąc, jest to obszar, na którym paznokieć się formuje i odpoczywa. Odpowiada za wzrost paznokcia i dlatego wszelkie jego zmiany mogą prowadzić do problemów. Z tego właśnie powodu powinniśmy poznać kwestie dotyczące wspomnianego problemu, jakim jest onycholiza.

Onycholiza a krwotok paznokci

Onycholiza to objaw, będący częścią tak zwanego zespołu łamliwego paznokcia. Definiuje się go jako pojawienie się podłużnych bruzd lub szczelin w dystalnej części paznokcia, które rozciągają się w kierunku jego proksymalnej krawędzi. Problem ten występuje w jednym lub kilku z nich. Może wystąpić zarówno na dłoniach, jak i stopach.

W ostrych przypadkach pęknięcia mogą zajmować do 70% powierzchni paznokcia. Ogólnie rzecz biorąc, dzieje się tak, gdy matryca całkowicie lub częściowo przestaje sprawować swoją funkcję wzrostu. Chociaż jego obecność jest bardziej powszechna u kobiet, mogą na nią cierpieć również mężczyźni. Niestety jest to stan, który u wielu osób powoduje również inne objawy, które wykraczają poza problemy w szczelinach. Są one szczegółowo opisane poniżej.

Słabe paznokcie

Obecność pęknięć na paznokciach powoduje ciągłe uczucie osłabienia paznokci. Sprawia też, że są one bardziej podatne na kontuzje. Ponadto, ponieważ jest to stan, który powstaje w wyniku zespołu łamliwych paznokci, powoduje też trudności w ich wzroście.

Onycholiza. Zniszczone paznokcie
Onycholiza powoduje pękanie paznokci, co z kolei powoduje, że paznokcie stają się słabe i podatne na inne anomalia.

Pęknięcia

Podczas gdy niektórzy ludzie wykazują objawy krwotoku paznokcia tylko w jednym palcu, inni mogą to zauważyć w kilku jednocześnie. Dystrybucja pomoże lekarzom określić możliwą przyczynę i leczenie. Jeśli jest tylko w jednym palcu, może sugerować na problem zewnętrzny lub lokalny.

Gdy jednak pęknięcia pojawiają się we wszystkich paznokciach, zarówno na palcach, jak i palcach u rąk, lekarze mogą podejrzewać możliwe pochodzenie wewnętrzne lub układowe. Jeśli tak, lekarz może zasugerować dodatkowe badania.

Zmiany koloru bruzd

Musimy wziąć pod uwagę, że pęknięcie paznokcia jest bramą dla różnych bakterii. Grzyby lub bakterie mogą tędy łatwo wejść i wywołać infekcję. Oprócz tego powoduje również zmianę pigmentacji obszaru. Inną częstą przyczyną onycholizy są zmiany w naczyniach obwodowych. Mogą one prowadzić do zmian troficznych skóry, w tym zmiany pigmentacji. W efekcie paznokieć staje się blady lub siny.

Całkowite złamanie i oderwanie się paznokcia

Jeśli krwotok paznokci nie zostanie wyleczony na czas, szczelina może posunąć się tak daleko, że osiągnie proksymalną krawędź płytki paznokcia. Dzieje się tak tylko w najcięższych przypadkach, i zazwyczaj skutkuje całkowitym złamania paznokcia.

W bardzo rzadkich przypadkach bruzdy mogą być poprzeczne i pojawiać się w bliższej części paznokcia. W takim przypadku, jeśli pozwoli się na postęp, może spowodować onychomadezę, czyli całkowite oderwanie się paznokcia.

Onycholiza — przyczyny powstawania

Onycholiza może mieć wiele przyczyn; jednak jedną z najczęstszych jest starzenie się. W rzeczywistości jest to najczęstsza zmiana w paznokciach u osób starszych, nawet przy całkowitym braku innych chorób.

