Okulary przeciwsłoneczne - dlaczego jakość jest ważna?
Czy chcesz dowiedzieć się, czy Twoje okulary przeciwsłoneczne są dobrej jakości? Oraz dlaczego tak ważne jest, by używane przez Ciebie były odpowiednio wysokiej jakości? Ochrona oczu przed słońcem jest wręcz niezbędna. Szczególnie gdy chcesz zapobiec przyszłym problemom ze wzrokiem spowodowanym przez promieniowanie ultrafioletowe emitowane przez Słońce.
Czy masz w swojej szufladzie z akcesoriami okulary przeciwsłoneczne różnych rodzajów? Zapewne tak. A czy jesteś także przekonana co do tego, że skutecznie chronią one Twoje oczy przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych?
Jeśli nie, to dzisiaj zaprezentujemy Ci kilka sposobów, abyś mogła się co do tego upewnić. Albo wręcz przeciwnie, opróżnić swoją szufladę ze zbędnych par okularów.
Gdy będziesz znać już wszystkie kluczowe parametry określające to, czy Twoje okulary są dobrej jakości, zachęcamy Cię do tego, abyś zawsze pamiętała o tym w trakcie przyszłych zakupów. Warto także poinformować te osoby, które są Ci najbliższe o tym, co już wiesz na temat okularów.
Pomocna będzie po prostu każda informacja, która pomoże nam lepiej chronić się przed promieniowaniem ultrafioletowym Słońca.
Ogólnie rzecz biorąc, zalecamy jednak, aby zawsze udać do optyka, aby kupić okulary przeciwsłoneczne. Szczególnie jeśli zamierzasz używać ich przez dłuższy czas. W ten sposób nie będziesz miała żadnych wątpliwości, że zakupione w ten sposób okulary przeciwsłoneczne są wysokiej jakości i że będą skutecznie chronić Cię przed słońcem.
Jeśli jednak zdecydujesz się je kupić w sklepie, zwróć uwagę na opisane poniżej parametry. Są one naprawdę ważne dla zdrowia Twoich oczu!
Sprawdź, czy Twoje okulary przeciwsłoneczne są dobrej jakości: zwróć uwagę na obecność oznakowania EC
Aby mieć całkowitą pewność na temat tego, czy Twoje okulary przeciwsłoneczne są dobrej jakości i jednocześnie mieszkasz w jednym z krajów europejskich, powinnaś poszukać na ramce lub metce oznakowania EC. Są to dwie litery, które zapewne pojawią się gdzieś na Twoich okularach.
Skrót EC oznacza “European Conformity”, czyli “Zgodność europejską”. W pewnym uproszczeniu jest po prostu świadectwem jakości. Oznacza to, że obecność tego znaku gwarantuje, że są to naprawdę dobre okulary przeciwsłoneczne.
Ten symbol wskazuje również, że ten produkt jest zgodny z obowiązującymi na terenie Unii Europejskiej przepisami. Oznacza to, że te konkretne okulary przeciwsłoneczne są dobrej jakości. Najprawdopodobniej więc korzystanie z nich nie będzie wiązało się z żadnym zagrożeniem dla Twojego zdrowia. Pamiętaj jednak, że nie jest to jedyne istotne kryterium!
Jeśli natomiast na okularach nie ma jednak oznakowania EC, powinnaś z nieufnością podejść do zagadnienia jakości tych okularów. Prawdopodobnie nie będą one zbyt zdrowe dla Twoich oczu.
Czy Twoje okulary przeciwsłoneczne zapewniają ochronę przed promieniowaniem UV?
Jeśli Twoje okulary przeciwsłoneczne nie zapewniają dobrej ochrony przed promieniami UV, zdecydowanie nie są dobre. Nie powinnaś nigdy nosić okularów przeciwsłonecznych tylko ze względów estetycznych. Zamiast tego, noś je przede wszystkim z uwagi na ich funkcję ochrony oczu przed promieniowaniem ultrafioletowym. Kwestie wizualne powinny zostać przeniesione na drugi plan.
