Odwrotna pielęgnacja skóry: co to jest i jak to się robi?
Pielęgnacja cery zawsze zalecała konkretną kolejność nakładania kosmetyków. Chodziło o to, żeby oczyszczać, tonizować a wreszcie nawilżać. Ale odwrotna pielęgnacja skóry obaliła ten schemat. Teraz są osoby, które wolą zaczynać od końca licząc na lepsze efekty zdrowotne.
Ta metoda staje się coraz bardziej popularna w sieciach społecznościowych, ponieważ kilka blogerek pokazuje krok po kroku odwrotny sposób pielęgnacji twarzy. Co jest w tym najlepsze? Nie wiąże się z żadnymi większymi nakładami finansowymi, ponieważ proponuje jedynie wypróbowanie nowej techniki. Jak skuteczna jest procedura? Jakie są jej zalety? Oto wszystkie szczegóły!
Co to jest „odwrotna pielęgnacja skóry”?
Odwrotna pielęgnacja skóry odnosi się do zmiany kolejności, w jakiej zwykle nakładasz substancje do oczyszczania i pielęgnacji. Odchodzi więc od teorii, która sugeruje zaczynanie od najlżejszych konsystencji, a kończąc na najgęstszej.
Zgodnie z tym założeniem, pierwszą rzeczą, którą teraz nałożysz na twarz, będzie krem, a na końcu tonik w sprayu. Taki sposób zaleca filmik na TikTok, gdzie odwrócona pielęgnacja skóry stała się trendem.
Pomysł wyszedł od Avy Lee, koreańskiej twórczyni treści, która rozpowszechniała samouczki odwrotnej pielęgnacji, czym zyskała akceptację tysięcy użytkowników na platformie. Argumentem Lee jest to, że ta odwrotna pielęgnacja jest skuteczna w leczeniu skóry uszkodzonej przez zimno.
Podkreśla jej korzyści, tłumacząc, że zaczynając od balsamów, a nie toników, gwarantujesz zatrzymanie wilgoci w cerze i zapewniasz miejscowe nawilżenie.
Podobno taki sposób pielęgnacji przynosi natychmiastowe efekty. Dermatolog zaleca jednak odczekanie co najmniej 10 minut na zakończenie nawilżenia, ponieważ dopiero wtedy, gdy skóra właściwa dobrze wchłonie produkt, lepiej przyswoi resztę substancji.
Co więcej, ponieważ technika wywodzi się z sieci społecznościowych i opiera się na anegdotycznych doświadczeniach, lekarze nadal nie do końca ją popierają.
Myślimy, że Cię to zainteresuje: Makijaż nude: jak go nakładać, by osiągnąć najlepszy efekt
Jak działa „odwrotna pielęgnacja skóry”
Typowe procedury pielęgnacyjne rozpoczynają się od nałożenia toniku, ponieważ jest to najlżejsza formuła z tej grupy produktów. Po niej przychodzi kolej na cięższe substancje, takie jak serum i środki nawilżające. Ze swojej strony nawilżanie staje się ważniejsze jako środek na niszczące działanie pogody i jako przygotowanie do kolejnych produktów.
Publikacja Offarm zwraca uwagę, że jeśli naskórek zmniejsza swoją zdolność zatrzymywania wody, na skórze pojawiają się następujące oznaki suchości skóry:
- Zmarszczki
- Peeling
- Wiotkość
- Zwiędły wygląd
Odwrotna pielęgnacji skóry ma na celu uniknięcie tych sytuacji. Przeprowadza się ją w 3 krokach.
1. Nawilż kremem
Pierwszą rzeczą do zrobienia jest rozprowadzenie warstwy kremu nawilżającego na twarzy, aż utworzy rodzaj maski. Według Hiszpańskiej Akademii Dermatologii i Wenerologii codzienne wykonywanie tego zabiegu pozwala zachować odpowiedni poziom nawilżenia i przywrócić funkcję barierową warstwy rogowej naskórka.
Dodają, że warto wybrać krem nawilżający z filtrem przeciwsłonecznym lub nałożyć filtr po kremie, ponieważ promieniowanie UV silnie odwadnia skórę. Konsystencja substancji musi być dopasowana do rodzaju skóry i klimatu.