Z drugiej strony w młodszej populacji zmiana ta może być wynikiem niedoboru żywieniowego. Brak niektórych witamin, takich jak A, B6, B7, B12, C i D, może powodować osłabienie paznokci i rozstępy. Problem może również wystąpić z powodu niedoboru żelaza i innych minerałów.

Wśród innych przyczyn onycholizy możemy znaleźć następujące:

  • Zmiany w naczyniach obwodowych.
  • Narażenie na substancje chemiczne (detergenty, rozpuszczalniki, tioglikolany, zmywacze do skórek).
  • Powtarzająca się trauma.
  • Przyjmowanie leków (acytretyna, leki przeciwretrowirusowe).
  • Choroby dermatologiczne (łuszczyca, liszaj płaski, łupież czerwony).
  • Choroby endokrynologiczne i ogólnoustrojowe (niedoczynność tarczycy, anemia).
Zadbane paznokcie.
Niedobory żywieniowe, spożywanie niektórych leków, a także niektóre choroby wiążą się z pojawieniem się onycholizy.

Onycholiza — leczenie

Leczenie tego objawu może się różnić w zależności od jego przyczyny. Jednak we wszystkich przypadkach jest podobnie. Gdy znana jest konkretna przyczyna, patologia musi być skierowana na cel, aby ją odwrócić.

  • W przypadku niedoborów żywieniowych leczenie będzie polegało na dostosowaniu diety do uzupełnienia niedoborów organizmu. Ponadto udowodniono skuteczność doustnego podawania biotyny (B7) i żelaza w leczeniu krtani, niezależnie od jej przyczyny.
  • W przypadkach, które nie mają konkretnej przyczyny, leczenie będzie miało na celu nawilżenie i utwardzenie paznokci dłoni i stóp. Zalecane będzie stosowanie produktów zmiękczających i kremów nawilżających w celu zwiększenia retencji wody.
  • Domowym zabiegiem, który wydaje się służyć jako adiuwant w takich przypadkach, jest zastosowanie akryli na bazie cyjanoakrylanów. Należy go nałożyć na dalszą część chorego paznokcia, a następnie przykryć kawałkiem papieru lub szmatką. Później zostanie ponownie uszczelniony akrylem.
  • Zalecane są również masaże poprawiające krążenie krwi.

Onycholiza — jak zapobiegać?

Właściwa pielęgnacja paznokci rąk i nóg zapobiegnie pojawieniu się wielu schorzeń, takich jak onycholiza. Ważne jest, aby paznokcie obcinać w jednym kierunku i stale je nawilżać, aby zapewnić im dobry wzrost i rozwój.

Jeśli nastąpi jakakolwiek zmiana, zaleca się pilne podjęcie leczenia, aby uniknąć powikłań, takich jak osłabienie i złamanie. Wskazane jest również, aby udać się do lekarza, aby wykluczyć jakąkolwiek chorobę podstawową.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Baran R, Schoon D. Nail fragility syndrome and its treatment. Journal of Cosmetic Dermatology. 2004;3(3):131-137.
  • Chang P. Las alteraciones de la superficie del plato ungueal. Dermatología Cosmética, Médica y Quirúrgica. 2012;10(1):51-59.
  • Silva P, Vera C, Kolbach M, Fernández F. Sospecha de patologías sistémicas a través de alteraciones ungueales. Revista médica de Chile. 2006;134(2):231-238.
  • Gaviria M, Gómez L. Síndrome de uñas frágiles. Medicina Cutánea Ibero-Latino-Americana. 2016;44(2):79-88.
  • Allevato M. Fragilidad Ungueal, Cómo Interpretarla y Tratarla. Revista Chilena de Dermatología. 2009;25(3):210-223.
  • Scheinfeld N, Dahdah MJ, Scher R. Vitamins and minerals: their role in nail health and disease. J Drugs Dermatol. 2007;6(8):782-787.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.