Nasze oczy są zawsze wystawione na Słońce. Dlatego powinnaś się zawsze skupiać na tym, czy Twoje okulary przeciwsłoneczne są wystarczająco dobrej jakości, czy też nie. Wszystko sprowadza się do tego, aby Twoje oczy były dobrze chronione przed szkodliwymi promieniami słonecznymi.
Nie tylko Twoja skóra może okazać się podatna na nowotwory lub na innego rodzaju problemy zdrowotne, jeśli nie zapewnisz jej wystarczającej ochrony przed promieniami słonecznymi. To samo może się również przydarzyć naszym oczom.
Niektóre problemy, które mogą wynikać z noszenia okularów przeciwsłonecznych, które nie zapewniają wystarczającego poziomu ochrony UV obejmują między innymi:
- Nowotwory powiek
- Ślepotę z uwagi na uszkodzenia siatkówki
- Nieprawidłowy przerost tkanki miękkiej w oku
- Oparzenie rogówki
- Predyspozycja do wystąpienia zaćmy w przyszłości
- Zapalenie powierzchni oka
Zobacz także: Promieniowanie elektromagnetyczne – wpływ na zdrowie
Nie zapomnij o filtrze UV!
Jak widać, Twoje oczy mogą naprawdę zacząć przysparzać Ci sporych dolegliwości i innych problemów, jeśli nie będziesz ich odpowiednio chronić. Z tego właśnie powodu powinnaś udać się po poradę do swojego optyka.
To właśnie on będzie w stanie udzielić Ci wyczerpujących odpowiedzi na temat dobrej ochrony przed promieniami słonecznymi. W przeciwnym razie możesz myśleć, że jesteś dobrze chroniona, kiedy w rzeczywistości tak nie jest.
Jak rozpoznać, czy Twoje okulary przeciwsłoneczne zapewniają odpowiedni poziom ochrony przed promieniowaniem UV? Jednym ze sposobów jest sprawdzenie numeru kategorii filtra. Zazwyczaj wynosi on od 0 do 4 i pokazuje Ci stopień przechwytywania promieni ultrafioletowych, jaki mogą zapewnić soczewki wykorzystane do stworzenia Twoich okularów.
Jeśli często jesteś narażona na podwyższony poziom promieniowania UV lub na przykład uprawiasz aktywność fizyczną, taką jak jazda na nartach, możesz potrzebować filtra o wyższym numerze. Tylko w ten sposób będziesz w stanie zapewnić sobie lepszą ochronę.
Testy i kontrola jakości
Istnieje także inny sposób na sprawdzenie, czy Twoje okulary przeciwsłoneczne są wystarczająco dobre, czy też nie. Jest nim po prostu sprawdzenie, czy są one zgodne z obowiązującymi przepisami i regulacjami. Produkty te muszą przejść rygorystyczne testy i kontrole w celu określenia, czy są bezpieczne w użyciu.
Jeśli nie możesz sprawdzić, czy dane okulary przeciwsłoneczne spełniają te standardy, może lepiej będzie wybrać inną parę?
Ważne jest również zapoznanie się z dodatkowymi informacjami na temat produktu, jaki zamierzasz kupić.
Czy te okulary przeciwsłoneczne zostały wyprodukowane przez uznanego producenta? Czy dołączono do nich instrukcje pielęgnacji lub etykietę ostrzegawczą? Jeśli okulary nie spełniają żadnego z powyższych warunków, nie powinnaś im ufać.
Dobrym sposobem na sprawdzenie, czy okulary przeciwsłoneczne są dobrej jakości, jest ich przymierzenie. Jeśli boli Cię głowa już po kilku sekundach patrzenia przez nie lub masz zawroty głowy, nie powinnaś brać pod uwagę kupna tych okularów.
Pamiętaj po prostu o tym, że jeśli kupujesz okulary przeciwsłoneczne, które nie są dobrej jakości, możesz narazić zdrowie swych oczu na szwank.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
-
Diario Expreso. (2014). Gafas la tecnología contra el sol.
-
NSMG Publicado En Salud visual. (2017). ¿Cómo elegimos las gafas de sol según nuestra edad?
-
Miller, D. (1998). Efectos perjudiciales de la luz sobre el ojo. Ciencias de La Optometría: Revista Trimestral de La Asociación de Antiguos Alumnos Del Centro Boston de Optometría.