Odwodnienie - 8 sygnałów, że twoje ciało potrzebuje wody
Organizm ludzki potrzebuje wody do przeprowadzania wszystkich procesów, dlatego odwodnienie jest stanem, którego musimy bezwzględnie unikać. Jeśli nie pijesz odpowiednio dużo wody, cierpi na tym całe ciało i stopniowo pogarsza się twoje samopoczucie.
Między 75 a 80% twojego ciała składa się z tego życiodajnego płynu. Odwodnienie wpływa zatem niekorzystnie na niemal każdą część ciała i każdy układ.
Na szczęście woda jest naturalnym składnikiem, którego zazwyczaj mamy pod dostatkiem, dzięki czemu możemy uzupełniać jej zasoby w organizmie.
Wodę możesz dostarczać organizmowi nie tylko pijąc płyny, ale również spożywając owoce i warzywa. Niestety, wiele osób nie przykłada należnej uwagi do diety oraz picia odpowiedniej dawki płynów.
Nie zdają sobie oni sprawy z tego, że regularne picie wody ma ogromne znaczenie dla wszystkich narządów oraz że odwodnienie szkodzi naszemu zdrowiu fizycznemu i psychicznemu.
Jeśli nie pijesz odpowiedniej ilości płynów, prędzej czy później pojawią się tego efekty.
1. Suchość w ustach a odwodnienie
Nieprzyjemne uczucie suchości w ustach jest wynikiem obniżonej produkcji śliny. Zazwyczaj przyczyną takiego stanu jest odwodnienie organizmu.
Woda jest konieczna dla utrzymania odpowiedniego stanu śluzówki w ustach i w gardle. Kiedy wypijasz odpowiednią ilość płynów, twoje gardło i jama ustna są lepiej chronione przez bakteriami i wirusami.
2. Pragnienie
Ten symptom jest oczywisty, ale musimy o nim wspomnieć. Kiedy czujesz pragnienie, twoje ciało domaga się większej ilości płynów. Czasem może to być wynik tak zwanego kaca, ponieważ napoje alkoholowe powodują odwodnienie organizmu i obniżają poziom energii.
Pamiętaj zatem, że spożywanie napojów zawierających alkohol nie tylko nie nawodni organizmu ale prawdopodobnie przyniesie odwrotny efekt.
Kiedy czujesz pragnienie, mózg wysyła sygnał ostrzegawczy, abyś uzupełnił płyny do poziomu niezbędnego dla odpowiedniego funkcjonowania organizmu.
Zobacz też: Jak ugasić pragnienie w zdrowy sposób?
3. Odwodnienie i suche oczy
Picie odpowiedniej ilości wody pomaga nawodnić nie tylko jamę ustną i gardło, ale również inne narządy, w tym oczy.
Niski poziom płynów w organizmie może się przyczynić do wysuszenia kanałów łzowych, przez co śluzówka oka może być przesuszona i zaczerwieniona.
4. Bóle stawów
Dyski w kręgosłupie oraz chrząstki chroniące stawy składają się w 80% z wody.Odwodnienie może zatem powodować tarcie w stawach, co objawia się bólem.
Kiedy twoje ciało jest odpowiednio nawodnione, stawy łatwiej radzą sobie z codziennymi wstrząsami, wywołanymi chodzeniem lub ćwiczeniami.
Zbyt niski poziom wody w organizmie to większe ryzyko urazu, przedwczesnego zwyrodnienia stawów oraz przewlekłych chorób, na przykład artretyzmu.
5. Utrata masy mięśniowej
Mięśnie również zbudowane są w większości z wody. Oznacza to, że im niższy poziom wody w organizmie, tym więcej masy mięśniowej tracimy. Dlatego konieczne jest uzupełnianie płynów przed, w trakcie i po treningu, aby nie nastąpiło odwodnienie szkodzące mięśniom.
Utrzymując odpowiedni poziom nawodnienia organizmu poprawiasz też krążenie krwi w całym ciele. Tym samym zapobiegasz wystąpieniu stanów zapalnych, które mogą wyniknąć z nadmiernego wysiłku.
Sprawdź także: Częste skurcze mięśni – 7 domowych remediów
6. Podwyższone ryzyko wystąpienia zaburzeń
Ciało potrzebuje wody do przeprowadzania procesu eliminacji nagromadzonych toksyn. Bez tego życiodajnego płynu żaden organ ani układ nie jest w stanie poprawnie funkcjonować.
Odwodnienie obniża również efektywność układu immunologicznego.
W takiej sytuacji nasz organizm jest bardziej podatny na infekcje, które mogą prowadzić do poważnych chorób.
7. Zmęczenie a odwodnienie
Woda jest niezbędna do prawidłowej pracy układu krążenia. Kiedy w tym obszarze występują zaburzenia, krew nie jest w stanie doprowadzić odpowiedniej ilości tlenu do wszystkich komórek.
Wpływa to na wszystkie organy, w tym na funkcjonowanie naszego mózgu.
Niedotleniony mózg jest przyczyną zmęczenia i osłabienia psychicznego oraz innych symptomów, które negatywnie wpływają na naszą produktywność.
8. Zaburzenia trawienia
Funkcjonowanie układu trawiennego może zostać silnie zaburzone kiedy nie dostarczamy organizmowi odpowiedniej ilości wody. Woda ułatwia jelitom przesuwanie niestrawionych resztek pokarmu oraz usuwanie ich z organizmu.
Bez stosownego nawodnienia, błona śluzowa żołądka może ulec uszkodzeniu, co skutkuje zgagą, refluksem i nieżytem żołądka.
Jak widzisz, woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Dbaj o swoje ciało pijąc 6 do 8 szklanek wody dziennie lub sięgając po koktajle czy napary.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Hooper, L., Bunn, D., Jimoh, F. O., & Fairweather-Tait, S. J. (2014). Water-loss dehydration and aging. Mechanisms of Ageing and Development. https://doi.org/10.1016/j.mad.2013.11.009
- Shimizu, M., Kinoshita, K., Hattori, K., Ota, Y., Kanai, T., Kobayashi, H., & Tokuda, Y. (2012). Physical Signs of Dehydration in the Elderly. Internal Medicine. https://doi.org/10.2169/internalmedicine.51.7056
- Hooper, L., Abdelhamid, A., Attreed, N. J., Campbell, W. W., Channell, A. M., Chassagne, P., … Hunter, P. (2015). Clinical symptoms, signs and tests for identification of impending and current water-loss dehydration in older people. Cochrane Database of Systematic Reviews. https://doi.org/10.1002/14651858.CD009647.pub2