Okap kuchenny - poznaj jego zalety i wady

Wśród najbardziej przydatnych urządzeń w kuchni wyróżnia się okap. Oprócz aspektu dekoracyjnego to właśnie funkcjonalność przyciąga uwagę tych, którzy okap kuchenny wykorzystują jako środek do odsysania dymu powstającego podczas przygotowywania potraw.
Okap kuchenny - poznaj jego zalety i wady

Ostatnia aktualizacja: 19 marca, 2023

Okap kuchenny można zamontować na suficie lub na ścianie. Niektóre wyglądają całkiem nowocześnie, a inne tradycyjnie. Jednak w każdym z nich znajdziesz pewne cechy i wady. Warto je poznać przed zakupem i montażem okapu. Dowiesz się o nich więcej, czytając ten artykuł.

Do czego służy okap kuchenny

Consumoteca określa okap kuchenny jako urządzenie instalowane nad kuchenką w celu oddymiania. Urządzenie to może również odfiltrowywać drobinki tłuszczu unoszącego się w powietrzu oraz eliminować przykre zapachy i nadmiar ciepła.

Okap kuchenny przyczynia się do ochrony środowiska. Chodzi o to, aby dym wychodzący na zewnątrz był czysty. Z tego powodu posiada filtr, który jest niezbędny na wylocie pary i pomaga pozbyć się zanieczyszczeń wytwarzanych przez kuchenki gazowe, takich jak tlenek węgla i tlenek azotu.

W swojej domowej wersji okapy są tak samo przydatne, jak na polu zawodowym. W związku z tym magazyn branżowy HVAC&R wyjaśnia, że wentylacja jest niezbędna podczas gotowania, ponieważ zazwyczaj odbywa się ono w zamkniętych pomieszczeniach.

Istnieją również okapy recyrkulacyjne. W takim przypadku zwracają oczyszczone powietrze do kuchni. Dobre jest to, że większość dostępnych dziś urządzeń obsługuje oba systemy.

Okapy kuchenne są produkowane ze stali nierdzewnej i dostępne w różnych rozmiarach i innowacyjnych wzorach, dzięki czemu są praktyczne i estetyczne.

Rodzina. Wspólne gotowanie
Okap kuchenny jest kluczem do utrzymania higieny i czystości powietrza w domu.

Okap kuchenny w domu – zalety

Oprócz odnawiania powietrza w kuchni okap przedłuża żywotność pozostałych mebli, ponieważ usuwa niszczącą je wilgoć. Zmniejsza również szanse na gromadzenie się roztoczy i pleśni z powodu nadmiaru ciepła.

Oto kilka innych zalet instalacji okapu kuchennego do odprowadzania pary z kuchni:

  • Różnorodność: Dostępne są okapy na każdy gust i do każdego stylu kuchni. Sprawdź katalogi handlowe, zasięgnij porady ekspertów w zakresie tych urządzeń i zabierz do domu takie, które odpowiada Twoim wymaganiom.
  • Moc ssania: Chociaż większość z nich skutecznie usuwa powietrze, najlepiej wybrać takie, które dopasowuje się do wymiarów Twojej kuchni. Nie daj się zwieść dużej objętości lub wyglądowi. Sekret tkwi w mocy ssania.
  • Maksymalnie wykorzystaj dostępną przestrzeń: Lokalizacja urządzenia oszczędza miejsce, ponieważ znajduje się ono nad kuchenką. Instalacja nie wpływa więc na rozmieszczenie innych mebli. To bardzo ważne, zwłaszcza jeśli dysponujemy ograniczoną przestrzenią użytkową z małą kuchnią.
  • Styl: Zarówno tradycyjne, jak i ozdobne okapy są bardzo modne. Od rustykalnych po minimalistyczne, dobrze dobrane, zawsze pasują do reszty mebli. Posiadają światło nad palnikiem i są dostępne w klasycznym kolorze srebrnym, czarnym i złotym, choć można znaleźć również inne odcienie.
  • Łatwe czyszczenie: W sprzedaży dostępne są specjalne produkty do czyszczenia okapów. Wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami producenta. Przydatne są jednak również domowe odtłuszczacze. Można je nakładać gąbką lub luźną wełnianą ściereczką, zwilżoną wodą i przy pomocy sody oczyszczonej. Możesz także użyć roztworu wody i białego octu.

