Obturacyjny bezdech senny u dzieci
Obturacyjny bezdech senny jest uważany za poważne zaburzenie. Dlatego jest tym bardziej niepokojący, gdy cierpi na niego najmłodszy członek rodziny. W tym artykule dowiemy się, jak wykryć ten problem, i jak go rozwiązać w możliwie najkrótszym czasie.
Chociaż może się wydawać, że obturacyjny bezdech senny nie jest częstym zaburzeniem, zgodnie z artykułem Konsekwencje konstruktywnego zespołu bezdechu sennego jest to stan o dość wysokiej częstości występowania. W przypadku dzieci może cierpieć na niego nawet 3% z nich.
Co to jest obturacyjny bezdech senny?
Ten rodzaj bezdechu, który występuje podczas snu u dzieci, powoduje częściowe lub całkowite zamknięcie dróg oddechowych. To znaczy, że kiedy śpią, w pewnym momencie przestają oddychać. Gdy tak się dzieje, zazwyczaj budzą się, co negatywnie wpływa na ich sen, powodując zmęczenie i senność w ciągu dnia.
Powodów, dla których dzieci mogą cierpieć na to zaburzenie oddychania, jest kilka i zobaczymy je poniżej. Ważne jest jednak, abyśmy zwrócili szczególną uwagę na tę nieprawidłowość, która występuje podczas snu dziecka. Możliwe przyczyny powstania obturacyjnego bezdechu sennego:
- Przerost migdałka gardłowego lub wyrośla adenoidalnego: gdy gruczoły adenoidalne (tkanka zlokalizowana w górnej części gardła) są zbyt duże, zmniejszają przestrzeń, przez którą przepływa powietrze.
- Otyłość: nadmiar tłuszczu może powodować jego gromadzenie się w tkankach miękkich otaczających drogi oddechowe, powodując zwężenie prowadzące do bezdechu.
- Choroby nerwowo-mięśniowe: mają tendencję do wykazywania utraty siły mięśniowej, która może powodować bezdech senny u dzieci. Choroby tego typu mają charakter progresywny.
- Zespoły czaszkowo-twarzowe: ten typ wad rozwojowych może wpływać na drogi oddechowe, powodując zmiany i większą predyspozycję do bezdechu sennego.
Oznaki i objawy
Teraz, gdy znamy niektóre powody, dla których dzieci mogą cierpieć na obturacyjny bezdech senny, ważne jest, aby jak najwcześniej wykryć oznaki i objawy tego zaburzenia. Następnie, musimy bezzwłocznie poinformować pediatrę o następujących oznakach, które nie powinniśmy przegapić ani zbagatelizować.
Jedną z tych oznak może być chrapanie. Jednak dzieci mogą również mieć nocne poty bez wyraźnego powodu, mogą lunatykować lub cierpieć na nocne lęki. W konsekwencji tych nocnych objawów, dzieci zazwyczaj cierpią na nadpobudliwość, bóle głowy i deficyt uwagi w ciągu całego dnia.
Jeśli dzieci twierdzą, że obudziły się w nocy, bo nie mogły oddychać lub boją się zasnąć z tego powodu, ważne jest, abyśmy zwrócili uwagę na wszelkie objawy, o których mówi dziecko.
Przekazanie tych informacji pediatrze pomoże rozpocząć leczenie tak szybko, jak to możliwe. Jak wskazano w artykule pozwoli to uniknąć innych powikłań, takich jak na przykład choroby sercowo-naczyniowe.
Leczenie bezdechu sennego
W zależności od tego, co powoduje bezdech senny, trzeba będzie zdecydować, jakiego rodzaju leczenie się wprowadzi. W przypadku, gdy przyczyną jest otyłość, dziecko powinno otrzymać specjalną dietę, która mu pomoże w utracie wagi.
Jeśli to nie rozwiąże problemu lub dziecko nie będzie w stanie schudnąć, inne opcje zostaną wzięte pod uwagę:
- CPAP: to urządzenie, które zapobiega zapadaniu się dróg oddechowych w nocy. W tym celu dziecko musi spać z maską, która będzie połączona przez rurkę. Wywiera ona dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych.
- Ustnik: to kolejna opcja i jest to urządzenie lub aparat doustny, które utrzymuje otwarte gardło dzięki temu, że szczęka jest skierowana do przodu, powodując to otwarcie. Ustnik zapobiega również chrapaniu.
- Operacja chirurgiczna: w najcięższych przypadkach można wybrać operację (chociaż nie jest to powszechne). Może ona dotyczyć szczęki, szyi lub usunięcia tkanki w przypadku gruczołów adenoidalnych.
Wszystkie te opcje łagodzą objawy, o który pisaliśmy wyżej. Pozwalają też uniknąć sytuacji, w której jakość snu dziecka maleje ze względu na fakt, że nieświadomie przestaje oddychać w nocy.
Pamiętaj, że obturacyjny bezdech senny może prowadzić do problemów sercowo-naczyniowych, a nawet do nagłej śmierci. Dlatego rozpoczęcie właściwego leczenia tak szybko, jak to możliwe, jest niezbędne, aby zapobiec zagrożeniom dla zdrowia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Aguilar Cordero, M. J., Sánchez López, A. M., Mur Villar, N., García García, I., & Guisado Barrilao, R.. (2013). Síndrome de apneas-hipoapneas del sueño y factores de riesgo en el niño y el adolescente: revisión sistemática. Nutrición Hospitalaria, 28(6), 1781-1791. https://dx.doi.org/10.3305/nh.2013.28.6.6939
- Carlos Villafranca, Félix de, Cobo Plana, Juan, Macías Escalada, Emilio, & Díaz Esnal, Belén. (2002). Tratamiento de la apnea obstructiva del sueño con posicionadores mandibulares. RCOE, 7(4), 379-386. Recuperado en 18 de abril de 2019, de http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1138-123X2002000500004&lng=es&tlng=es.
- Eguía, V. M., & Cascante, J. A.. (2007). Síndrome de apnea-hipopnea del sueño: Concepto, diagnóstico y tratamiento médico. Anales del Sistema Sanitario de Navarra, 30(Supl. 1), 53-74. Recuperado en 18 de abril de 2019, de http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1137-66272007000200005&lng=es&tlng=es.
- Rodrigo, B. A., De Los Ángeles, F. T. M., & Marcelo, M. M. (2013). Anormalidades craneofaciales y patologías del sueño. Revista Médica Clínica Las Condes, 24(3), 413-421.
- Apnea obstructiva del sueño en los niños – Diagnóstico y tratamiento – Mayo Clinic. (2019). Retrieved 28 June 2020, from https://www.mayoclinic.org/es-es/diseases-conditions/pediatric-sleep-apnea/diagnosis-treatment/drc-20376199
-
BROCKMANN, P., & ZENTENO, D. (2013). Consecuencias del síndrome de apnea obstructiva del sueño. Revista chilena de pediatría, 84(2), 128-137.
-
Zamarrón Sanz, C., González Barcala, J., Salgueiro Rodríguez, M., & Rodríguez Suárez, J. R. (2001, May). Síndrome de apnea del sueño y enfermedades cardiovaculares. In Anales de Medicina Interna (Vol. 18, No. 5, pp. 54-59). Arán Ediciones, SL.