2. Nałóż tonik do twarzy
Po wchłonięciu kremu przejdź do toniku. Jest to środek rekonstytuujący o wielu zaletach, takich jak eliminacja zanieczyszczeń i martwych komórek, a także dodatkowy efekt nawilżenia.
Choć na rynku dostępnych jest wiele marek toników do twarzy, jeśli chcesz, skorzystaj z przygotowanych na bazie ściśle naturalnych związków. Lepsze są te bez alkoholu, substancji zapachowych i składników aktywnych.
Recenzja produktów do pielęgnacji skóry, opublikowana przez Ars Pharmaceutica, zwraca uwagę, że produkty pochodzenia roślinnego są bezpieczne dla zdrowia i stanowią doskonałe źródło metabolitów wtórnych, wykorzystywanych jako surowiec do opracowywania kosmetyków do skóry.
Metodologia polega na nasączeniu płynem wacika a nastepnie nasączeniu twarzy delikatnymi pociągnięciami. Odczekaj 15 minut, aż się wchłonie.
3. Ponownie nawilż
Ostatnim zabiegiem jest ponowne nałożenie kremu nawilżającego, ale na policzkach. Niektórzy wybierają środki nawilżające, ponieważ mają zdolność integrowania powierzchni skóry i przywracania jej kwaśnego odczynu.
Pamiętaj, aby przed nałożeniem makijażu nałożyć krem z filtrem , zwłaszcza jeśli nawilżająca formuła nie zawiera żadnego czynnika ochronnego.
Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Czy wiesz, jak prawidłowo usunąć filtr przeciwsłoneczny ze skóry?
Czy są przeciwwskazania do odwrócenia pielęgnacji skóry?
W teorii zwolennicy tej rutyny podkreślają jej naprawczą moc w przypadku suchej skóry. Z drugiej strony niektórzy komentują, że nakładanie najpierw ciężkich, a potem lekkich formuł uniemożliwi tym ostatnim dobre wykonanie swojej pracy.
Nie oznacza to, że nie będzie efektu, ale że toniki i serum będą miały trudności z dotarciem w głąb skóry właściwej, jeśli będą musiały przejść przez warstwę kremu. Jednak odwrotna pielęgnacja skóry broni się tym, że dba zarówno o głębokie jak i powierzchowne nawilżenie. Wyraźnie widać to w świeżym efekcie wykończenia.
Jak sprawić, by odwrotna pielęgnacja skóry była bezpieczniejsza
Niezależnie od tego, czy stosujesz tradycyjny sposób, czy odwrotny, bezpieczeństwo skóry jest gwarantowane, o ile nakładasz na twarz produkty wysokiej jakości, dostosowane do twoich potrzeb. Zawsze muszą być zatwierdzone dermatologicznie.
Dlatego tak ważna jest znajomość rodzaju skóry i składu kosmetyków. Stałe i rygorystyczne dbanie o Twoją cerę zapewni jej zdrowy wygląd.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- About Ava, creator behind Glowwithava. https://www.glowwithava.com/about
- Del Pozo A, Fábregas A. Conceptos básicos de hidratación cutánea (II). Deshidratación. Offarm. Vol. 25. Núm. 6. pp. 106-108. España; 2006. https://www.elsevier.es/es-revista-offarm-4-articulo-conceptos-basicos-hidratacion-cutanea-ii–13089145
- Bravo Díaz L, González Minero FJ. Historia y actualidad de productos para la piel, cosméticos y fragancias. Especialmente los derivados de las plantas. Ars Pharmaceutica. Vol. 58. Núm. 1. pp. 5-12. España; 2017. https://scielo.isciii.es/pdf/ars/v58n1/2340-9894-ars-58-1-5.pdf
- Ortega Rosa. Hidratación o nutrición: ¿Qué es lo que tu piel necesita? Academia Española de Dermatología y Venereología. España; 2011. https://aedv.es/comunicacion/notas-de-prensa/hidratacion-o-nutricion-que-es-lo-que-tu-piel-necesita/#:~:text=La%20piel%20deshidratada%20es%20aquella,todos%20los%20tipos%20de%20piel.