Oczyszczanie jagodami acai: dlaczego jest to niebezpieczny trend?

Pokażemy Ci, na czym polega oczyszczanie jagodami acai, protokół, który staje się modny, ale który może zaszkodzić zdrowiu. Dowiedz się więcej.
Oczyszczanie jagodami acai: dlaczego jest to niebezpieczny trend?

Ostatnia aktualizacja: 12 lutego, 2023

Oczyszczanie jagodami acai to niebezpieczny trend, który staje się modny, ale może zaszkodzić normalnemu funkcjonowaniu organizmu. W rzeczywistości organizm nie potrzebuje więcej oczyszczenia, niż jest w stanie przeprowadzić przez narządy, takie jak nerki i wątroba.

Zanim zaczniemy, ważne jest, aby zauważyć, że wiele diet detoksykacyjnych, które obiecują proces oczyszczania, zawodzi w perspektywie średnioterminowej. Nie dostarczają wystarczających składników odżywczych i nie pokrywają dziennego zapotrzebowania. Powodują, że osoba odczuwa głód, co też nie jest pozytywne.

Na czym polega oczyszczanie jagodami acai?

Oczyszczanie jagodami acai odbywa się poprzez przyjmowanie suplementów z tych owoców. Zwykle proponuje się 2 lub 3-tygodniowy harmonogram, z codziennym spożywaniem tych produktów w postaci napoju detoksykującego.

Jego zwolennicy twierdzą, że dzięki temu mechanizmowi stan zapalny się zmniejsza, a obrzęk reguluje, chociaż nie ma na to solidnych dowodów naukowych. Twierdzą również, że ma pozytywny wpływ na utratę wagi.

Oczywiste jest, że większość suplementów acai nie podlega regulacji, więc mogą zawierać szkodliwe lub toksyczne elementy. W rzeczywistości często zawierają środki przeczyszczające, które przyspieszają wypróżnienia, co wcale nie jest dobre.

Tego typu zaleceniom oczyszczającym zwykle towarzyszy restrykcyjny plan dietetyczny, który opiera się niemal wyłącznie na spożywaniu pokarmów roślinnych. Jeśli nie przestrzega się go prawidłowo, mogą wystąpić deficyty składników odżywczych.

Oczyszczanie jagody Acai.
Oczyszczanie jagodami acai często przeprowadza się wraz z dietą wegetariańską lub wegańską.

Ryzyko zwiększa się na pewnych etapach życia

Ważne jest, aby wyjaśnić, że tego rodzaju mechanizmy wydalające i ograniczające stanowią szczególne ryzyko na etapach takich jak ciąża lub karmienie piersią. Nie tylko dlatego, że niedostateczna podaż składników odżywczych może warunkować rozwój płodu. Także dlatego, że ewentualne zanieczyszczenie suplementu niepożądanymi związkami może generować toksyczność.

Również w przypadku osób starszych nie zaleca się tego typu diet ani procesów. W starszym wieku należy pamiętać, że wzrasta zapotrzebowanie na białko. Jeśli go nie spełnimy, może dojść do jeszcze szybszego niszczenia masy mięśniowej, co wiąże się z większym ryzykiem śmierci z jakiejkolwiek przyczyny.

Zdrowe sposoby na odchudzanie

Jeśli Twoim celem jest zmniejszenie wzdęć lub skuteczne schudnięcie, istnieją lepsze alternatywy niż rozpoczęcie oczyszczania za pomocą jagód acai. Kluczową rolę będzie miała na przykład regularna aktywność fizyczna, o czym świadczą badania opublikowane w czasopiśmie Progress in Cardiovascular Disease. Dzięki niej powstaje masa mięśniowa i zwiększa się dzienny wydatek energetyczny.

Konieczna będzie również modyfikacja diety, ale zawsze dbając o spełnienie wymagań żywieniowych. W przypadku wyboru mechanizmu restrykcyjnego najlepiej zastosować post przerywany. Ma on udowodnione korzyści dla stanu składu ciała i funkcjonowania metabolizmu. Jednak po pewnym czasie dietę należy ponownie zbilansować.

Biegnąca kobieta.
Aktywność fizyczna zawsze będzie wspierać plany odchudzania, które mają na celu zachowanie zdrowia.

Uważaj na oczyszczanie jagodami acai

Oczyszczanie jagodami acai uważane jest za niebezpieczne dla zdrowia, a także nieskuteczne.

Organizm ma dużą zdolność samooczyszczania, więc nie ma potrzeby wspierania tej funkcji inaczej niż poprzez promowanie dobrych nawyków związanych ze stylem życia. W tym sensie decydujące znaczenie będzie miało unikanie substancji toksycznych, takich jak alkohol czy tytoń.

Jagody aAcai mają właściwości, które wciąż podlegają badaniom. Jednak większość z nich wiąże się z długotrwałym działaniem ochronnym układu sercowo-naczyniowego, a nie z utratą wagi.

Należy zauważyć, że diety i protokoły cud często mają skutki uboczne. Dlatego zawsze należy ich unikać.

Szukając korzyści zdrowotnych lub poprawy składu ciała, najlepiej rozważyć zmianę rutyny oraz zróżnicowaną i zbilansowaną dietę. Spełnienie wymagań żywieniowych pozwoli uniknąć zmian w normalnym funkcjonowaniu narządów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Martone AM, Marzetti E, Calvani R, et al. Exercise and Protein Intake: A Synergistic Approach against Sarcopenia. Biomed Res Int. 2017;2017:2672435. doi:10.1155/2017/2672435
  • Swift DL, McGee JE, Earnest CP, Carlisle E, Nygard M, Johannsen NM. The Effects of Exercise and Physical Activity on Weight Loss and Maintenance. Prog Cardiovasc Dis. 2018;61(2):206-213. doi:10.1016/j.pcad.2018.07.014
  • Welton S, Minty R, O’Driscoll T, et al. Intermittent fasting and weight loss: Systematic review. Can Fam Physician. 2020;66(2):117-125.
  • Gonçalves Jr, A. C., Schwantes, D., Campagnolo, M. A., Dragunski, D. C., Tarley, C. R. T., & Silva, A. K. D. S. (2018). Removal of toxic metals using endocarp of açaí berry as biosorbent. Water Science and Technology77(6), 1547-1557.
  • Kang, M. H., & Kim, B. H. (2018). Oral wound healing effects of acai berry water extracts in rat oral mucosa. Toxicological research34(2), 97-102.
  • de Moura, R. S., & Resende, Â. C. (2016). Cardiovascular and metabolic effects of açaí, an Amazon plant. Journal of Cardiovascular Pharmacology68(1), 19-26.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.