Okrężnica - zadbaj o nią za pomocą ziół!
Okrężnica stanowi największą część jelita grubego. Wielu z nas nie wie, jak o nią prawidłowo zadbać. Bez wątpienia wiedza ta pomogłaby nam znacznie lepiej zadbać o zdrowie i samopoczucie.
Poznaj dziś z nami funkcje, jakie spełnia okrężnica. Wiedza ta pozwoli Ci uniknąć wielu chorób, a także poprawi jakość Twojego codziennego życia. Dowiedz się, które z ziół leczniczych, pomogą Ci zadbać o zdrowie jelita grubego, a zwłaszcza okrężnicy.
Jak ważna jest okrężnica w naszym organizmie?
Na początek dowiedzmy się, gdzie dokładnie znajduje się okrężnica. Otóż jest ona przedostatnią częścią przewodu pokarmowego.
Okrężnica jest częścią jelita grubego i mierzy około półtora metra. Jej głównymi funkcjami jest absorpcja wody, substancji odżywczych i minerałów z pokarmu, a także magazynowanie masy kałowej.
Okrężnica dzieli się na cztery podstawowe części:
- Wstępującą – ciągnie się od prawej strony brzucha ku górze.
- Poprzecznicę – zgina się pod wątrobą i biegnie poziomo.
- Zstępującą – zagina się ponownie i kieruje się pionowo w dół lewą stroną brzucha.
- Esowatą – dociera do ostatniego odcinka zwanego odbytnicą.
Jak możemy zauważyć, okrężnica jest sporą częścią naszego ciała i pełni istotne funkcje w naszym organizmie. Jest niezbędna między innymi w procesie trawienia pokarmu, wchłaniania składników odżywczych oraz eliminacji niestrawionego pokarmu w formie kału.
Dlatego zadbajmy o okrężnicę, aby pracowała prawidłowo. Powinniśmy przywiązywać wagę do jakości produktów, które spożywamy, aby jej nie uszkadzały i nie doprowadzały do utraty flory bakteryjnej. Ponadto powinniśmy być świadomi, że nasze emocje mogą mieć wpływ na jej równowagę.
Przeczytaj także artykuł: Wykryj raka jelita grubego na czas!
Zioła lecznicze odpowiednie dla okrężnicy
1. Nasiona kopru włoskiego
Na pewno je znasz. Nasiona kopru włoskiego mają owalny kształt i są w kolorze brązowym. Ich smak przypomina mieszankę pomiędzy anyżem a lukrecją.
Można je znaleźć w sklepach zielarskich zarówno zmielone, gotowe do przygotowania naparu, jak i w całości, świetnie nadające się jako dodatek do sałatek.
Dlaczego są one tak dobre dla okrężnicy?
- Zawierają mnóstwo antyoksydantów, które zmniejszają stan zapalny i pomagają okrężnicy wchłaniać składniki odżywcze.
- Jakby tego było mało, poprawiają trawienie. Dzięki nim unikniemy nieprzyjemnych zaparć i biegunek, ponieważ zapewniają równowagę w jelitach.
Możesz pić dwie filiżanki naparu dziennie, na śniadanie i wieczorem. Aby go przygotować, wystarczy wsypać pół łyżeczki ziaren kopru włoskiego do gotującej się filiżanki wody i zostawić na pięć minut do zaparzenia. Ten napar jest fantastyczny!
2. Mięta
Napar z mięty sprawdzi się idealnie, kiedy będziesz go piła dwa razy dziennie po posiłkach.
Mięta to roślina lecznicza, należąca do roślin o właściwościach wiatropędnych, rozkurczowych, uspokajających i rozluźniających. Oznacza to, że dba ona o nasz układ pokarmowy, zmniejsza stany zapalne, działa jako środek uspokajający, obniża ból i łagodzi wszelkie podrażnienia.
Do przygotowania naparu potrzebujesz tylko jedną łyżkę suszonej mięty. Zagotuj ją w szklance wody, a następnie odstaw do zaparzenia.
