Odwadniacz słoneczny dla produktów spożywczych
Czy czy chcesz zacząć oszczędzać swoją żywność lub zapewnić jej dłuższy czas przydatności do spożycia? Jeśli Twoja odpowiedź brzmi “tak”, możesz rozważyć zastosowanie takich urządzeń, jak odwadniacz lub inaczej rzecz biorąc suszarkę do produktów spożywczych.
Ale niekoniecznie musisz wydawać od razu pieniądze na nowy gadżet. Możesz wspomniany odwadniacz wykonać samodzielnie i suszyć swoją żywność dzięki energii słonecznej.
Odwodnienie produktów spożywczych to proces, który polega na eliminacji wszelkich śladów wilgoci w celu zakonserwowania żywności. W ten sposób produkty takie dłużej zachowują przydatność do spożycia i nie muszą być spożywane natychmiast po zakupie lub przygotowaniu.
Czy Twoje produkty spożywcze zbyt często się psują lub upływa ich termin ważności? Jeśli tak, to warto wziąć pod uwagę metody pozwalające zmniejszyć takie straty i zaoszczędzić w ten sposób pieniądze.
Kiedy jesteśmy w supermarkecie, jesteśmy zazwyczaj zajęci rozmyślaniem o tym, czego nam jeszcze brakuje w domu. Z reguły więc nie bierzemy w ogóle pod uwagę możliwości polegającej na tym, że nie zjemy wszystkiego, co właśnie pchamy przed sobą w koszyku, zanim upłynie termin przydatności do spożycia. Co więcej, często także nie zwracamy uwagi na daty widniejące na opakowaniach.
I to właśnie dlatego powinieneś stworzyć sobie odwadniacz produktów spożywczych na własny użytek. Usuwając część wody znajdującej się w Twojej żywności możesz zachować ją na dłużej. I do tego bez użycia jakiegokolwiek sztucznego środka konserwującego.
Przeczytaj również: Magnez – dowiedz się dlaczego jest niezbędny dla Twojego mózgu
Po co mi odwadniacz?
Nie jest tajemnicą, że żyjemy właśnie w czasach, w których na topie są naturalne produkty i gdzie ludzie są coraz bardziej zaangażowani w przestrzeganie zrównoważonej i dobrze zbilansowanej diety. Wszyscy chcemy czerpać garściami z licznych korzyści, jakie może zaoferować nam zdrowa, naturalna żywność.
Od witamin i minerałów, które znajdujemy w owocach po białka, które występują w dużych ilościach w warzywach i mięsie.
Ale czy jedzenie odwodnionej (dehydratyzowanej) żywności jest dobre, zdrowe i zalecane?
Chociaż pozbawione wody produkty spożywcze z reguły mają dość słodki smak, to zwarte w nich cukry nie ulegają wcześniejszemu przetworzeniu, co oznacza, że taka żywność zachowuje swoje oryginalne właściwości spożywcze, a także wszystkie witaminy i minerały (jak potas, magnez, fosfor i wapń).
Ponadto proces odwadniania nie zmienia zawartości żelaza i białka w produktach spożywczych. Suszona (czy też precyzyjniej rzecz ujmując dehydratyzowana) żywność zapewnia dwukrotnie więcej energii niż jej świeże odpowiedniki, co czyni tak potraktowane produkty spożywcze popularną opcją do podjadania pomiędzy posiłkami.
Z pewnością wielokrotnie jadłeś już chipsy jabłkowe czy pomidorowe, nieprawdaż?
Ponadto tego typu produkty spożywcze cechują się cennymi właściwościami, które ułatwiają funkcjonowanie układu pokarmowego i pomagają zrzucić nadmiarowe kilogramy.
Inne powody, dla których warto zrobić własny odwadniacz do żywności
Kiedy zaczniesz wykorzystywać taki odwadniacz (zwany także dehydratorem), nie będziesz musiał już polegać na lodówce lub zamrażarce. Wynika to z tego tak potraktowane produkty spożywcze będą doskonale nadawały się do przechowywania w tradycyjnej spiżarni i jednocześnie zachowają swoje naturalne właściwości odżywcze.
Odwodnione produkty spożywcze są substytutem słodyczy i mają niską zawartość tłuszczu, ponieważ nie przechodzą proces przetwarzania przemysłowego. W dalszej części naszego dzisiejszego artykułu zaprezentujemy Ci świetne, suszone dodatki do różnych potraw – zapraszamy zatem do lektury!
Jak stworzyć własny odwadniacz wykorzystujący energię słoneczną?
Aby wykonać swój własny odwadniacz żywności w domowym zaciszu, nie będziesz potrzebował żadnego specjalistycznego sprzętu, ani też nie będziesz musiał stosować się do bardzo skomplikowanych procedur postępowania. Będziesz potrzebować tylko podstawowych narzędzi i przyborów, które prawdopodobnie masz już w domu lub w garażu.
Niezbędne narzędzia i akcesoria:
- Siatka druciana.
- Zszywki.
- Zawiasy.
- Wiertło do drewna (i wiertarka)
- Śruby.
