Olibanum - zalety olejku eterycznego z kadzidła
Ludzie używają olejków eterycznych od wielu stuleci. W kulturach azjatyckich i śródziemnomorskich olejki takie wykorzystywane były między innymi do wytwarzania naturalnych środków o właściwościach leczniczych. Olejek eteryczny z olibanum jest jednym ze składników wielu tego typu specyfików.
Ten naturalny olejek z olibanum ma liczne, niezwykle cenne właściwości, zarówno od strony leczniczej, jak i estetycznej. Dowiedz się wszystkiego o tym, co może on zapewnić dla Twojego zdrowia i urody. W tym celu wystarczy, że poświęcisz kilka minut na przeczytanie naszego dzisiejszego artykułu.
Dzięki właściwościom olejku eterycznego z olibanum możesz lepiej dbać o swoją skórę. Stymuluje on szybsze gojenie ran i podrażnień oraz ma właściwości przeciwzapalne. A co więcej, bardzo przyjemnie pachnie, zapach olibanum jest naprawdę bardzo relaksujący.
Olejki eteryczne oparte są nie tylko o olibanum, ale też o inne składniki
Olejki eteryczne powstają ogólnie rzecz biorąc przez destylację suchych, aromatycznych roślin. Aby je wykonać, należy zastosować wodę destylowaną i rozpuścić w niej wybrane przez siebie surowce roślinne. Proces ten zapobiega utlenianiu się roślin i utracie ich właściwości. Z kolei woda pomoże zapewnić mniej gęstą konsystencję takiego olejku.
W następującym w kolejnym etapie procesie destylacji olejek eteryczny zostaje fizycznie oddzielony od wody, ponieważ jest on rozpuszczalny jedynie w tłuszczach. Uzyskany po takim rozdzieleniu środek będzie w stanie korzystnie wpływać na naszą skórę i zapewni o wiele więcej korzyści.
Olejek eteryczny z olibanum
Olibanum to powszechnie spotykany u nas środek pochodzenia roślinnego. Prawdopodobnie znasz go raczej pod jego potoczną nazwą. Olibanum jest u nas określane po prostu jako kadziło. Jak zapewne doskonale wiesz, spotykane jest ono z reguły w formie proszku lub już gotowych kadzidełek.
Jego charakterystyczny zapach pochodzi z kory drzewa rodzaju Boswellia rosnących na półpustyniach i obrzeżach pustyń północno-wschodniej Afryki oraz na Półwyspie Indyjskim.
Aby uzyskać gotowy produkt, należy najpierw uzyskać białej barwy sok z drzewa tego gatunku i następnie odstawić go na kilka dni. Po upływie tego czasu sok zmienia swoją konsystencję na nieco gumowatą i przekształca się w żywicę.
Olejek eteryczny wykonany z tej żywicy zawiera w swoim składzie alkohole ketonowe, naturalne żywice i terpeny. Innymi składnikami chemicznymi olejku eterycznego z olibanum są też alfa-pinen, acyl, octan bornylu i związki z grupy oktyli.
Olejek z olibanum cechuje się cennymi właściwościami leczniczymi
Jedną z głównych właściwości charakteryzujących ten olejek jest zapewnianie przez niego uczucia relaksu i pobudzenie psychiki. Dzieje się tak dlatego, ponieważ jego silny aromat wzmacnia w naszym mózgu to właśnie uczucie zrelaksowania i pozytywnej stymulacji poprzez zapach.
Z kolei nałożenie tego olejku na naszą skórę pomaga nam naturalnie leczyć wiele dolegliwości. Ponadto wspomaga procesy regeneracji tkanki skórnej i działa też przeciwzapalnie. Dodatkowo olejek eteryczny z olibanum może pomóc Ci wzmocnić Twoją skórę i zmniejszyć problemy z oddychaniem. A to nie są już wszystkie korzyści, jakie może Ci zaoferować niepozorne kadziło.
Właściwości olejku eterycznego z olibanum dla Twojego ciała
Nadeszła więc najwyższa pora, aby zaprezentować Ci liczne korzyści, jakie może Ci zaoferować olejek eteryczny z olibanum. Oto najważniejsze z nich:
Odmładza Twoją skórę
Olejek eteryczny z olibanum pomaga poprawić kondycję Twojej skóry. Oprócz jej zauważalnego odmłodzenia, charakterystyczny zapach tego środka przeniknie głęboko do wnętrza jej tkanek.
Zastosuj ten olejek na swojej skórze przed udaniem się wieczorem na spoczynek. Delikatnie wmasuj go w swoją skórę, aby pomóc jej dobrze go wchłonąć. Przeprowadzona w ten sposób przez Ciebie naturalna kuracja spowoduje, że będzie ona jędrna i nawilżona. Olejek eteryczny z olibanum pomoże Ci też wyglądać bardziej promiennie i zdrowo!
