Olejki komedogenne, których należy unikać, jeśli masz tłustą skórę
Skóra ze skłonnością do wyprysków potrzebuje produktów, które nie pogarszają jej stanu. Im bardziej naturalne opcje, tym mniejsze ryzyko zatykania porów. Wśród organicznych alternatyw wyróżniają się olejki komedogenne i niekomedogenne.
Formuły te mają za zadanie nawilżać, odżywiać i naprawiać skórę. Do ich wykonania zielarze i przemysł kosmetyczny wykorzystują rośliny, owoce, nasiona itp..
Jednak nie zawsze wywołują one dobre reakcje. W przypadku cery tłustej lub trądzikowej należy zwrócić szczególną uwagę na skład olejków do twarzy.
Czym są olejki komedogenne?
Olejki komedogenne to substancje, które łatwo zatykają pory i mogą powodować stany zapalne lub alergie skórne. Badanie naukowe przeprowadzone przez dr Fultona klasyfikuje komedogenność na następujących poziomach:
- 0 lub nie zatyka porów: w ogóle nie zatyka porów
- 1 lub bardzo niski: istnieje małe prawdopodobieństwo zatykania porów
- 2 lub średnio niski: w większości przypadków nie powinien zatykać porów
- 3 lub umiarkowany: w zależności od rodzaju skóry może zatykać pory.
- 4 lub dość wysoki: z tendencją do zatykania porów u większości ludzi.
- 5 lub więcej: zatyka pory i bardzo niewiele skór go toleruje.
Oleje odpowiadające ostatnim 3 krokom sprzyjają rozwojowi bakterii. Formuły komedogenne są pokarmem dla tych mikroorganizmów i komplikują schorzenia dermatologiczne.
Kwasy wpływające na działanie komedogenne
Trądzik to proces, który powoduje stan zapalny w mieszkach włosowo-łojowych, zarówno na twarzy, klatce piersiowej jak i na plecach. Leczenie wymaga oceny lekarskiej z przepisaniem leków doustnych i miejscowych.
Ponadto procedury pielęgnacji skóry mają na celu zapobieganie pojawianiu się ognisk i utrzymanie dobrego stanu zdrowia. Ta praktyka obejmuje używanie olejów do oczyszczania i odżywiania skóry właściwej.
W zależności od przeznaczenia tych produktów do preparatu dodaje się kwasy tłuszczowe omega, takie jak oleinowy, linolowy, linolenowy, gamma-linolenowy, palmitynowy, palmitoleinowy, palmitoleinowy, eikosenowy i stearynowy. Każdy z nich ma właściwości nawilżające, regenerujące, spuszczające powietrze, zmiękczające, naprawiające uszkodzenia i zwiększające elastyczność.
Jednak rodzaj skóry, choroby, zużycie wody i czynniki środowiskowe w połączeniu ze składnikami niektórych olejków powodują powstawanie zaskórników.
Olejki komedogenne przeciwwskazane dla skóry tłustej
Niedobór kwasu linolowego tworzy sebum wraz z kwasem oleinowym, który zamyka pory z zaskórnikami. Aby zapobiec powstawaniu zaskórników, wskazane byłoby stosowanie substancji, których składniki komedogenne są poniżej poziomu 3.
Oto olejki komedogenne, które zdecydowanie nie są korzystne dla cery tłustej.
Olej z awokado
Klasyfikacja komedogenna oleju z awokado to 3. Chociaż jest zalecany do skóry suchej, ze względu na swoją teksturę i koloryt może zatykać pory. Zawiera 15% kwasu linolowego, 0,8% kwasu linolenowego i 65% kwasu oleinowego. Stopień ostatniego składnika predysponuje do powstawania wyprysków.
Sojowy
Olej sojowy jest przeciwutleniaczem, ale jest nie do zniesienia dla większości skór. Ocena w kategorii komedogennej plasuje się od 4 do 5. Zawiera 50% kwasu linolowego, 24% kwasu oleinowego i 7% kwasu linolenowego.
Olej kokosowy
Kokos to składnik, który zmiękcza i rozjaśnia suchą skórę. Jest również stosowany w leczeniu łuszczycy, egzemy i atopowego zapalenia skóry. Uważa się jednak, że jego olej jest szkodliwy dla skóry tłustej.
W skali komedogennej otrzymuje ocenę 4, o składzie 0,2% kwasu linolenowego, 5 do 8% kwasu oleinowego, 1 do 3% kwasu linolowego i 45 do 52% kwasu laurynowego.
To ten ostatni kwas dzieli opinie, ponieważ niektóre badania pokazują, że wysoki procent kwasu laurynowego znacznie zmniejsza wzrost bakterii powodujących trądzik. Skonsultuj się więc z dermatologiem, aby zdecydować, czy włączyć olej kokosowy do swojej rutyny pielęgnacyjnej.