- Wiertło koronowe (otwornica).
- Drewniana skrzynia.
- 4 drewniane klocki.
- Różnego rozmiaru wiertła i śrubokręty.
- 8 arkuszy sklejki drewnianej.
- Przezroczysta folia z tworzywa sztucznego.
- Czarny worek na śmieci.
Procedura postępowania przy budowie osuszacza:
- Pierwszym krokiem rozpoczynającym pracę będzie wykonanie kilkunastu małych otworów na wylot na bokach drewnianej skrzyni za pomocą wiertarki i wiertła. Zrób te otwory mniej więcej na środku z każdej strony.
- Następnie zakryj otwory siatką drucianą i zamocuj ją w tym miejscu za pomocą zszywek.
- Wyłóż dno skrzyni czarnym workiem na śmieci. Upewnij się, że nie będzie on porwany i że dno skrzyni jest całkowicie zakryte.
- Połóż cztery drewniane klocki na krótszych bokach, po jednym w każdym rogu, aby utworzyć dodatkową, podwyższoną półkę.
- Następnie wykonaj ze sklejki drewnianej płytę o wymiarach identycznych jak zewnętrzny obrys skrzyni. Przygotuj wiertło i zabezpiecz rogi płyty. Będzie ona pełnić rolę klapy zamykającej Twój odwadniacz. Możesz także zrobić drewnianą ramkę zamiast pełnej płyty, dzięki czemu będziesz mógł obserwować przebieg procesu suszenia.
- Kolejnym krokiem będzie jest pokrycie płyty plastikową folią i zamocowanie jej zszywkami tak, aby upewnić się, że pozostaje ona na miejscu i nie zsunie się z płyty.
- Ważne jest także to, aby w odwadniaczu nie było żadnych dodatkowych otworów, ponieważ mogłoby to wpłynąć na niepożądaną ucieczkę ciepła.
- Na każdym z rogów jednego z dłuższych boków przymocuj zawiasy za pomocą śrub tak, aby stworzyć klapę, która będzie stanowić otwarcie i zamknięcie skrzyni.
- Następnie utwórz ramkę ze sklejki o kilka centymetrów mniejszą niż wnętrze skrzyni. Ramka ta będzie nakładana na cztery drewniane klocki i jej rolą będzie pełnienie funkcji półki wewnętrznej.
- Aby dokończyć cały odwadniacz, nakryj wewnętrzną ramkę siatką drucianą i zamocuj ją zszywkami po bokach.
Zobacz także: Folia aluminiowa – 7 pomysłów na jej wykorzystanie
Jak należy wykorzystywać odwadniacz solarny do żywności
Aby uzyskać najlepsze rezultaty jakie może Ci zapewnić tak skonstruowany odwadniacz, musisz obserwować ruch Słońca po niebie (tak, wiemy, że to w rzeczywistości odbywa się inaczej, ale to tylko taki skrót myślowy) i zmieniać ustawienie odwadniacza tak, aby światło słoneczne wpadało przez otwory z boku pudełka.
Jeśli chcesz uzyskać efekt szybkiego odwodnienia produktów spożywczych, musisz znaleźć dla swojego urządzenia suche miejsce, w którym krąży intensywnie gorące powietrze.
Zalecane zastosowania tak wykonanego urządzenia
- Wybierz żywność, które chcesz poddać procesowi odwadniania. Unikaj jednak tych produktów spożywczych, które są już bardzo dojrzałe.
- Umyj wybrane produkty.
- Pokrój je w paski, na kawałki lub małe kostki w celu przyśpieszenia procesu suszenia.
- Równomiernie rozłóż produkty na siatce drucianej tak, aby zapewnić równomierne ich suszenie.
- Po upływie pewnego czasu sprawdź i ewentualnie usuń te kawałki żywności, które nie suszą się zbyt dobrze, aby nie wpłynęły negatywnie na pozostałe.
- Gdy wszystko już dobrze wyschnie, przechowuj tak uzyskane produkty w suchym miejscu tak, aby nie miały kontaktu z wilgocią.
- Zapisz datę przeprowadzenia procesu suszenia. Jeśli nie zjesz wszystkich produktów w ciągu roku, po upływie tego okresu po prostu je wyrzuć.
I to już wszystko. Czy jesteś gotów, aby wypróbować swój nowy odwadniacz solarny?
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Di Maro, Antimo; Morais, A.; Dammak, I.; Bonilla, J.; Sobral, P.; Laguerre, J.; Afonso, M.; Ramalhosa, E. 2018. Functional Dehydrated Foods for Health Preservation. Journal of Food Quality. https://www.hindawi.com/journals/jfq/2018/1739636/#abstract
- Rizvi, S.S.H. Benado, A.L. 1984. Thermodynamic properties of dehydrated foods. https://agris.fao.org/agris-search/search.do?recordID=US8524225
- M.K. Krokida & C. Philippopoulos (2005) Rehydration of Dehydrated Foods, Drying Technology, 23:4, 799-830, DOI: 10.1081/DRT-200054201