Oleje Roślinne, Które Nawilżą Twoje Włosy

Oleje Roślinne, Które Nawilżą Twoje Włosy

Ostatnia aktualizacja: 20 listopada, 2022

Istnieje wiele czynników, które mogą uszkodzić strukturę Twoich włosów, takie jak: klimat, suszarka do włosów, farby i produkty do stylizacji, stres, nieprawidłowa dieta, itd. dlatego warto wiedzieć, jak dbać i nawilżać włosy. W tym artykule polecamy naturalną i ekonomiczną recepturę nawilżającą do włosów, a są nią – oleje roślinne. Każdy z nich ma swoje specyficzne właściwości, ale wszystkie bez wyjątku doskonale nawilżają włosy. Dzięki naszym radom, unikniesz stosowania produktów naszpikowanych zbędną chemią. Wyjaśnimy także, czym są oleje roślinne i jak z nich korzystać.

Oleje roślinne a pielęgnacja włosów

Oleje są idealne dla osób o włosach suchych lub zniszczonych, w celu odżywienia ich po okresie letnim lub w ramach regularnej pielęgnacji. Osoby o włosach przetłuszczających się powinny ich raczej unikać. Osoby o suchych i rozdwojonych końcówkach mogą je używać od połowy długości włosów.

2#ciemne-wlosy-oleje-roślinne.jpg

Olej sezamowy

Hindusi używają oleju sezamowego do masażu ciała i włosów. W tym ostatnim przypadku, pozwala on im uniknąć łysienia i łupieżu. Z uwagi na to, że olej jest bardzo tłusty, polecany jest do masażu włosów i skóry głowy tylko w przypadku osób o suchych włosach. Olej ten jest silnym antyoksydantem, bogatym w witaminy i minerały, posiada także właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwgrzybicze.

3#sezam-oleje-roślinne.jpg

Olej lniany

Wysoka zawartość kwasów tłuszczowych Omega-3 w oleju lnianym pozwala pielęgnować i głęboko nawilżać włosy. Dlatego, poza spożywaniem go, warto też stosować go miejscowo. Wśród wielu innych cennych składników, olej lniany zawiera także witaminę E, klej roślinny, białko i jod.

W związku z tym, że nie ma on bardzo oleistej konsystencji, można go stosować do każdego rodzaju włosów. Szczególnie polecamy go do pielęgnacji końcówek z tendencją do uszkodzeń i rozdwajania.

Olej migdałowy

Olej migdałowy jest jednym z najbardziej znanych i najczęściej używanych olejów. Głównym powodem jest to, że jest on jednym z najbardziej ekonomicznych olejów, co nie znaczy, że ma słabsze właściwości. Jest idealny zwłaszcza do włosów suchych i łamliwych, przesuszonych i matowych, bowiem doskonale je wygładza i normalizuje.

4#migdaly-oleje-roślinne.jpg

Olej Neem (z miodły indyjskiej)

Olej ten nie jest tak znany jak jego poprzednicy. Ma on jednak bardzo wiele cennych właściwości dla zdrowia Twoich włosów. Drzewo, z którego pochodzi ten olej, od wieków wykorzystywane jest w tradycyjnej hinduskiej medycynie naturalnej – ajurwedzie – z dużym sukcesem. Olej z miodły indyjskiej coraz częściej spotykany jest w sklepach zielarskich i tych z naturalnymi produktami. Zawiera on sterole roślinne i olejki eteryczne, takie jak kwasy tłuszczowe omega-3, omega 6 i omega 9, jak również azadyrachtynę – limonoid, który jest szczególnie skutecznym środkiem bakteriobójczym. Neem pomaga usunąć suchość włosów, swędzenie, łupież, łuszczycę, wypadanie włosów, wszy, itp.

Olej kokosowy

Naturalny olej kokosowy, olej o niepowtarzalnym zapachu i delikatnej konsystencji, jest tajemnicą wielu Hindusek, które stosują go po to, aby ich włosy były zdrowe i piękne. Można używać go na włosy i skórę głowy przed każdym myciem, wmasowując go aż do wchłonięcia. Jest bardzo przydatnym środkiem w zwalczaniu łupieżu, łojotokowego zapalenia skóry i swędzenia, ponieważ ma właściwości antybakteryjne. Jeśli Twoje włosy są bardzo tłuste, możesz używać jego zamiennika – mleczka kokosowego.

5#olej-kokosowy-oleje-roślinne.jpg

Jak je stosować

Wybrany olejek zastosuj na suche włosy od połowy ich długości aż po końce, lub na całej długości włosów, jeśli są one bardzo suche. Następnie, umyj włosy jak zwykle.

Osoby, których końcówki są podatne na rozdwajanie również mogą zastosować kilka kropli oleju na włosy po umyciu ich szamponem. Dla osób o włosach bardzo suchych i matowych, zalecamy umieszczenie dwóch-trzech kropel w zagłębieniu dłoni. Pocierając dłońmi, równomiernie rozprowadź olejek na ich powierzchni. Następnie, rozczesz włosy i wmasuj w nie olejek.

Alternatywą dla osób o tłustych włosach jest wymieszanie oleju z naturalnym żelem z aloesu w równych proporcjach, tak aby naturalna maska nie była zbyt tłusta, a jednocześnie, aby pozwoliła na dogłębne nawilżenie i odżywienie włosów.

Możesz również dodawać oleje do masek, szamponów lub naturalnych barwników do włosów, takich jak te na bazie henny.

Zdjęcia: cottonseedoil, sweetbeetandgreenbean i veganbaking.net


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.