Jeśli brud jest mocno osadzony, w czyszczeniu okapu pomaga szczoteczka do zębów.

Okap kuchenny – wady

Ważne jest, aby znać wady związane z instalacją okapów kuchennych. Nie chodzi o negatywne aspekty tej inwestycji. Warto jednak pamiętać o pewnych szczegółach, aby nie dać się zaskoczyć podczas użytkowania.

Oto kwestie, które należy wziąć pod uwagę:

  • Hałas: chociaż nie wszystkie okapy są nadmiernie głośne, należy pamiętać, że działają one z silnikiem i jest to zwykle odczuwalne. Czasami dźwięk przeszkadza w rozmowach w kuchni.
  • Cena: istnieją ceny na każdą kieszeń, ale jeśli chcesz okap kuchenny w wersji ozdobnej, należy się przygotować na większy wydatek. Gdy budżet jest ograniczony, warto zaopatrzyć się w wyciąg stały lub teleskopowy – czyli taki, który umieszcza się pod szafkami.
  • Koszty energii elektrycznej: w dużych kuchniach „normalna” moc może nie wystarczyć do usunięcia dymu i zapachów. Jeśli chcesz zapewnić absorpcję, musisz aktywować maksymalną moc, a konsekwencją są wyższe koszty energii elektrycznej i większy hałas.
  • Zobowiązanie do konserwacji: codzienne czyszczenie okapu z tłuszczu jest obowiązkiem, aby uniknąć niebezpieczeństwa pożaru i sprawić, by kuchnia nie wyglądała nieprzyjemnie. Regularnie wyjmuj filtry, myj je i w razie potrzeby wymieniaj na nowe.
Filtr w okapie kuchennym
Filtr okapu nie jest trudny do zakładania i zdejmowania, ale wymaga okresowej konserwacji, aby przedłużyć żywotność urządzenia.

Jak wybrać najlepszy okap

W wyborze okapów dominują trzy zasady. Jedną z nich jest płynność dekoracyjna pomieszczenia, która wizualnie przyciąga okap pasujący do reszty wystroju wnętrza. Jeśli pozwalają na to fundusze, szukaj kolorów, wzorów i stylów zgodnych z trendami widocznymi w pomieszczeniu.

Wielkość kuchenki, a także wielkość urządzenia, wpływa na właściwy zakup. Wybierz ten, który mierzy co najmniej taką samą szerokość jak kuchenka. W momencie instalacji należy zweryfikować z technikiem, czy odległość między palnikami a wyciągiem jest bezpieczna. Powinna ona wynosić 70 centymetrów, gdy blat jest wykonany z ceramiki szklanej i 75 centymetrów w przypadku kuchenek gazowych.

Moc jest trzecim ważnym czynnikiem, o którym należy pamiętać. Jeśli chcesz oszacować wydajność okapu, pomnóż metry kwadratowe pomieszczenia przez wysokość. Następnie, mając na uwadze rozmiar produktu, pomnóż go ponownie przez 12, a obliczysz jego siłę ssącą.

Skoro już znasz podstawowe szczegóły, to czy zdecydujesz się na okap kuchenny do swojego domu?

To może Cię zainteresować ...
Jak udekorować kuchnię latem
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Jak udekorować kuchnię latem

Dowiedz się, jak udekorować swoją kuchnię latem i sprawić, by wyglądała świetnie podczas cieplejszych miesięcy przy niskim budżecie.
Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.