Kiełki pszenicy
Niewiele osób toleruje olejek z kiełków pszenicy na skórze. Jego miejscowe stosowanie oznacza pewny wysyp trądziku. Jego stopień komedogenności wynosi 5. Składa się z 55% kwasu linolenowego, 7% kwasu linolowego i 14% kwasu oleinowego.
Jest jednak bogaty w witaminę E, a substancje z kiełków pszenicy przyspieszają gojenie się ran. Możesz więc rozważyć go do innych celów, z dala od twarzy.
Nasiona marchwi
To warzywo jest bogate w kwas oleinowy: 68,4%. Zawierając ponadto 0,2% kwasu linolenowego i 20,8% kwasu linolowego olejek marchwiowy nie działa na cerę z trądzikiem. Jego kategoria komedogenna to 4.
Na skórze, która go toleruje, produkt pomaga opóźnić oznaki starzenia, łagodzi podrażnienia i uelastycznia.
Camelina, czyli lnicznik
Chociaż lnicznik jest idealny jako środek przeciwstarzeniowy a także naprawczy bariery skórnej, jego poziom komedogenności waha się od umiarkowanego do dość wysokiego: 3-4.
To olej, który może bardzo mocno zatykać pory. Składa się z 19% kwasu oleinowego, 12% kwasu eikozenowego, 16% kwasu linolowego i 38% kwasu linolenowego.
Nasiona palmy
Olej palmowy ma klasyfikację komedogenną 4 i dlatego jest przeciwwskazany do skóry tłustej. Opinie i działanie tego produktu są zbliżone do oleju kokosowego.
Nawilża, zmiękcza i rozjaśnia suchą skórę, ale niekoniecznie na twarzy. Jądro owocu palmy zawiera 48% kwasu laurynowego, 2,3% kwasu linolowego i 15% kwasu oleinowego.
Siemię lniane
Wysoki poziom komedogenności siemienia lnianego plasuje go w kategorii 4 na wykresie dr Fultona. Nie jest tolerowany przez większość typów skóry.
Osoby z suchą skórą mogą jednak skorzystać z dobrodziejstw lignanów, omega-3, minerałów i witamin. Formuła zawiera 59% kwasu linolenowego, 17% kwasu linolowego i 15% kwasu oleinowego.
Przeczytaj: Olejki eteryczne – dlaczego są tak skuteczne?
Bawełna
Olej z nasion bawełny, w zakresie komedogennym na poziomie 3, nie jest zalecany do cery tłustej. Ma tendencję do generowania wyprysków.
Nie jest zbyt popularny, ale w kosmetyce polecany jako środek przywracający barierę lipidową i dostarczający witaminy E. Jego stężenie kwasu oleinowego waha się od 19 do 30%, kwasu linolowego od 42 do 54%, a kwasu linolenowego 1%.
Niekomedogenne olejki idealne do cery tłustej
Jeśli cierpisz na trądzik, przydatne będą natomiast olejki niekomedogenne, te od 0 do 2 na wykresie dr Fultona. Charakteryzują się właściwościami zmiękczającymi i penetracją skóry w celu naprawy uszkodzonych komórek, usunięcia śladów, zmniejszenia stanu zapalnego i regulacji produkcji sebum.
Argan, słodki migdał, neem i kakao to doskonałe składniki dla cery tłustej. Możesz włączyć ten, który odpowiada Twoim potrzebom w oczyszczaniu twarzy, ale pamiętaj, aby usunąć pozostałości, które mogłyby wpływać na pory na dłuższą metę.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Fang J-Y, Gallo R, Huang Ch.M, Kao M, Nakatsuji T, Zhang L, Zouboulis C. Antimicrobial property of lauric acid against Propionibacterium acnes: its therapeutic potential for inflammatory acne vulgaris. J Invest Dermatol. Estados Unidos; 2009. https://piel-l.org/blog/wp-content/uploads//2010/04/Antimicrobial-Property-of-Lauric-Acid.pdf
- Fulton J. Comedogenicity and irritancy of commonly used ingredients in skin care products. J. Soc. Cosmet. Chem. Vol. 40. pp. 321-333. Estados Unidos; 1989. https://insolitbeauty.com/documentacion/Comedogenicidad%20e%20irritacion%20de%20los%20ingredientes%20de%20uso%20comun%20en%20productos%20para%20el%20cuidado%20de%20la%20piel.pdf
- Guía para pacientes con acné. Academia Española de Dermatología y Venereología. Fundación Piel Sana. https://aedv.es/wp-content/uploads/2021/05/Gui%CC%81a-pacientes-con-acne.pdf