Olej kokosowy - 6 niezwykłych korzyści

Olej kokosowy to bardzo wszechstronny produkt stosowany w pielęgnacji urody, gotowaniu oraz walce z różnymi schorzeniami. Przeczytaj artykuł i poznaj 6 niesamowitych właściwości tego oleju.
Olej kokosowy - 6 niezwykłych korzyści

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Najprawdopodobniej dobrze znasz przepyszny smak oraz aromat, jaki oferuje olej kokosowy. Być może nie wiesz jednak, że jest on bardzo bogatym źródłem dobroczynnych właściwości, zarówno dla zdrowia, jak i urody.

W tradycyjnej medycynie indyjskiej, ajurwedzie, olej kokosowy to obowiązkowy składnik dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia. Olej ten uważa się za najzdrowszy olej na Ziemi. Można byłoby się nawet spierać, że zawiera nieskończoną ilość korzystnych właściwości.

Olej kokosowy – kontekst naukowy

olej kokosowy

W latach 50. olej kokosowy nazywano “apteką w butelce”. Po spożyciu zostaje bezpośrednio przetransportowany z jelit do wątroby. Tam przekształcany jest w ketony wykorzystywane przez organizm jako paliwo do produkcji energii.

Powodują one przyspieszenie metabolizmu oraz zmniejszają ilość tłuszczu krążącego w krwiobiegu, w ten sposób można uniknąć nagromadzenia się zbędnej tkanki tłuszczowej.

Polecamy przeczytać także: Zalety wody kokosowej w codziennej diecie

Lista korzyści płynących z tego oleju na tym się jednak nie kończy. Na początek przestawimy Ci tylko kilka z nich.

1. Olej kokosowy to naturalny antybiotyk i antyoksydant

Kwas laurynowy zawarty w tym oleju działa jako związek bakteriobójczy przeciw:

  • gronkowcom odpowiedzialnym za wiele infekcji skóry i krwi,
  • różnego rodzaju grzybom,
  • chorobom wirusowym,
  • skutkom drożdży.

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Keralskim (Indie) w 2013 wykazały również, że dieta bogata w nierafinowany olej kokosowy zmniejsza ryzyko stresu oksydacyjnego odpowiadającego za uszkodzenia tkanek oraz serię schorzeń, od Alzheimera aż po raka.

2. Walczy ze schorzeniami mózgu

schorzenia mózgu

Olej kokosowy posiada lecznicze właściwości. Świetnie sprawdza się w walce ze schorzeniami mózgu, takimi jak Alzheimer. Związki zawarte w tym niezwykłym oleju prowadzą do natychmiastowej poprawy u pacjentów, którzy cierpią na łagodną formę tego schorzenia.

Nadal trwają intensywne badania nad zdolnością kwasów tłuszczowych zawartych w oleju do zmniejszenia zaniku funkcji poznawczych.

3. Pomaga w leczeniu epilepsji

Dieta ketogenna charakteryzuje się wysoką zawartością tłuszczu, odpowiednią ilością białka oraz niską zawartością węglowodanów. Dieta ta może zmniejszyć ataki epilepsji u dzieci nawet do 75%.

Średniołańcuchowe trójglicerydy (TCM), które zawiera olej kokosowy, zwiększają zagęszczenie ketonów, co pomaga w zmniejszeniu symptomów epilepsji.

4. Olej kokosowy pomaga w odchudzaniu oraz przy zespole metabolicznym

Jeżeli chcesz utrzymać formę, skorzystaj z metabolicznych właściwości oleju z kokosu. Zawarte w nim TCM zwiększa dzienne zużycie energii do 5%. Oznacza to, że każdego dnia spalisz około 120 kalorii więcej.

Z drugiej strony, pomaga przy zespole metabolicznym, czyli grupie czynników ryzyka, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo schorzeń serca oraz innych dolegliwości, takich jak cukrzyca czy udar mózgu.

olej kokosowy na odchudzanie

5. Może być stosowany jako naturalny środek do nawilżania skóry

Dzięki swoim niezwykłym właściwościom znajduje się w wielu naturalnych produktach do pielęgnacji urody. Olej ten czyni skórę miękką, zdrową i promienną. Łatwo się wchłania oraz pozostawia przyjemny zapach.

Dodatkowo świetnie działa na nawilżenie skóry, stosuje się go w leczeniu egzemy oraz łuszczycy.

6. Twoje włosy nabiorą naturalnego piękna

Tak jak wspomnieliśmy, olej kokosowy to świetny produkt nawilżający. Jeżeli zastosujesz go jako odżywkę do włosów, staną się one jedwabiście gładkie oraz nabiorą zdrowego połysku.

Kwas laurynowy jest pokrewny białku zawartemu we włosach, dlatego włosy wchłoną go z łatwością – nawet pojedyncze mieszki włosów. Badanie przeprowadzone w 2003 wykazało, że inną zaletą oleju kokosowego jest to, że zmniejsza on wypadanie włosów. 

Niezależnie od tego czy zastosujesz go przed, podczas czy po myciu włosów, skorzystasz z pełni jego właściwości dzięki swojej kompozycji i budowie cząsteczkowej. W celu zaaplikowania oleju, najpierw go podgrzej.

Kiedy nabierze płynnej formy, nałóż go na włosy, poczynając od skóry głowy, aż po końcówki. Delikatnie go wmasuj oraz pozostaw na całą noc.

Następnego dnia umyj włosy tak, jak zwykle. Już po pierwszym zastosowaniu zauważysz zmiany – skóra głowy będzie lepiej odżywiona, a Twoje włosy piękniejsze, niż zwykle.

Przeczytaj również artykuł: Olej kokosowy na zdrowe i piękne włosy

olej kokosowy na włosy

To tylko kilka z niesamowitych korzyści zdrowotnych tego oleju. Jak widzisz, jest nie tylko przydatny w kuchni, pomaga również w pielęgnacji urody i zdrowia.

Produkt ten jest dość łatwo dostępny – znajdziesz go w supermarketach oraz sklepikach ze zdrową żywnością. Oczywiście pamiętaj, że dodaniu oleju koksowego do swojej codziennej rutyny powinny towarzyszyć dobre nawyki dotyczące zdrowia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Arunina, S., and Rjamohan, T. (2013). “Effect of virgin coconut oil enriched diet on the antioxidant status and paraoxonase 1 activity in ameliorating the exidative stress in rats –a compartive study”, Food Funct., 4 (9): 1402-09.
  • Meyers, D.; Maloley, P., and Weeks, D. (1996). “Safety of antioxidant vitamins”, Arch Intern Med, 156 (9): 925-35.
  • Rele A. S., and Mohile R. B. (2003). “Effect of mineral oil, sunflower oil, and coconut oil on prevention of hair damage”, J Cosmet Sci, 54 (2): 175-192.
  • Salunkhe, D. K. (1992). World oilseeds : chemistry, technology, and utilization. New York: Van Nostrand Reinhold.
  • Valko, M.; Morris, H., and Cronin, M. (2005). “Metals, toxicity and oxidative stress”, Curr Med Chem, 12 (10): 1161-208.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.