Wzmacnia stawy i zapobiega rozwojowi stanu zapalnego
Ten olejek eteryczny doskonale nadaje się do łagodzenia bólu stawów w nogach i ramionach. Wystarczy masować ten olejek w bolące Cię obszary i miejsca zmienione chorobowo. Jego właściwości przeciwzapalne wnikają głęboko w skórę i łagodzą ból.
Dla osób cierpiących na zapalenie stawów olejek z olibanum jest doskonałym sprzymierzeńcem w łagodzeniu bólu. W takim przypadku należy go wmasowywać w skórę powoli i powtarzać ten zabieg regularnie, aby wyleczyć stany zapalne stawów.
Olejek eteryczny z olibanum redukuje problemy z funkcjonowaniem układu oddechowego
Aby zwalczyć różnego rodzaju problemy z oddychaniem, możesz zastosować olejek eteryczny z olibanum miejscowo lub nawet wdychając go w formie inhalacji. Najlepszym rozwiązaniem będzie przygotowanie sobie „parówki” z gorącej wody z dodatkiem tego oleju. Wynika to z tego, że jego właściwości przeciwzapalne pomogą Ci skutecznie oczyścić drogi oddechowe.
Zapach tego oleju jest także bardzo relaksujący. W efekcie błyskawicznie poczujesz poprawę przepływu powietrza przez Twój nos i gardło. W rzeczywistości lekarze twierdzą, że niektóre problemy z układem oddechowym, takie jak astma, można skutecznie leczyć lub choćby łagodzić stosując olejek z olibanum.
Jeśli jednak cierpisz na infekcję zatok, powinieneś porozmawiać z lekarzem, aby upewnić się, że ten olejek nie pogorszy Twojego zakażenia.
Ten olejek może Ci pomóc w zapobieganiu zaburzeniom trawienia
Ten olejek eteryczny wspomaga produkcję soków żołądkowych, żółci i kwasów trawiennych. Spożywanie tego środka w niewielkich ilościach pobudza trawienie. W efekcie spożyte jedzenie będzie prawidłowo rozkładane przez Twój układ pokarmowy. Dodatkowo olejek z olibanum zapobiega powstawaniu podrażnień w jelitach.
- Po prostu dodaj kilka kropli tego olejku do szklanki wody. Następnie wypij tak uzyskany płyn zaraz po śniadaniu.
- Możesz pić go dwa lub trzy razy dziennie. Zalecamy jednak, aby po wypić go zawsze posiłku, by pomóc w sobie w strawieniu zjedzonego pożywienia.
Przeczytaj również: Poprawa trawienia – rumianek i inne środki
Olibanum skutecznie zwalcza nieświeży oddechy i poprawia zdrowie jamy ustnej
I na koniec, jeśli masz nieświeży oddech lub bóle zębów, nie martw się. Olejek eteryczny z olibanum pomaga w poprawie stanu zdrowia Twojej jamy ustnej. Antyseptyczne właściwości tego środka mogą zapobiec nieświeżemu oddechowi, ubytkom, bólom zębów, owrzodzeniom jamy ustnej i innym infekcjom jamy ustnej.
- Po umyciu zębów po prostu umieść trzy krople olejku eterycznego z olibanum w szklance wody. Następnie przepłucz gardło tak uzyskanym płynem. To wszystko.
Dzięki temu prostemu i w pełni naturalnemu produktowi o właściwościach leczniczych możesz skutecznie zapobiec owrzodzeniom jamy ustnej i poprawić ogólny stan zdrowia swoich ust.
Teraz już znasz wiele cennych zalet olejku eterycznego z olibanum. Skorzystaj z nich! Ponadto jesteśmy pewni, że wręcz pokochasz jego intensywny i niezwykle przyjemny dla naszego powonienia aromat.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Baratta, M. T., Dorman, H. J. D., Deans, S. G., Figueiredo, A. C., Barroso, J. G., & Ruberto, G. (1998). Antimicrobial and antioxidant properties of some commercial essential oils. Flavour and Fragrance Journal. https://doi.org/10.1002/(SICI)1099-1026(1998070)13:4<235::AID-FFJ733>3.0.CO;2-T
- Siddiqui, M. Z. (2011). Boswellia Serrata, A Potential Antiinflammatory Agent: An Overview. Indian J Pharm Sci. https://doi.org/10.4103/0250-474X.93507
- Lee, H. Y., Yun, M. Y., & Kang, S. M. (2008). Anti-inflammatory effect of Boswellia sacra (Franckincense) essential oil in a mouse model of allergic asthma. Korean Journal of Microbiology and Biotechnology.