Okap kuchenny - poznaj jego zalety i wady

Wśród najbardziej przydatnych urządzeń w kuchni wyróżnia się okap. Oprócz aspektu dekoracyjnego to właśnie funkcjonalność przyciąga uwagę tych, którzy okap kuchenny wykorzystują jako środek do odsysania dymu powstającego podczas przygotowywania potraw.
Okap kuchenny - poznaj jego zalety i wady

Ostatnia aktualizacja: 19 marca, 2023

Okap kuchenny można zamontować na suficie lub na ścianie. Niektóre wyglądają całkiem nowocześnie, a inne tradycyjnie. Jednak w każdym z nich znajdziesz pewne cechy i wady. Warto je poznać przed zakupem i montażem okapu. Dowiesz się o nich więcej, czytając ten artykuł.

Do czego służy okap kuchenny

Consumoteca określa okap kuchenny jako urządzenie instalowane nad kuchenką w celu oddymiania. Urządzenie to może również odfiltrowywać drobinki tłuszczu unoszącego się w powietrzu oraz eliminować przykre zapachy i nadmiar ciepła.

Okap kuchenny przyczynia się do ochrony środowiska. Chodzi o to, aby dym wychodzący na zewnątrz był czysty. Z tego powodu posiada filtr, który jest niezbędny na wylocie pary i pomaga pozbyć się zanieczyszczeń wytwarzanych przez kuchenki gazowe, takich jak tlenek węgla i tlenek azotu.

W swojej domowej wersji okapy są tak samo przydatne, jak na polu zawodowym. W związku z tym magazyn branżowy HVAC&R wyjaśnia, że wentylacja jest niezbędna podczas gotowania, ponieważ zazwyczaj odbywa się ono w zamkniętych pomieszczeniach.

Istnieją również okapy recyrkulacyjne. W takim przypadku zwracają oczyszczone powietrze do kuchni. Dobre jest to, że większość dostępnych dziś urządzeń obsługuje oba systemy.

Okapy kuchenne są produkowane ze stali nierdzewnej i dostępne w różnych rozmiarach i innowacyjnych wzorach, dzięki czemu są praktyczne i estetyczne.

Rodzina. Wspólne gotowanie
Okap kuchenny jest kluczem do utrzymania higieny i czystości powietrza w domu.

Okap kuchenny w domu – zalety

Oprócz odnawiania powietrza w kuchni okap przedłuża żywotność pozostałych mebli, ponieważ usuwa niszczącą je wilgoć. Zmniejsza również szanse na gromadzenie się roztoczy i pleśni z powodu nadmiaru ciepła.

Oto kilka innych zalet instalacji okapu kuchennego do odprowadzania pary z kuchni:

  • Różnorodność: Dostępne są okapy na każdy gust i do każdego stylu kuchni. Sprawdź katalogi handlowe, zasięgnij porady ekspertów w zakresie tych urządzeń i zabierz do domu takie, które odpowiada Twoim wymaganiom.
  • Moc ssania: Chociaż większość z nich skutecznie usuwa powietrze, najlepiej wybrać takie, które dopasowuje się do wymiarów Twojej kuchni. Nie daj się zwieść dużej objętości lub wyglądowi. Sekret tkwi w mocy ssania.
  • Maksymalnie wykorzystaj dostępną przestrzeń: Lokalizacja urządzenia oszczędza miejsce, ponieważ znajduje się ono nad kuchenką. Instalacja nie wpływa więc na rozmieszczenie innych mebli. To bardzo ważne, zwłaszcza jeśli dysponujemy ograniczoną przestrzenią użytkową z małą kuchnią.
  • Styl: Zarówno tradycyjne, jak i ozdobne okapy są bardzo modne. Od rustykalnych po minimalistyczne, dobrze dobrane, zawsze pasują do reszty mebli. Posiadają światło nad palnikiem i są dostępne w klasycznym kolorze srebrnym, czarnym i złotym, choć można znaleźć również inne odcienie.
  • Łatwe czyszczenie: W sprzedaży dostępne są specjalne produkty do czyszczenia okapów. Wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami producenta. Przydatne są jednak również domowe odtłuszczacze. Można je nakładać gąbką lub luźną wełnianą ściereczką, zwilżoną wodą i przy pomocy sody oczyszczonej. Możesz także użyć roztworu wody i białego octu.

Jeśli brud jest mocno osadzony, w czyszczeniu okapu pomaga szczoteczka do zębów.

Okap kuchenny – wady

Ważne jest, aby znać wady związane z instalacją okapów kuchennych. Nie chodzi o negatywne aspekty tej inwestycji. Warto jednak pamiętać o pewnych szczegółach, aby nie dać się zaskoczyć podczas użytkowania.

Oto kwestie, które należy wziąć pod uwagę:

  • Hałas: chociaż nie wszystkie okapy są nadmiernie głośne, należy pamiętać, że działają one z silnikiem i jest to zwykle odczuwalne. Czasami dźwięk przeszkadza w rozmowach w kuchni.
  • Cena: istnieją ceny na każdą kieszeń, ale jeśli chcesz okap kuchenny w wersji ozdobnej, należy się przygotować na większy wydatek. Gdy budżet jest ograniczony, warto zaopatrzyć się w wyciąg stały lub teleskopowy – czyli taki, który umieszcza się pod szafkami.
  • Koszty energii elektrycznej: w dużych kuchniach „normalna” moc może nie wystarczyć do usunięcia dymu i zapachów. Jeśli chcesz zapewnić absorpcję, musisz aktywować maksymalną moc, a konsekwencją są wyższe koszty energii elektrycznej i większy hałas.
  • Zobowiązanie do konserwacji: codzienne czyszczenie okapu z tłuszczu jest obowiązkiem, aby uniknąć niebezpieczeństwa pożaru i sprawić, by kuchnia nie wyglądała nieprzyjemnie. Regularnie wyjmuj filtry, myj je i w razie potrzeby wymieniaj na nowe.
Filtr w okapie kuchennym
Filtr okapu nie jest trudny do zakładania i zdejmowania, ale wymaga okresowej konserwacji, aby przedłużyć żywotność urządzenia.

Jak wybrać najlepszy okap

W wyborze okapów dominują trzy zasady. Jedną z nich jest płynność dekoracyjna pomieszczenia, która wizualnie przyciąga okap pasujący do reszty wystroju wnętrza. Jeśli pozwalają na to fundusze, szukaj kolorów, wzorów i stylów zgodnych z trendami widocznymi w pomieszczeniu.

Wielkość kuchenki, a także wielkość urządzenia, wpływa na właściwy zakup. Wybierz ten, który mierzy co najmniej taką samą szerokość jak kuchenka. W momencie instalacji należy zweryfikować z technikiem, czy odległość między palnikami a wyciągiem jest bezpieczna. Powinna ona wynosić 70 centymetrów, gdy blat jest wykonany z ceramiki szklanej i 75 centymetrów w przypadku kuchenek gazowych.

Moc jest trzecim ważnym czynnikiem, o którym należy pamiętać. Jeśli chcesz oszacować wydajność okapu, pomnóż metry kwadratowe pomieszczenia przez wysokość. Następnie, mając na uwadze rozmiar produktu, pomnóż go ponownie przez 12, a obliczysz jego siłę ssącą.

Skoro już znasz podstawowe szczegóły, to czy zdecydujesz się na okap kuchenny do swojego domu?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.