Olej z wiesiołka i jego zastosowania
Olej z wiesiołka to złocista, półprzezroczysta ciecz stosowana jako suplement diety. Pozyskuje się go w procesie ekstrakcji z nasion rośliny Oenothera biennis, która pochodzi z Ameryki Północnej.
Otrzymał również nazwę „olejku kobiet”, gdyż panie często stosują go w celu złagodzenia objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Zawiera witaminę E, a nasiona wiesiołka zawierają kwas gamma-linolenowy lub GLA – niezbędny kwas tłuszczowy Omega-6 – w ilości od 7 do 10%.
Olej z wiesiołka: produkt zawierający niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe
Uważa się, że olej z wiesiołka może pomóc w produkcji większej objętości i lepszej jakości płodnego płynu szyjkowego. Jednak nie udowodniono jeszcze tych korzyści.
Istnieją natomiast naukowe dowody na to, że kwas linolenowy i kwas gamma-linolenowy (GLA) zawarte w oleju z wiesiołka pomagają w produkcji prostaglandyn. To substancje o właściwościach przeciwzapalnych, które korzystnie wpływają na indukcję porodu i skurczów macicy.
Są to również składniki, które przyczyniają się do modulowania stanu zapalnego na poziomie ogólnoustrojowym. Dowodem na to jest badanie opublikowane w czasopiśmie International Immunology . Dzięki tej właściwości olej z wiesiołka może zmniejszyć ryzyko rozwoju patologii sercowo-naczyniowych.
Kwas gamma-linolowy zawarty w wiesiołku tworzy zwiększoną liczbę prostaglandyn, które mogą zwalczać włóknisto-torbielowatość piersi, przedmiesiączkowe zaburzenie dysforyczne i endometriozę.
Istnieją również badania sugerujące, że GLA może pomóc w leczeniu zapalenia stawów i objawów menopauzy. Jedno z nich opublikowano w czasopiśmie Nutrients. Jednak, aby osiągnąć znaczący efekt, te składniki odżywcze muszą być uwzględnione w kontekście zdrowej diety. Zaleca się również regularne wykonywanie ćwiczeń siłowych.
Badania sugerują, że odpowiednie żywienie matki może zapobiegać lub opóźniać rozwój atopowego zapalenia skóry u dzieci wysokiego ryzyka. Wynika to z zawartości kwasów tłuszczowych typu cis, oprócz innych związków bioaktywnych. Olej z wiesiołka jest ponadto ważnym źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-6.
Przeczytaj więcej: Rodzaje przeciwutleniaczy: właściwości i zastosowania
Inne środki przeciwko zespołowi napięcia przedmiesiączkowego
Chociaż niektóre badania sugerują, że olej z wiesiołka może być przydatny w przypadku zespołu napięcia przedmiesiączkowego, należy wziąć pod uwagę, że istnieją inne nawyki, które można promować w tym samym celu.
Regularne wykonywanie ćwiczeń siłowych pomaga zapobiegać bólom mięśni oraz utracie gęstości kości i funkcji motorycznych. Ponadto pomaga również modulować mechanizmy zapalne. Podobnie ważne jest, aby zmaksymalizować spożycie witaminy D i białek o wysokiej wartości biologicznej.
Istotne jest również zapewnienie odpowiedniego spożycia niezbędnych mikroelementów, takich jak minerały. Żelazo zapobiega anemii, która może nasilać zmęczenie i chroniczne wyczerpanie. Z kolei cynk zmniejsza częstość występowania patologii infekcyjnych układu oddechowego. Wiąże się to z jego rolą w różnicowaniu limfocytów.
Na koniec należy zauważyć, że należy monitorować spożycia witaminy C w celu poprawy funkcji odpornościowych. Z kolei witamina E ograniczy utlenianie na poziomie komórkowym i wspomoże regulację procesów zapalnych.
Jak wspomniano powyżej, spożycie warzyw, orzechów i ryb staje się w tym okresie niezbędne, aby ograniczyć niekorzystne skutki dla zdrowiu kobiet.
Środki ostrożności
Specjaliści nie zalecają stosowania oleju z wiesiołka, gdy występują następujące przesłanki:
- Padaczka
- Ciąża
- Laktacja
- Schizofrenia
- Podczas przyjmowania leków przeciwzakrzepowych
- Podczas przyjmowania leków nasercowych
Nie należy go również przyjmować przed i po operacji.
Olej z wiesiołka należy spożywać na surowo. Nie należy go poddawać działaniu wysokich temperatur, ponieważ może to spowodować przemianę kwasów tłuszczowych, tworząc związki typu trans.
Możesz być zainteresowana: Naturalne środki łagodzące skurcze menstruacyjne
Elementy te uważa się za szkodliwe dla zdrowia, ponieważ mają właściwości zapalne. Ich regularne spożywanie może powodować rozwój złożonych patologii, takich jak choroby sercowo-naczyniowe i metaboliczne. Ważne jest, aby unikać ich regularnego włączania do diety.
Należy ponadto zauważyć, że większość zalet oleju z wiesiołka nie została solidnie wykazana. To samo dotyczy ryzyka jego spożywania. Z tego powodu przeważa zasada ostrożności – nie powinni go przyjmować pacjenci ze złożonymi patologiami lub przyjmujący różnego rodzaju leki.
Skutki uboczne, które może wywoływać olej z wiesiołka, to głównie bóle głowy, nudności i bóle brzucha.
Olej z wiesiołka – obiecujący produkt
Pamiętaj, że opisane tutaj zabiegi w żaden sposób nie zastępują leczenia. Jeśli masz objawy endometriozy, menopauzy, zespołu napięcia przedmiesiączkowego lub starasz się o zajście w ciążę, najlepiej skonsultuj się z lekarzem ginekologiem.
Podsumowując, olej z wiesiołka może pomóc złagodzić dolegliwości związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego i menopauzą, ale jego stosowanie bez zgody lekarza nie jest zalecane.
To może Cię zainteresować ...