Ważne jest, abyś nie używała białego cukru do słodzenia tego naparu, gdyż niekorzystnie wpływa on na funkcjonowanie okrężnicy. Możesz ewentualnie dodać do niego łyżeczkę miodu, aby nieco poprawić smak.
3. Babka zwyczajna
Możesz znaleźć babkę zwyczajną już gotową do przygotowania naparu w sklepie zielarskim. Jednakże nic nie stoi na przeszkodzie, abyś samodzielnie przygotował ziarna.
Również możesz używać ziaren kozieradki. Są to rośliny idealne do leczenia zaburzeń pracy jelit, a także całego układu trawiennego. Właściwości babki zwyczajnej są niezliczone:
- reguluje zaparcia
- łagodzi ból i obrzęki
- pomaga złagodzić stany lękowe
- poprawia trawienie
- obfituje w witaminy z grupy B
Napar z babki zwyczajnej wskazany jest raz dziennie, na śniadanie.
Wystarczy tylko jedna łyżka nasion, aby przygotować lecznicze remedium. Gotujemy je w wodzie, a następnie odstawiamy na pięć minut do zaprzenia. Następnie napar należy przecedzić i pić po troszeczku. Na pewno Ci pomoże. I pamiętaj, aby nigdy nie dodawać białego cukru, bo ma on niekorzystny wpływ na okrężnicę.
4. Tymianek
Napar z tymianku jest wielkim sojusznikiem okrężnicy. Jego sekret tkwi w cudownych właściwościach, które pozwalają na oczyszczanie organizmu z niebezpiecznych bakterii i toksyn oraz eliminowanie stanów zapalnych.
Nie wahaj się więc i pij ten napar podczas swojego głównego posiłku. Dzięki niemu zadbasz odpowiednio o swoje jelita.
Potrzebujesz jedynie jedną łyżeczkę tymianku, którą należy wsypać do gotującej się szklanki wody. Następnie odstaw na kilka minut, aby napar dobrze się zaparzył. Dodaj odrobinę miodu do smaku i zobaczysz, jak dobrze ta herbatka wpłynie na Twoje samopoczucie. Nie rezygnuj z tymianku, bo to cudowne lekarstwo.
Przeczytaj także artykuł: Tymianek – poznaj jego dobroczynne właściwości i zastosowanie
5. Szałwia
Na pewno znasz już tę cudowną roślinę leczniczą. Szałwia usuwa toksyny z organizmu, przyczynia się do utraty wagi, a także reguluje nasz układ trawienny.
Pijąc dwie filiżanki tego naparu dziennie, bez wątpienia złagodzisz problemy związane z biegunką, zawrotami głowy i ewentualne wymioty. Ta roślina dzięki swoim właściwościom uspokajającym pozwoli Ci się zrelaksować, poprawi jakość Twojego snu, a trawienie będzie przebiegało bez zakłóceń.
Do przygotowania naparu potrzebujesz jedynie łyżkę szałwii i filiżankę wody. Po pierwsze, zagotuj wodę z szałwią, a następnie odstaw na pięć minut do zaparzenia.
Szałwię można łatwo znaleźć w sklepie zielarskim albo nawet w supermarkecie. Włączenie jej do codziennej diety bardzo korzystnie wpłynie na Twój organizm, a przede wszystkim na okrężnicę.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Arbizu, R., & Nurko, S. (2015). Colon: Structure and Function. In Encyclopedia of Food and Health. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-384947-2.00187-2
- Sheth, A. A., & Floch, M. H. (2012). Diverticular Disease of the Colon. In Textbook of Clinical Gastroenterology and Hepatology: Second Edition. https://doi.org/10.1109/OFC.1999.766354
- Devine, M., & Hayes, M. (2016). Complementary and alternative medicine. In Family Medicine: Principles and Practice. https://doi.org/10.1007/978-3-319-04414-9_47
- Wang, J., Huang, F., & Li, W. (2015). Herbal Medicine. In Drug Discovery and Evaluation: Pharmacological Assay, Fourth Edition. https://doi.org/10.1007/978-3-319-05392-9_119