Oleje roślinne a nawilżanie włosów
Jeśli masz przesuszone przez różne czynniki włosy, oleje roślinne mogą przywrócić im blask. Poznaj ich właściwości i zastosowania.
Pewne czynniki, takie jak pogoda, kosmetyki, stres i nieodpowiednie odżywianie, mogą negatywnie wpływać na nawilżenie włosów. Włosy tracą wówczas blask lub nawet zaczynają wypadać.
Na szczęście można skorzystać ze środków na bazie naturalnych składników, by je ożywić i nadać zdrowy wygląd. Zaleca się stosowanie masek odżywczych i nawilżających z dodatkiem olejów roślinnych potęgujących efekt. Odkryj te najlepsze..
Oleje roślinne do nawilżania włosów
Poza produktami dostępnymi u specjalistów, istnieją naturalne kuracje z zastosowaniem olejów roślinnych. Niosą ze sobą działanie skoncentrowanych składników aktywnych pochodzących od różnych roślin. Przyjrzyjmy się tym, które odżywiają i nawilżają włosy.
Opisane poniżej oleje odpowiednie są dla osób o włosach suchych i zniszczonych oraz tych, które chcą ożywić pasma po lecie. Nie zaleca się ich jednak przy tłustych włosach.
Sezam
Olej sezamowy znany jest z pozytywnego wpływu na ciało i włosy. Nadaje im blask, nawilżenie i eliminuje łupież. Jest jednak dość tłusty, więc zaleca się wmasowywać go w całą długość pasm i skórę głowy tylko przy suchych pasmach.
Len
Według badania opublikowanego w “Journal of Food Science and Technology”, nasiona lnu bogate są w kwasy tłuszczowe Omega-3 pomagające utrzymać zdrowe i nawilżone włosy. Nasiona tej rośliny można włączyć do diety lub spożywać w postaci oleju.
Olej lniany zawiera również witaminę E, śluz, białka, jod i inne składniki, a jego konsystencja nie jest zbyt tłusta. Dzięki temu można nakładać go na każdy typ włosów, a przede wszystkim na te z tendencją do przesuszania się i rozdwajania.
Migdały
Olej z migdałów to jeden z najbardziej znanych i lubianych ze względu na swoje właściwości. Czynią go one dobrym środkiem do pielęgnacji włosów przesuszonych, ponieważ wygładza i zmniejsza puszenie.
Badanie opublikowane w “Science Direct” dowodzi, że olej ten ma właściwości zmiękczające, co nadaje włosom jedwabisty wygląd i pozostawia je miękkie w dotyku.
Melia indyjska
To pochodzące z Indii drzewo stosowane było tradycyjnie z powodzeniem w medycynie ajurwedyjskiej i coraz łatwiej je znaleźć w sklepach zielarskich oraz z produktami naturalnymi. Choć olej z melii nie jest tak popularny jak wcześniej wymienione, również służy zdrowiu włosów.
Nie ma badań naukowych potwierdzających jego działanie, ale doświadczenie pokazuje, że dzięki zawartości kwasów tłuszczowych Omega-3, Omega-6 i Omega-9 zapobiega przesuszaniu, łupieżowi i wypadaniu włosów.
Kokos
Olej kokosowy nierafinowany, poza aromatem i delikatną konsystencją, stanowi sekret pięknych włosów wielu kobiet. Można nakładać go na głowę przed myciem stosując przy tym masaż, by wnikł w głąb skóry.
Jego stosowanie zaleca się w przypadku wystąpienia łupieżu, łojotokowego zapalenia skóry i świądu, ponieważ ma właściwości antybakteryjne. Osoby o przetłuszczających się włosach mogą stosować mleko kokosowe.
Przeczytaj również: Olej kokosowy – 10 korzyści dla urody
Jak stosować oleje roślinne?
Oleje roślinne nakłada się na włosy od połowy długości po końce lub na całość fryzury w przypadku włosów suchych. Następnie zawija się papierem i ręcznikiem i pozostawia na przynajmniej pół godziny dla osiągnięcia efektu. Potem należy spłukać jak zwykle.
Osoby o rozdwajających się włosach mogą nałożyć parę kropli także po myciu. W przypadku włosów bardzo suchych i zniszczonych zaleca się roztarcie dwóch czy trzech kropli w dłoniach i wmasowanie ich we włosy.
Osobom o włosach z tendencją do przetłuszczania się polea się zmieszanie w identycznych proporcjach oleju z naturalnym żelem aloesowym, by uzyskać nietłustą maseczkę o właściwościach nawilżających i odżywczych. Oleje można dodawać też do masek, szamponów czy naturalnych farb jak te na bazie henny.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Hu, T., & Xiao, J. (2018). Flaxseed extracts induce apoptosis and regulate the growth of MCF-7 human breast cancer cells. Free Radical Biology and Medicine. https://doi.org/10.1016/j.freeradbiomed.2018.10.286
- Ahmad, Z. (2010). The uses and properties of almond oil. Complementary Therapies in Clinical Practice. https://doi.org/10.1016/j.ctcp.2009.06.015